Հայ-իրանական սահմանի հատվածում ստեղծվել է լարված օպերատիվ իրավիճակ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված
Հայ-իրանական սահմանի հատվածում ստեղծվել է լարված օպերատիվ իրավիճակ
թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում հայ-իրանական պետական սահմանի հատվածում ստեղծվել է լարված օպերատիվ իրավիճակ, որը պայմանավորված է Իրանից Հայաստան թմրամիջոցների և հոգեներգործուն նյութերի (հաշիշ, մեթամֆետամին, հերոին) ապօրինի տեղափոխման փորձերի ավելացմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Լուրեր»-ին հայտնել են Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչությունից։
Նշվում է, որ բացի այդ՝ արձանագրվում են ծայրահեղական և ահաբեկչական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների կողմից Հայաստանի պետական սահմանի խախտման դեպքեր։  2021 թվականին Մեղրիի սահմանապահ ջոկատի հատվածում ռուս սահմանապահները ձերբակալել են երկու զինյալի՝ զենքով, նռնականետներով և մեծ քանակությամբ զինամթերքով, որոնք ապօրինի կերպով մուտք էին գործել Իրանից:
«Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման նպատակով, «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության, Ազգային անվտանգության ծառայության և այլ իրավասու մարմինների հետ համաձայնեցմամբ՝ ընթացիկ տարվա սկզբից կազմավորվել են սահմանային հսկողության ծառայության իրականացման մի շարք կահավորված դիրքեր՝ անձանց և տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ ընտրողական (իսկ սահմանախախտների որոնման և հետապնդման դեպքում՝ առանց բացառության) միջոցառումներ իրականացնելու համար ՝ մաքսանենգության, անօրինական միգրացիայի և այլ իրավախախտումների փաստերի հայտնաբերման, կանխման և խափանման նպատակով: Սահմանային գոտում տեղաշարժվող քաղաքացիներին խնդրում ենք ըմբռնումով մոտենալ իրավապահ մարմինների օրինական պահանջներին»,- նշել են Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունից։
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը Թուրքիայի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ Հայաստանի պետական սահմանի պաշտպանությունն իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի և դրանց գործունեության պայմանների մասին» միջպետական պայմանագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է երկու երկրների միջև 1992 թվականին:
Ավելի վաղ, Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը հայտնել էր, որ Մեղրի խոշորացված համայնքում ռուս սահմանապահների կողմից շուրջ 5 մոդուլային հենակետեր են տեղադրվել, որտեղ ռուսական սահմանապահ զորքերը սահմանային ծառայություն են իրականացնում: Լրատվամիջոցներին Զաքարյանը հայտնել էր, որ հենակետերից մեկը տեղադրված է Մեղրի-Ագարակ ճանապարհին՝ Արաքսի ափին, մյուսը՝ դեպի Ագարակ գնացող ճանապարհին, հենակետ տեղադրված է նաև Շվանիձոր գնացող ճանապարհին, ևս երկու հենակետ էլ տեղադրված է դեպի գյուղեր գնացող միջհամայնքային ճանապարհներին:

Напряженная оперативная ситуация на армяно-иранской границе – в связи с незаконным оборотом наркотиков
Напряженная оперативная ситуация на армяно-иранской границе – в связи с незаконным
оборотом наркотиков
В последнее время на армяно-иранской государственной границе сложилась напряженная оперативная ситуация, обусловленная учащением попыток незаконной перевозки наркотиков и психотропных веществ (гашиш, метамфетамин, героин) из Ирана в Армению.
Как передает Арменпресс, об этом "Новостям" сообщили в пограничном управлении Федеральной службы безопасности России в Армении.
Отмечается, что помимо этого фиксируются случаи нарушения государственной границы Армении представителями экстремистских и террористических организаций. В 2021 году российские пограничники задержали двух боевиков с оружием, гранатометами и большим количеством боеприпасов, незаконно ввезенных из Ирана на участке Мегринского пограничного отряда.
"В целях обеспечения безопасности Республики Армения в соответствии с Законом Республики Армения "О Государственной границе" и по согласованию с правительством Республики Армения, Службой национальной безопасности и другими компетентными органами, для осуществления службы пограничного контроля с начала текущего года сформирован ряд оборудованных позиций, селективных по лицам и транспортным средствам (а в случае розыска и преследования нарушителей границы - без исключения) для проведения меры по выявлению, предупреждению и пресечению фактов контрабанды, незаконной миграции и иных правонарушений. Гражданам, передвигающимся в приграничной зоне, просьба понимать законные требования правоохранительных органов", - говорится в сообщении Пограничного управления ФСБ России по Армении.
В Республике Армения Пограничное управление ФСБ России осуществляет охрану государственной границы Армении с Турецкой Республикой и Исламской Республикой Иран на основании межгосударственного договора «О статусе и условия их деятельности службы Пограничных войск Российской Федерации, дислоцированных на территории Республики Армения», который был подписан между двумя странами в 1992 году.
Ранее глава общины Мегри Баграт Закарян сообщил, что в укрупненной общине Мегри российскими пограничниками установлено около 5 модульных баз, где российские пограничники несут пограничную службу. Закарян сообщил СМИ, что один из блокпостов находится на дороге Мегри-Агарак, на берегу Аракса, другой – на дороге в Агарак, также есть блокпост на дороге в Шванидзор и еще два блокпоста расположены на межобщинных дорогах, ведущих в села