Եվրոպական միությունը դրամաշնորհի ձևով 14.2 միլիոն եվրո կփոխանցի Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը հաստատել է «Աջակցություն Հայաստանում արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին» և «Հայաստանի ՔՈՎԻԴ-19 դիմակայման պայմանագիր» բյուջետային աջակցության ծրագրերի շրջանակում դրամաշնորհի ձևով 14.2 մլն եվրո հատկացման փոխանցումը Հայաստանի Հանրապետությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Եվրոպական միության հայաստանյան գրասենյակից, փոխանցման հաստատման որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով ընտրված ոլորտային ուղղություններում առաջընթացի գնահատման դրական արդյունքները, մակրոտնտեսական կայունությունը, պետական ֆինանսների կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկությունը։
«Այս հատկացումը Եվրոպական միության և Հայաստանի կառավարության միջև հաջող համագործակցության արդյունք է, և արտացոլում է համավարակի հետևանքներից վերականգնման և ՀԸԳՀ համաձայնագրի իրականացման Կառավարության հանձնառությունը»,- նշել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
«ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ արդյունավետ գործընկերությունը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության բարձրացմանը և, երկրում ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանն ուղղված՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում ամրագրված հիմնական բարեփոխումների իրականացմանը»,- նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
14.2 մլն․եվրո հատկացումների փոխանցումը կաջակցի Հայաստանին իրականացնել արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները և մեղմել ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրները։ Եվրոպական միությունը կշարունակի աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը իրականացնել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (ՀԸԳՀ) համահունչ ստանձնած բարեփոխումները:

European Union approves disbursement of 14.2 million euro in grants to Armenia
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. The European Union has approved disbursements of 14.2 million EUR in grants for two budget support programmes – Support to Justice Sector Reforms in Armenia and The Covid-19 Resilience Contract for Armenia, the EU Delegation to Armenia said in a press release.
This decision follows a positive assessment on progress in the selected sector reform areas, macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency.
‘These disbursements are a result of successful collaboration between the European Union and the Government of Armenia, and reflect the Government’s commitment to a recovery from the pandemic, and to the implementation of the CEPA agreement.’ stated H.E. Andrea Wiktorin, Head of the Delegation of the European Union to Armenia.
‘The Government of Armenia highly appreciates the fruitful partnership with the European Union in improving the economic resilience of Armenia and implementing key reforms to strengthen democracy and rule of law in the country, as stipulated in the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement,’ mentioned Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
The new disbursements of 14.2 million EUR will support Armenia in the implementation of the justice reform and the mitigation of the socio-economic effects of the COVID-19 pandemic. Following the disbursements, the European Union will continue supporting Armenia's commitment to the reforms in line with European Union-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).