«Սուրմալու»-ում փլատակների տակ դեռևս կրակի օջախներ կան. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը մանրամասներ  է ներկայացրել «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում պայթյունից հետո տեղի ունեցող աշխատանքների վերաբերյալ: Լրագրողների հետ զրույցում Համբարյանը հայտնել է, որ փլատակների տակ դեռևս կրակի օջախներ կան, ինչի մասին է վկայում ծխի առկայությունը: Նրա խոսքով՝ նման օջախներ կան նաև բարձր հարկերում, որոնք կարող են նորից բռնկվել, եթե չարվեն հովացման աշխատանքներ:
Հարցին, թե որքան կտևեն աշխատանքներն առևտրի կենտրոնի տարածքում, ԱԻ նախարարի տեղակալը նշեց, որ կխուսափի ժամկետ նշել: «Մինչև ամբողջական բոլոր օջախները չհովացվեն, մենք չենք կարող խոսել դրա մասին: Դեռևս բավական ժամանակ կտևի դա:  Մեծ աշխատանք կա տանելու նաև փլատակների մաքրման  և որոնողափրկարարական աշխատանքների ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Նա հայտնեց, որ 158 փրկարար է ներգրավված աշխատանքներում: Օգոստոսի 14-ի երեկոյան և 15-ի գիշերն աշխատանքներին մասնակցել են նաև կամավորներ: Համբարյանն ընդգծեց, որ կամավորները ցուցակագրված են, բազան կա, անհրաժեշտության դեպքում կդիմեն նրանց օգնությանը:
Նախարարի տեղակալ հավաստիացրեց, որ պայթյունին ԱԻՆ-ի արձագանքը եղել է շատ արագ, ռեսուրսների խնդիր չի եղել: «Մասնավորապես, անհրաժեշտություն եղել է վերամբարձ կռունկների, բեռնատարների, տրակտորների, որը Երևանի քաղաքապետարանի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և այլ կառույցների մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով շատ արագ լուծվել է, տեխնիկայի խնդիր բացարձակապես չի եղել: Ներգրավվել են նաև Երևանի քաղաքապետարանի ջրատար մեքենաները»,-մանրամասնեց Համբարյանը:
Հարցին, արդյոք պայթյունի պատճառը հրավտանգ նյութերն են, Համբարյանը պատասխանեց. «Միայն մասնագիտական հետաքննությունը կտա դրա պատասխանը, այս պահին զերծ մնանք որևէ գնահատական տալուց: Ընդամենը անզեն աչքով տեսնում ենք, որ հատկապես պայթուցիկները կարող են պայթյունի կամ հարվածային ալիքի պատճառներից մեկը լինել կամ հիմնականը. դրա պատասխանը հետաքննություն կտա: Այսօր առավոտյան դեռ ճայթյուններ լինում են տարբեր հատվածներում, ինչը խոսում է այդ նյութի սփռված լինելու մասին»:

Firefighters still battling to contain blaze at Surmalu market
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. There are still clusters of fire under the rubble at the Surmalu market where the explosion took place and the fire is still not contained, Deputy Minister of Emergency Situations Davit Hambaryan told reporters.
“There’s a lot of work to do in cleaning the rubble and carrying out the search and rescue operation,” he said.
Right now 158 firefighter-rescuers are working on the scene. Volunteers had joined the rescuers overnight August 14-15.
Hambaryan says the volunteers have registered and are on stand-by to be deployed whenever needed.
Asked about the cause of the explosion, Hambaryan said: “Only a specialized investigation will give the answer, I will refrain from giving any assessment now. We can only see with the naked eye that especially explosives can be one of the reason or the main reason of the blast or the shockwave, the investigation will give the answer. We can still hear the cracks in various parts this morning, which shows that the material is spread out.”
Initially it was reported that the building which exploded was a fireworks warehouse.
61 people were hospitalized after the blast, but as of August 15 most of them were treated and discharged with 21 still receiving treatment.
15 people are missing.
The prosecution earlier said the investigators are looking into all possible versions. However the criminal case is opened on Violation of Fire Safety Rules Causing Deaths and Violating of Safety Rules for Storing, Transporting, Using or Supplying Flammable or Incendiary Materials Causing Death.