«Սուրմալու»-ում փլատակների տակ դեռևս կրակի օջախներ կան. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Դավիթ Համբարյանը մանրամասներ  է ներկայացրել «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում պայթյունից հետո տեղի ունեցող աշխատանքների վերաբերյալ: Լրագրողների հետ զրույցում Համբարյանը հայտնել է, որ փլատակների տակ դեռևս կրակի օջախներ կան, ինչի մասին է վկայում ծխի առկայությունը: Նրա խոսքով՝ նման օջախներ կան նաև բարձր հարկերում, որոնք կարող են նորից բռնկվել, եթե չարվեն հովացման աշխատանքներ:
Հարցին, թե որքան կտևեն աշխատանքներն առևտրի կենտրոնի տարածքում, ԱԻ նախարարի տեղակալը նշեց, որ կխուսափի ժամկետ նշել: «Մինչև ամբողջական բոլոր օջախները չհովացվեն, մենք չենք կարող խոսել դրա մասին: Դեռևս բավական ժամանակ կտևի դա:  Մեծ աշխատանք կա տանելու նաև փլատակների մաքրման  և որոնողափրկարարական աշխատանքների ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նա:
Նա հայտնեց, որ 158 փրկարար է ներգրավված աշխատանքներում: Օգոստոսի 14-ի երեկոյան և 15-ի գիշերն աշխատանքներին մասնակցել են նաև կամավորներ: Համբարյանն ընդգծեց, որ կամավորները ցուցակագրված են, բազան կա, անհրաժեշտության դեպքում կդիմեն նրանց օգնությանը:
Նախարարի տեղակալ հավաստիացրեց, որ պայթյունին ԱԻՆ-ի արձագանքը եղել է շատ արագ, ռեսուրսների խնդիր չի եղել: «Մասնավորապես, անհրաժեշտություն եղել է վերամբարձ կռունկների, բեռնատարների, տրակտորների, որը Երևանի քաղաքապետարանի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և այլ կառույցների մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով շատ արագ լուծվել է, տեխնիկայի խնդիր բացարձակապես չի եղել: Ներգրավվել են նաև Երևանի քաղաքապետարանի ջրատար մեքենաները»,-մանրամասնեց Համբարյանը:
Հարցին, արդյոք պայթյունի պատճառը հրավտանգ նյութերն են, Համբարյանը պատասխանեց. «Միայն մասնագիտական հետաքննությունը կտա դրա պատասխանը, այս պահին զերծ մնանք որևէ գնահատական տալուց: Ընդամենը անզեն աչքով տեսնում ենք, որ հատկապես պայթուցիկները կարող են պայթյունի կամ հարվածային ալիքի պատճառներից մեկը լինել կամ հիմնականը. դրա պատասխանը հետաքննություն կտա: Այսօր առավոտյան դեռ ճայթյուններ լինում են տարբեր հատվածներում, ինչը խոսում է այդ նյութի սփռված լինելու մասին»:

Под завалами в ТЦ «Сурмалу» все еще есть очаги огня: заместитель министра по ЧС
Заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РА Давид Амбарян представил подробности о работах, проводимых после взрыва на территории торгового центра «Сурмалу». Он сообщил журналистам, что под завалами до сих пор есть очаги огня, о чем свидетельствует наличие дыма. По его словам, они есть и на верхних этажах, и могут снова разгореться, если не проводить работы по охлаждению.
На вопрос, как долго продлятся работы на территории торгового центра, заместитель министра ответил, что не может назвать времени, необходимого для работы. «Пока все очаги полностью не остынут, мы не можем об этом говорить. Это займет некоторое время. Предстоит большая работа в направлении расчистки завалов и поисково-спасательных работ», - как передает «Арменпресс», сказал замминистра.
Он сообщил, что к работам привлечено 158 спасателей. Вечером 14 августа и в ночь на 15 августа в работах принимали участие и волонтеры. Давид Амбарян подчеркнул, что все волонтеры зафиксированы, имеются их данные, и в случае необходимости к ним снова обратятся за помощью.
Замминистра заверил, что реакция МЧС на взрыв была очень быстрой, проблем с ресурсами не было. «В частности, была необходимость в подъемных кранах, грузовиках, тракторах, что очень быстро было решено благодаря совместным усилиям мэрии Еревана, Министерства территориального управления и инфраструктуры и наших партнеров из других структур, никаких технических проблем не возникло. Были задействованы и автоцистерны мэрии Еревана», - добавил Амбарян.
На вопрос, был ли взрыв вызван горючими материалами, Амбарян ответил. «Ответ даст только профессиональное расследование, пока воздержимся от каких-либо оценок. Невооруженным глазом видно, что именно взрывчатые вещества могли стать одной из причин взрыва или ударной волны, или же основной причиной. На это ответит следствие. И на утро сегодняшнего дня в разных местах все еще продолжаются взрывы, что говорит о распространенности этих веществ».