Յուրի Սաքունցը ճկույթով քաշեց մետրոյի՝ 65 տոննա կշռող 2 վագոն և հավակնում է նոր ռեկորդի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գինեսի ռեկորդակիր, ուժային եռամարտի աշխարհի կրկնակի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի դասախոս Յուրի Սաքունցը  հավակնում է Գինեսի նոր ռեկորդի՝ ճկույթով քաշելով մետրոյի՝ 65 տոննա կշռող 2 վագոն:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախորդ ռեկորդը նա սահմանել էր՝  քաշելով 37.5 տոննա  քաշ ունեցող երկու հրշեջ-փրկարարական մեքենա. Սաքունցը դրանք քաշել էր ատամներով:
«Ասեմ, որ շատ դժվար է 65 տոննա քաշը մեկ ճկույթի օգնությամբ տեղաշարժելը՝ հաշվի առնելով, որ իմ քաշը  65 կիլոգրամ է: Ուրախ եմ, որ դժվարությամբ, բայց ստացվեց: Կյանքում  հաջողության հասնելու իմ կարգախոսը հավատն է այն ամենի հանդեպ, ինչ ցանկանում եմ անել: Ես այս ռեկորդը նվիրում եմ հայ ազգին»,- ասաց Սաքունցը:
Խոսելով նպատակների մասին՝ նա ասաց, որ փորձում է ամեն ինչ անել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին օգտակար լինելու համար:

Юрий Сакунц одним мизинцем сдвинул 2 вагона метро весом в 65 тонн: он претендует на новый рекорд
Рекордсмен Книги Гиннесса, двукратный чемпион мира по силовому троеборью, чемпион Европы, преподаватель Государственной академии кризисного управления МЧС Юрий Сакунц претендует на новый рекорд Гиннесса. Он одним мизинцем сдвинул 2 вагона метро весом в 65 тонн.
Как передает «Арменпресс», предыдущий рекорд он установил, двигая две пожарно-спасательные машины общим весом в 37,5 тонны. Сакунц тянул их зубами.
«Должен сказать, что сдвинуть 65 тонн веса одним мизинцем очень сложно, учитывая, что я вешу всего 65 килограммов. Я рад, что хотя это было трудно, но получилось. Мой девиз успеха в жизни - вера в то, что мне хочется сделать. Этот рекорд я посвящаю армянскому народу», - сказал Юрий Сакунц.
Говоря о своих намерениях, он сказал, что старается делать все, чтобы быть полезным Армении и армянскому народу.