ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար 2022-ին կանխատեսում է 8 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը վերանայել է Հայաստանի համար տնտեսական աճի կանխատեսումը, բանկը կանխատեսում է, որ 2022-ի արդյունքում Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 8 տոկոս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՎԶԵԲ-ը հրապարակել է իր վերջին «Տարածաշրջանային տնտեսական հեռանկարները» զեկույցը:
ՎԶԵԲ-ն իր կայքում նաև հոդված է հրապարակել՝ վերնագրելով «Տնտեսական ուժեղ ցուցանիշներ՝ Կովկասում աշխարհաքաղաքական ցնցումների պայմաններում»: Նշվում է, որ տարածաշրջանի երկրները գրանցում են վերջին տարիների իրենց ամենաբարձր աճի տեմպերը, սակայն տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված է ժամանակավոր գործոններով, որոնք կարող են հեշտությամբ փոխվել:
Ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը շահում են ռուսաստանյան բիզնեսների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների հոսքից, որոնք խթանում են փոքր տնտեսությունների սպասարկման ոլորտները:
«Հայաստանում տնտեսության ամուր վերականգնումը նկատվել է 2021-ին,  աճը ուժեղ թափ է առել 2022-ին: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը հունվար-հուլիս ընկած ժամանակահատվածում հասել է 13,1 տոկոսի»,-ասված է ՎԶԵԲ հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ Հայաստանում Ռուսաստանից բազմաթիվ մարդկանց և ընկերությունների ժամանումը հանգեցրել է արտասահմանյան ներհոսքի աճի և ծառայությունների պահանջարկի ավելացման:
«Սա օգնել է Հայաստանին ֆինանսավորել իր աճող առևտրային դեֆիցիտը։ Արտաքին պահուստներն աճել են 20 տոկոսով, իսկ փոխարժեքը՝ 18 տոկոսով։ Ըստ զեկույցի՝ 2022-ի համար կանխատեսվում է 8 տոկոս կայուն աճ՝ նախորդ՝4. 5 տոկոս աճի կանխատեսման դիմաց: Իսկ 2023-ին կդիտվի դանդաղում՝ մինչև 4 տոկոս նվազում: Այնուամենայնիվ, 2023 թվականի համար աճի վերջին կանխատեսումը ավելի վաղ կանխատեսած 2.5 տոկոսից բարձր է մնում, այսինքն՝ 4 տոկոս»,-ասված է ՎԶԵԲ հաղորդագրությունում:

ЕБРР на 2022-ой год прогнозирует для Армении 8-процентный экономический рост
Европейский банк реконструкции и развития пересмотрел прогноз экономического роста Армении, банк прогнозирует, что по итогам 2022 года рост ВВП Армении составит 8 %. Как сообщает «Арменпресс», ЕБРР опубликовал очередной доклад «Региональные экономические перспективы».
ЕБРР опубликовал на своем веб-сайте и статью «Высокие экономические показатели на фоне геополитических потрясений на Кавказе». В ней утверждается, что страны региона демонстрируют самые высокие темпы роста за последние годы, но экономический рост в значительной степени обусловлен временными факторами, которые могут с легкостью измениться.
Подчеркивается, что Армения и Грузия выигрывают от притока российского бизнеса и специалистов в области информационных технологий, которые продвигают сферы услуг малых экономик.
«В 2021 году наблюдалось твердое восстановление экономики Армении, в 2022 году рост набрал сильные обороты. Рост экономической активности Армении в период с января по июль составил 13,1 %,» - говорится в докладе ЕБРР.
Отмечается, что приток людей и компаний из России как в Грузию, так и в Армению привел к увеличению и спроса на услуги.
«Это помогло Армении финансировать растущий дефицит торгового баланса. Валютные резервы увеличились на 20 %, обменный курс поднялся на 18 %. Согласно докладу, на 2022 год прогнозируется стабильный рост на уровне 8 % вместо прежних 4,5 %.  В 2023 году произойдет замедление до 4-процентного снижения. Однако последний прогноз роста на 2023 год остается выше прежнего прогноза на 2,5 %, то есть 4 процента», - говорится в докладе ЕБРР.
ЕБРР на 2021 год для Армении прогнозировал экономический рост на уровне 5,7% , а на 2020 год - спад на 7,2%.