Պետք է մեր ժառանգությունը փոխանցեմ սերունդներին. Անտուան Ագուջյանը իր լուսանկարներով աշխարհին պատմում է հայերի մասին
Պետք է մեր ժառանգությունը փոխանցեմ սերունդներին. Անտուան Ագուջյանը իր
լուսանկարներով աշխարհին պատմում է հայերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ականատեսների ժառանգ ֆրանսահայ լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանը տարիներ շարունակ տեսախցիկի միջոցով աշխարհին է ներկայացնում Հայաստանն ու հայերի ժառանգությունը: Լուսանկարիչն անդրադառնում է ոչ միայն Հայաստանին, այլև այն երկրներին, որոնք այս կամ այլ ժամանակահատվածում անմիջական կապ են ունեցել հայերի հետ: Անտուան Ագուջյանի լուսանկարներում մարդու տառապանքն է, ցավը, սերն ու հավատն առ Աստված: Ինքը՝ հեղինակը, խոստովանում է, որ իր աշխատանքները դյուրամարս չեն, սակայն յուրաքանչյուր լուսանկարում կա լույս, քանի որ հայերն էությամբ ուրախ ժողովուրդ են:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Անտուան Ագուջյանը պատմել է լուսանկարչության կարևորության, 1988 թվականի երկրաշարժի, Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կատարած աշխատանքի, ինչպես նաև «Լռության ճիչը. հայ հիշողության հետքերը» խորագրով ցուցահանդեսի մասին, որն ընդգրկում է հեղինակի 30-ամյա որոնումները և հետագծում է հայկական հիշողությունը, որն Ագուջյանը ժառանգել է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ծնողներից:
Նա պատմում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների երրորդ սերնդին է պատկանում:  Անտուան Ագուջյանը ծնվել է Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքում, որը համեմատում է հայկական փոքր գյուղի հետ, քանի որ քաղաքում շատ են հայերը, ինչի արդյունքում Ագուջյանը մանկուց յուրացրել է հայկական ավանդույթները, երգն ու պարը:  «Քաղաքում հայկական պարախմբեր կային, և ես հիշում եմ, որ հայրս ինձ պարի էր տանում: Երբ պարում ես, կարող ես պատկերացնել, որ ապրում ես Արևմտյան Հայաստանում: Մեծացել եմ հայկական մթնոլորտում ու ծանոթացել եմ հայկական ժառանգությանը: Մեծ հայրս զինվոր է եղել Հայոց ցեղասպանության ընթացքում և մեծ թվով հայերի է փրկել: Ինձ վրա ազդել է այդ ամենը»,-հիշում է լուսանկարիչն ու հավելում, որ իրենց ցնցել են թուրք դեսպանների դեմ հայերի մահափորձերը, որոնց դեմ են եղել, բայց գիտակցել են, որ այդ գործողությունների արդյունքում բարձրաձայնվում է Հայոց ցեղասպանության խնդիրը: Օտարները հարցրել են, թե ինչի՞ համար են պայքարում հայերը, և հայկական համայնքների ներկայացուցիչները սկսել են պատմել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Անտուան Ագուջյանը մեծ ցնցում է ապրել նաև 1988 թվականին Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի օրերին: «Այդ ժամանակ մենք դիտում էինք «Արմենպրես»-ի ֆոտոթղթակից Մխիթար Խաչատրյանի լուսանկարները դեպքի վայրից: Շատ էմոցիոնալ վիճակում էինք, երբ Շառլ Ազնավուրը եկավ Հայաստան՝ օգնություն ցույց տալու: Մենք ևս ուզում էինք ինչ-որ կերպ աջակցել: Ժամանեցի Հայաստան և մեկ տարի մնացի այստեղ: Հենց այդ շրջանում  սկսեցի զբաղվել լուսանկարչությամբ, բայց՝ սիրողական: Լուսանկարում էի արտասահմանյան կազմակերպությունների համար: Երբ վերադարձա Ֆրանսիա, իմ աշխատանքների հիման վրա գիրք-ալբոմ հրատարակվեց: Այդպես սկսվեց իմ պատմությունը»,-ասում է լուսանկարիչը:
Հենց այդ շրջանում է Ագուջյանը որոշել լուսանկարչության միջոցով աշխարհին պատմել հայերի, հայերի ժառանգության մասին: 2000 թվականից սկսել է գնալ տարբեր երկրներ, որոնցում հնարավոր է եղել հայկական հետք գտնել: Եղել է Վրաստանում, Լիբանանում, Սիրիայում, Իրաքում, Իրանում, Իսրայելում, Թուրքիայում: Լուսանկարել է պատերազմներ, հակամարտություններ և իր աշխատանքները  վաճառել է միջազգային լրատվականներին: Ասում է՝ միշտ հետևել ու լսել է փոքրիկ ուրվականներին՝ Ցեղասպանությունը վերապրածներին, որոնք իր հետ են: Ագուջյանը լուսանկարչությունը համեմատում է լեռ բարձրանալու գործընթացի հետ. կա՛մ պետք է մինչև վերջ բարձրանալ, կա՛մ՝ իջնել: Ինքը որոշել է մինչև վերջ բարձրանալ ու ստեղծել իր յուրահատուկ աշխարհը:
Ագուջյանը միշտ սիրել է ազատությունը և չի ցանկացել, որ որևէ մեկն իշխի իրեն, այդ իսկ պատճառով յուրովի է դասավորել իր մասնագիտական կյանքը՝ հրաժարվելով գրավիչ մի շարք առաջարկներից: «Երբ 1997 թվականին մեկնեցի Թուրքիա,  վախ կար, բայց նաև հաճույք կար: Գիտեի՝ այն, ինչ անում եմ, այլ մեկը չի արել: Ես պետք է մեր ժառանգությունը փոխանցեմ մեր երեխաներին, մեր սերունդներին: Ինչո՞ւ մենք պետք է ապրենք, եթե ոչինչ չենք ստեղծում: Պետք է ստեղծել մի բան, որով կկարողանանք օգնել մյուսներին: Միշտ եմ այդպես մտածել: Շատ եմ պատմություն կարդացել, որովհետև այն վայրերը, ուր պետք է գնայի, կապ ունեին մեր պատմության հետ: Այդպես հասունացա ու այժմ կարող եմ ազատ խոսել»,-նշում է լուսանկարիչը, որն իր հայրենակիցների կողքին է եղել նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին:
Ցանկացել է Արցախում աշխատել այնպես, ինչպես Իրաքում՝ համագործակցելով մի ջոկատի հետ, սակայն նման հնարավորություն լուսանկարչին գրեթե չի ընձեռվել:  «Մեկ-մեկ ջոկատի հետ էի գնում ռազմի դաշտ և վերադառնում, երբեմն՝ վարորդիս հետ: Եղել եմ Մարտունիում, Մարտակերտում, Աղդամում, Քարվաճառում: Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում մոմ վառելու կարիք շատ էի զգում ու հասցրի անել դա: Ձգտում եմ լուսանկարել պատմության համար: Վտանգավոր է,  թե անվտանգ, պետք է գտնել լավ լուսանկարներ մեր պատմության համար, իսկ պատերազմի թեման շատ կարևոր էր: Երբ պատերազմներ սկսվեցին Իրաքում, Սիրիայում, առանց հապաղելու մեկնեցի, որովհետև կապ էի տեսնում մեզ հետ: Չգնացի որպես ռազմական լրագրող, այլ մարդ, որը վավերագրելու էր պատմությունը: Եթե նկարիչը գեղեցկություն է ստեղծում, դրան զուգահեռ նաև պետք է դժոխքը պատկերի: Իմ աշխատանքում ևս այդպես է»,-շեշտում է նա:
Նրա խոսքով՝ «Լռության ճիչը. հայ հիշողության հետքերը» խորագրով ցուցահանդեսում ընդգրկված լուսանկարները ծանր են, դրամատիկ, սակայն դրանցում լույս կա: Անտուան  Ագուջյանն  իրեն տխուր մարդ չի համարում, ասում է, որ շատ է սիրում քեֆ անել ինչպես յուրաքանչյուր հայ և անկեղծ է լուսանկարելիս: «Այն, ինչ ներկայացնում եմ, դժվար ժառանգություն է: Չեմ ուզում, որ աշխատանքներս դիտելիս մարդիկ տխրեն, ցանկանում եմ, որ հասկանան՝ պատմությունը դիալեկտիկ է: Ինչո՞ւ է Թուրքիան ճնշում քրդերին, որովհետև չի ընդունում Հայոց ցեղասպանությունը:  Քանի դեռ չեն ընդունել, նույն քաղաքականությունն են վարելու: Իմ աշխատանքներում պետք է տեսնել ոչ թե տխրությունը, այլ քաղաքականությունը: Կան մարդիկ, որոնք ասում են, թե պետք չէ այլևս խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, բայց մինչև Թուրքիան չընդունի Հայոց ցեղասպանությունը, մենք վտանգված ենք: Արցախյան 44-օրյա պատերազմն ապացուցեց դա»,-ընդգծում է լուսանկարիչը:
Նա ցանկանում է ավելի հաճախ լինել Հայաստանում, շատ աշխատել. լուսանկարչությունից զատ այլ բանով զբաղվել չի ուզում: Խոստովանում է՝ լավ է իրեն զգում հայ ժողովրդի հետ: Մտադիր է «Լռության ճիչը. հայ հիշողության հետքերը» ցուցահանդեսը, որը հունիսին ներկայացրեց Երևանում, ցուցադրել նաև Արցախում: «Հատուկ տեղում պետք է կազմակերպել ցուցադրությունը. վայրը պետք է հատուկ ճարտարապետություն ունենա: Միշտ մտածում եմ, որ վայրը ևս կենդանի մարմին է ու պետք է  լսել նրան՝ հասկանալու, թե ինչպես կառուցել ցուցահանդեսը: Այդպես եմ առաջնորդվել Երևանում՝ Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում ցուցահանդեսը նախաձեռնելիս: Շատ նպատակներ ունեմ ու պետք է շարունակեմ հետաքրքիր լուսանկարներ անել: Եթե հարյուր տարի անց հայազգի կամ օտարերկրացի պատմաբանները, սոցիոլոգները ցանկանան հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել հարյուր տարի առաջ, հնարավոր է՝ նաև իմ լուսանկարներից ևս օգտվեն»,-նշում է Անտուան Ագուջյանը:
Նա վստահեցնում է, որ շարունակելու է լուսանկարել այնքան, քանի դեռ հնարավորություններ կան դա անելու, քանի դեռ ուժերը ներում են:

‘I should transfer our heritage to generations’ -French-Armenian photographer tells world about Armenians with his works
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. French-Armenian photographer Antoine Agoudjian, a descendant of the witnesses of the Armenian Genocide, has been presenting Armenia and the heritage of Armenians to the world through his camera for years. He is presenting not only Armenia, but also the countries which have had a direct link with Armenians in other periods. Antoine Agoudjian’s photos depict human suffering, pain, love and belief to the God. The photographer admits that his photos are not easy to understand, but notes that there is a light in each of his work, because, as he says, Armenians are happy people by nature.
Antoine Agoudjian belongs to the third generation of the Armenian Genocide survivors. He was born in the French city of Alfortville, which he compares with a little Armenian village as there are many Armenians in the city, thanks to which Agoudjian learnt about Armenian traditions, songs and dance from early childhood. “There were Armenian dance groups in the city, and I remember that my father was taking me to dance. When you dance, you can imagine yourself as living in Western Armenia. I grew up in an Armenian environment and got acquainted with the Armenian heritage. My grandfather was a soldier during the Armenian Genocide and has saved many Armenians. All these had an impact on me”, he said in an interview to ARMENPRESS.
The photographer also faced a great shock during the 1988 devastating earthquake in Armenia’s Spitak town. “That time we were watching the photos of ARMENPRESS photojournalist Mkhitar Khachatryan taken on the spot. We were in a very emotional situation when Charles Aznavour visited Armenia to provide help. We also wanted to assist in some way. I arrived in Armenia and stayed here for a year. I started photography at that period, but as an amateur. I was photographing for foreign organizations. When I came back to France, a book-album based on my works has been published. And that’s how my story began”, the photographer says.
It was that period that Agoudjian decided to tell the world about Armenians and the heritage of Armenians through photography. Since 2000 he has started visiting different countries aimed at finding an Armenian trace. He has been in Georgia, Lebanon, Syria, Iraq, Iran, Israel and Turkey. He photographerd wars, conflicts and sold his works to international media outlets. He says he has always followed and listened to the little ghosts – the Genocide survivors, who are with him. Agoudjian compares photography with the process of climbing a mountain, as he says that either you need to go up to the end or go down. He has decided to go up to the end and create his unique world.
“When I traveled to Turkey in 1997, there was a fear but also a pleasure. I knew that what I am doing has not been done by any other. I should transfer our heritage to our children, our generations. Why should we live if we do not create anything? We should create something by which we could help others. I have always thought so. I have read history a lot because the places I had to visit had a connection with our history. That’s how I matured and now I can talk freely”, the French-Armenian photographer said. He also stood by his compatriots in Armenia during the 2020 Artsakh War.
In Artsakh, he wanted to work like he did in Iraq by cooperating with a squad, but the photographer has not been provided much with that opportunity. “Sometimes I went to the battlefield with a squad and then returned, and sometimes I went with my driver. I have been in Martuni, Martakert, Aghdam and Karvachar. I needed a lot to light a candle in Shushi’s St. Ghazanchetsots Church and I managed to do that. I seek to photograph for history. Whether it’s dangerous or not, you need to find good photos for our history, and the topic of war was very important. When wars started in Iraq and Syria, I left without delay because I was seeing a link with us. I didn’t go there as a military reporter, but a person who will document the history. If a photographer is creating beauty, he/she should also depict the hell. It is so in my works”, he added.
“The Cry of Silence, Traces of an Armenian Memory” exhibition, covering the author’s 30-year-old searches, contains photos that are heavy, dramatic, but have a light. Antoine Agoudjian doesn’t consider himself a sad person. He says he likes to have fun a lot and is sincere when taking photos.
“What I present is a difficult heritage. I don’t want people to get sad while viewing my works, I want them to understand that history is dialectical. Why is Turkey pressuring Kurds? Because it does not acknowledge the Armenian Genocide. As long as they have not acknowledged, they will run the same policy. In my works you should see the policy not sadness. There are people who say that there is no need to talk about the Armenian Genocide anymore, but until Turkey acknowledges the Armenian Genocide, we are in danger. The 44-Day Artsakh War proved that”, he said.
Antoine Agoudjian wants to frequently visit Armenia and work a lot. He doesn’t want to do anything else besides photography. He admits he feels well with the Armenian people. He plans to display the exhibition “The Cry of Silence, Traces of an Armenian Memory”, which he held in Yerevan in June, also in Artsakh. “The exhibition should be organized in a special place: that place must have a special architecture. I always think that place is also a living body and we should listen to it in order to understand how to build the exhibition. I was guided in this way in Yerevan when initiating the exhibition in the “Armenian Center for Contemporary Experimental Art”. I have many goals and must continue taking interesting photos. If 100 years later ethnic Armenian or foreign historians, sociologists want to understand what had happened 100 years before, maybe they will use my photos as well”, he said.
The French-Armenian photographer assures that he will continue photographing as long as there are opportunities to do that.