Մոսկվան զգուշացրել է իր համար «ոչ բարեկամ» երկրների հետ շփումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի դաշնակիցների և Ռուսաստանին «ոչ բարեկամ» երկրների շփումները չպետք է վնասեն Մոսկվայի հետ ռազմավարական գործընկերությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը՝ պատասխանելով ԱՄՆ հովանու ներքո Տաջիկստանի մայրաքաղաքում ընթացող զորավարժություններին Կենտրոնական Ասիայի երկրների մասնակցության մասին հարցին:
«Ելնում ենք նրանից, որ Ռուսաստանին ոչ բարեկամ երկրների հետ շփումները չպետք է վնաս հասցնեն մեր երկրի հետ ռազմավարական գործընկերությանը և հակասեն ընդհանուր միավորումների, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի և ՇՀԿ-ի շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններին», - ասել է Նեչաևը:
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության կողմից կազմակերպված «Տարածաշրջանային համագործակցություն-22» հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները սկսվել են օգոստոսի 11-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում և կտևեն մինչև օգոստոսի 20-ը:

Москва предупредила о контактах с «недружественными» странами
Контакты союзников России по ОДКБ с недружественными странами не должны наносить ущерб стратегическому партнерству с Москвой.
Как передает Арменпресс, об этом заявил заместитель директора департамента информации и печати МИД Иван Нечаев, комментируя вопрос начавшихся военных учениий в Душанбе с участием стран Центральной Азии  под эгидой США.
"Исходим из того, что контакты с недружественными России странами не должны наносить ущерб стратегическому партнерству с нашей страной, противоречить обязательствам в рамках действующих соглашений общих объединений, включая ОДКБ и ЕАЭС, СНГ и ШОС", — сказал Нечаев.
Командно-штабные военные учения "Региональное сотрудничество — 22", организованные Центральным командованием США, стартовали 11 августа в Душанбе. Они продлятся до 20 августа.