Ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների ոլորտները թոթափում են համավարակի հասցրած վնասները. ծավալներն աճել են
Ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների ոլորտները թոթափում են
համավարակի հասցրած վնասները. ծավալներն աճել են
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022թ. առաջին կիսամյակում բեռնափոխադրումների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 11.2 տոկոսով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալները, երկաթուղային բեռնափոխադրումները հիշյալ ժամանակահատվածում ավելացել են 1 տոկոսով, ավտոմոբիլայինը՝ 12.9 տոկոսով, օդայինը՝ 5.3 տոկոսով (ցուցանիշում ներառված են նաև այլ երկրների ավիաընկերությունների ինքնաթիռներով իրականացված բեռնափոխադրումները), մայրուղային խողովակաշարայինը՝ 18.4 տոկոսով:
Ընդհանուր առմամբ, բոլոր տեսակի տրանսպորտի տեսակներով կատարվել է 8 միլիոն 332.6 հազար տոննա բեռնափոխադրում:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտի բոլոր տեսակներով ուղևորափոխադրումն աճել է 40.4 տոկոսով. տեղափոխվել է 71 միլիոն 030.5 հազար մարդ: Երկաթուղային տրանսպորտով ուղևորափոխադրումն աճել է 22.5 տոկոսով, ավտոմոբիլային տրանսպորտով՝ 43.9 տոկոսով,  օդային տրանսպորտով, այդ թվում՝ այլ երկրների ավիաընկերությունների ինքնաթիռներով, իրականացված ուղևորափոխադրումներն աճել են 75.6 տոկոսով, էկեկտրատրանսպորտով ուղևորափոխադրումները՝ 25.4 տոկոսով:
Ավտոմոբիլային տրանսպորտով ուղևորափոխադրումների ցուցանիշում հատկանշական է, որ հաշվարկված է միայն իրավաբանական անձանց կողմից մատուցած տաքսի ծառայությունների ծավալը, որը, ի դեպ, արձանագրել է 23.4 տոկոսի անկում նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ:
Բեռնափոխադրումների և ուղևորափոխադրումների ծավալների երկնիշ աճը վկայում է, որ ոլորտները թոթափում են COVID-19 համավարակի հասցրած վնասները, փորձում են վերականգնվել:

Зарегистрирован двузначный рост объемов грузовых и пассажирских перевозок
В Армении в первом полугодии 2022 года объем грузоперевозок по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 11,2 %.
Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на данные Статистического комитета РА, за указанный период железнодорожные грузоперевозки возросли на 1 %, автомобильные - на 12,9 %, авиаперевозки - на 5,3 % (в индексе и грузоперевозки авиакомпаний других стран),  магистральные трубопроводные перевозки - на 18,4 %.
В целом всеми видами транспорта перевезено 8 млн 332 600 тонн грузов.
В первом полугодии текущего года пассажирские перевозки всеми видами транспорта увеличились на 40,4 %. Перевезено 71 млн 030 500 человек. Пассажирские перевозки железнодорожным транспортом увеличились на 22,5 %, автомобильным транспортом - на 43,9 %, воздушным транспортом, в том числе самолетами авиакомпаний других стран, - на 75,6 %, пассажирские перевозки электротранспортом - на 25,4 %.
Примечательно, что в индексе пассажирских перевозок автомобильным транспортом учитывается только объем услуг такси, оказанных юридическими лицами, который, кстати, зафиксировал снижение на 23,4 % по сравнению с первым полугодием прошлого года.
Двузначный рост объемов грузовых и пассажирских перевозок свидетельствует о том, что секторы избавляются от ущерба, нанесенного пандемией COVID-19, и пытаются восстановиться.