Այս ամռանը ԵՄ-ում հրդեհներից ռեկորդային 700 հազար հեկտար անտառ Է ոչնչացել. ԵՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անտառային հրդեհները 700 հազար հեկտար անտառ են ոչնչացրել Եվրամիության (ԵՄ) երկրներում, ինչը բացարձակ ռեկորդ Է դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 18-ին այդ մասին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ներկայացուցիչ Բալաշ Ույվարին:
«Մինչեւ այս պահն այս ամռանն անտառային հրդեհները ոչնչացրել են 700 հազար հեկտար անտառ: ԵՄ-ի երկրներն ինն անգամ դիմել են ԵՄ-ի քաղաքացիական պաշտապանության մեխանիզմի ակտիվացմանը, Միության երկրները կրակի դեմ պայքարի համար ուղարկել են 29 ինքնաթիռ, ութ ուղղաթիռ եւ 370 հրշեջների»,- հայտարարել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕК сообщила об уничтожении рекордных 700 тыс. га лесными пожарами в ЕС этим летом
Лесные пожары уничтожили 700 тыс. га леса в странах Европейского союза (ЕС), что является абсолютным рекордом за всю историю наблюдений. Как передает Арменпресс, об этом заявил в четверг на брифинге в Брюсселе представитель Еврокомиссии Балаш Уйвари.
"До настоящего момента этим летом лесные пожары уничтожили 700 тыс. гектаров леса. Уровень поддержки европейцев очень высокий: девять раз страны ЕС прибегали к активации механизма гражданской обороны ЕС, страны сообщества направили для борьбы с огнем 29 самолетов, восемь вертолетов и 370 пожарных", - заявил он.