Ոսկե դարաշրջան գիտության համար. գիտնականները և հյուրերը ներկայացրեցին STARMUS VI -ին մասնակցելու իրենց պատճառները
Ոսկե դարաշրջան գիտության համար. գիտնականները և հյուրերը ներկայացրեցին
STARMUS VI -ին մասնակցելու իրենց պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: STARMUS VI միջազգային փառատոնին հրավիրված գիտնականները խոսեցին  փառատոնին իրենց մասնակցության պատճառների, դրա կարևորության և միևնույն գաղափարի շուրջ հավաքվելու մասին:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ըստ գիտնականների, սա լավ հնարավորություն է շփվելու և միմյանց աշխատանքները գնահատելու համար:
Astronomy պարբերականի գլխավոր խմբագիր Դեյվիդ Այքերն ասաց, որ իր համար շատ հաճելի է ներկա լինել փառատոնին, քանի որ STARMUS-ն իսկապես աննախադեպ է:
«Փառատոնի համահիմնադիրներ Գարիկ Իսրաելյանը և  Բրայան Մեյը ցանկացել են, որ մենք  տոնենք ուղեղային աշխատանքի  այս համադրությունը՝ այսինքն վերլուծական մտածողության  և արվեստի միավորումը, Հայաստանում: Սա գիտական բացառիկ իրադարձություն է, կարելի է ասել`  ոսկե դարաշրջան Լուսնի վրա ոտք դնելուց հետո: Մենք լիահույս ենք, որ դուք կվայելեք և նույն հուզմունքը կապրեք՝ այստեղ հյուրընկալելով նոբելյան մրցանակակիրների, աստղագետների, տիեզերագնացների, կլսեք նրանց դասախոսությունները և բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք կիրականացվեն այս օրերին»,-ասաց Այքերը:
Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս և Ժնևի համալսարանի աստղագիտության ամբիոնի պատվավոր պրոֆեսոր, արևանման աստղի շուրջ հայտնաբերված առաջին էկզոմոլորակը` 51 Pegasi b-ն գտնելու համար Նոբելյան մրցանակի արժանացած Միշել Մայորը  նշեց, որ կար ժամանակ, որ մարդկությունը նույնիսկ չգիտեր, ինչպես է ստեղծվել  Արեգակն և ինչպես են առաջացել մոլորակները:
«Եվ միայն Էյնշտեյնի հեղափոխական բացահայտումից հետո հնարավոր եղավ ամբողջովին պատկերացում ունենալ դրա մասին: Ես կուզեմ նշել, որ  մենք բացառիկ հնարավորություն ունենք խոսել մարդկանց հետ, բացատրել իրենց, թե ինչպես են տիեզերքն ու մարմինները փոխկապակցված: Եվ ուրախալի է, որ այսօր տեխնիկական զարգացումները մեզ հնարավորություն են տալիս լիարժեք պատասխան տալ տիեզերքում գտնվող գրեթ բոլոր երևույթներին: Ես ուրախ եմ, որ մենք հնարավորություն ունենք  հանրության հետ կիսելու մեր փորձը, ինչպես նաև ինքներս ունկնդրելու մյուս գիտնականների աշխատանքները»,-ասաց նա:
Ֆրանսիացի պրոֆեսոր և միկրոկենսաբանության, գենետիկայի և կենսաքիմիայի հետազոտող Էմանուել Շարպանտիեն ընդգծեց, որ իր համար մեծ հաճույք է գտնվել Հայաստանում, քանի որ նա ունի հայկական արմատներ:
«Կարելի է ասել` մշակույթի և գիտության այս խաչմերուկում ինձ համար շատ կարևոր էր այս փառատոնի գաղափարը  և նպատակը: Եվ ինչպես արդեն նշվեց,  շատ հաճելի է գիտության և արվեստի այս միատեղումը՝  փառատոնի շրջանակներում: Եվ պատճառներից մեկը, թե ինչու եմ ես կարևորում և սիրում այս փառատոնը, այն է, որ մենք ընդհանրապես շատ քիչ ենք տոնում, նշում գիտության ոլորտին վերաբերվող իրադարձությունները, իսկ այստեղ միավորելն այն  երաժշտության հետ շատ հետաքրքիր է նաև գիտության համար»,- ասաց Էմանուել Շարպանտիեն:
Նա ընդգծեց, որ սա նաև շատ լավ հնարավորություն է միմյանց աշխատանքը գնահատելու համար:
Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կլիմայական գիտության պրոֆեսոր Քրիս Ռեփլին նշեց, որ փառատոնը գիտական բացառիկ իրադարձություն է:
«Մեր մտքում էլ գիտությունն ու արվեստը այնքան փոխկապակցված են, որ դրանց միջոցով ենք մենք տարանջատում աշխարհը և ընկալում նրա բոլոր արժեհամակարգային շերտերը: Եվ, իհարկե, կլիմայական գիտնակաների համար անչափ կարևոր է, որպեսզի մենք գիտակցենք մեր արած գիտական նորարարությունների և աշխատանքի կարևորությունը մեր աշխարհում և մոլորակի համար»,- եզրափակեց նա:
Աստղագնաց լինելու ամենադրական մասերից մեկը, ըստ Ամերիկացի ինժեներ և ՆԱՍԱ-ի նախկին տիեզերագնաց Գարեթ Ռայսմանի, այն է, որ միշտ առնչություն ես ունենում այն մարդկանց հետ, որոնք լավագույնն են այդ ոլորտում:
«STARMUS փառատոնը նրա մասին է, որ այստեղ կարող են ներգրավված լինել ոչ թե հաջողակ մարդիք, այլ հասարակ, նույնիսկ գիտությամբ չզբաղվող մարդիկ, որոնք այսօր էլ ներկա են: Եվ ինձ համար այստեղ գալը իսկապես նվեր է»,-եզրափակեց նա:

Golden age for science: STARMUS VI speakers present their reasons of participating in Festival
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. According to STARMUS VI Festival speakers, this event is a good opportunity to communicate with each other and assess the works of one another.
Editor-in-chief of Astronomy magazine David Eicher says it’s a great pleasure for him to attend the Festival, because according to him STARMUS is really an unprecedented event.
“Co-founders of the Festival Garik Israelian and Brian May wanted that we celebrate this combination of brain work, in other words, the union of analytical thinking and art, in Armenia. This is an exclusive scientific event, it can be said a golden age after landing on the Moon. We hope that you will enjoy and feel the same emotion by hosting here Nobel laureates, astronauts, cosmonauts, will listen to their lectures and numerous other events that will be held these days”, David Eicher said.
Swiss astrophysicist, Nobel laureate Michel Mayor, who discovered the first extrasolar planet, named 51 Pegasi b, orbiting the sunlike star 51 Pegasi, stated that there was a time when humanity even didn’t know how the Sun was created and how the planets were formed.
“And only after the revolutionary discovery of Einstein, it was possible to have a complete picture of it. I want to say that we have an exclusive opportunity to talk to the people and explain them how the Universe and bodies are interconnected. And it’s welcome that today the technical developments enable us to give a full answer to almost all the phenomena existing in the Universe. I am happy that we have an opportunity to share our experience with the public, as well as to listen to the works of other scientists”, he said.
French Professor, researcher in microbiology, genetics and biochemistry Emmanuelle Charpentier said it’s a great pleasure for her to be in Armenia as she has Armenian roots.
“It can be said that in this crossroads of culture and science, the idea and goal of the Festival was very important for me. And as it is already mentioned, this combination of science and art is very pleasant. And one of the reasons why I am attaching importance to this Festival and love it is that we, in general, celebrate the events relating to science very little, and combining it with music here is very interesting also for science”, she said, calling the Festival a very good opportunity to value the work of each other.
Professor of Climate Science at University College London Chris Rapley called STARMUS an exclusive scientific event.
“Science and art are so interconnected in our minds that through them we separate the world and perceive all of its value system layers. And of course, for climate scientists it’s highly important that we understand the importance of our scientific innovations and work in our world and for the planet”, he said.
One of the most positive parts of being an astronaut, according to ex-NASA astronaut, American engineer Garrett Reisman, is that “you always deal with the people who are the best ones in that area”.
“STARMUS Festival is about the fact that not only successful people could be involved here, but also ordinary people who are not engaged in science and who are also present today. And coming to here is really a gift for me”, he stated.