Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը այլընտրանք չունի. Արտակ Բեգլարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Թաղավարդ և Կարմիր շուկա գյուղերի խաղաղ բնակիչների տների ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կրակած փամփուշտները և հրադադարի ռեժիմի այլ խախտումները վերջին օրերին հերթական ապացույցն են այն բանի, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը տեսանելի ապագայում չի փոխելու հայերի հանդեպ տասնամյակներ շարունակ դրսևորված ատելության, ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության իր քաղաքականությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է Արցախի Հանրապետության պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ հրապարակելով լուսանկարներ, որոնցում երևում են Արցախի խաղաղ բնակիչների՝ ադրբեջանական գնդակոծության հետևանքով վնասված տները:
«Ինչքան էլ ադրբեջանական իշխանությունները խաղաղություն և քաղաքավարություն խաղան, միևնույն է, նրանք շարունակում են հայատյացության և ագրեսիվության քաղաքականությունը՝ հայերին Արցախից վտարելու և հայկական պետականությունն ու ողջ հայությանը նվաստացնելու նպատակով: Հակամարտությունը չի կարող կարգավորվել և տարածաշրջանում չի կարող լինել երկարաժամկետ կայունություն, քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանություններն ու ժողովուրդը պատրաստ չեն իրական և բոլոր կողմերի համար արժանապատիվ երկխոսության ու խաղաղության: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը և պաշտպանությունը այլընտրանք չունի, քանի որ մենք ենք մեր ճակատագրի տերը մեր Հայրենիքում, և դա միակ ձևն է աշխարհում մի նոր ցեղասպանություն կանխելու», - գրել է Արցախի պետնախարարը:
Հուլիսի 28-ին Արցախի Ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել էր, որ ադրբեջանական զինուժը մոտ 20 րոպե անկանոն կրակ է վարել Թաղավարդ և Կարմիր Շուկա, նաև՝ Տոնաշեն համայնքների ուղղությամբ:

Recognition of Artsakh people’s right to self-determination has no alternative - State Minister
YEREVAN, JULY 30, ARMENPRESS. The shots fired at the houses of civilians in Artsakh’s Taghavard and Karmir Shuka villages and other ceasefire violations by the Azerbaijani armed forces in recent days once again come to prove that the military-political leadership of Azerbaijan will not change its policy of hatred, physical and psychological violence against Armenians in the visible future, State Minister of Artsakh Artak Beglaryan said in a statement on social media, posting photos showing the houses of the civilians damaged by the Azerbaijani shelling.
“No matter how much the Azerbaijani authorities play peace and civility, they continue the policy of Armenophobia and aggressiveness aimed at deporting Armenians from Artsakh and humiliating the Armenian statehood and all Armenians.
The conflict cannot be settled and there cannot be a long-term stability in the region as long as the Azerbaijani authorities and people are not ready for a real dialogue and peace dignified for all parties. The recognition and protection of the right of the people of Artsakh to self-determination have no alternative as we are the owners of our fate in our Homeland, and this is the only way of preventing a new genocide in the world”, the State Minister said.
On July 28 the Azerbaijani armed forces fired irregular shots at Taghavard, Karmir Shuka and Tonashen communities of Artsakh for about 20 minutes.