Ակնկալում ենք, որ ԼՂ-ում շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կկասեցվի ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախմբի կողմից. Նիկոլ Փաշինյան
Ակնկալում ենք, որ ԼՂ-ում շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կկասեցվի ՌԴ-ի
խաղաղապահ զորախմբի կողմից. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակնկալում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կկասեցվի ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից ներս գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումները դուրս կբերվեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օգոստոսի 4-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Արցախում վերջին օրերին առկա լարված իրավիճակին:
«Գոյություն ունեն թեմային առնչվող մի շարք ինստիտուցիոնալ հարցեր: Մասնավորապես, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 3-րդ կետում  հստակ նշված է, որ Լեռնային Ղարաբաղում կա շփման գիծ, որի երկայնքով էլ տեղակայվում են ՌԴ խաղաղապահ ուժերը: Հենց այդ տարածքն է կոչվում ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի: Մենք ակնկալում ենք, որ շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կկասեցվի ՌԴ-ի խաղաղապահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից ներս գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումները դուրս կբերվեն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ  խաղաղապահ զորախմբի մանդատի թեմային՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծիք հայտնեց այն մասին, որ ՀՀ-ի ու ՌԴ-ի ստորագրությունը բավարար է այդ մանդատն ամբողջությամբ իրագործելու համար:
«Եթե ոչ, ապա անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել այդ մանդատը միջազգայնորեն հաստատելու կամ խաղաղապահներին ավելի լայն միջազգային մանդատ օժտելու ուղղությամբ: Ես հիմա չեմ ուզում շատ աշխատանքային մանրամասներ բացել, բայց այս հարցերը մեզ հուզել են 2020 թվականի նոյեմբերից, ջանքեր ենք գործադրել կոնկրետ լուծեմների հասնելու համար ու հիմա այդ ջանքերը պետք է կրկնապատկել և եռապատկել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia expects Russian peacekeepers to thwart any attempt of breaching line of contact in Nagorno Karabakh – PM
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Armenia expects that any attempt to breach the line of contact in Nagorno Karabakh will be thwarted by the Russian peacekeeping contingent, and that the Azerbaijani military detachments located inside from the line of contact will be withdrawn, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
“A number of institutional issues exist in relation to this issue. Namely, point 3 of the 2020 November 9 trilateral statement clearly says that a line of contact exists in Nagorno Karabakh and the Russian peacekeepers are deployed along it. This is the area which is called the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in NK. We expect that any attempt to cross the line of contact will be thwarted by the Russian peacekeeping contingent, and that the Azerbaijani military detachments located inside from the line of contact will be withdrawn,” the Armenian PM said.
Speaking on the Russian peacekeeping contingent’s mandate, which Azerbaijan refuses to sign, the PM said that the signatures of Armenia and Russia are sufficient to fully implement this mandate.
“If not, then it is necessary to take measures to approve this mandate internationally or give a wider international mandate to the peacekeepers. I don’t want to open up too many working details now, but we’ve been concerned about these issues since November 2020, we’ve made efforts to achieve concrete solutions and now these efforts must be doubled and tripled,” the PM said.