ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար 2022-ին կանխատեսում է 8 տոկոս տնտեսական աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը վերանայել է Հայաստանի համար տնտեսական աճի կանխատեսումը, բանկը կանխատեսում է, որ 2022-ի արդյունքում Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 8 տոկոս: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՎԶԵԲ-ը հրապարակել է իր վերջին «Տարածաշրջանային տնտեսական հեռանկարները» զեկույցը:
ՎԶԵԲ-ն իր կայքում նաև հոդված է հրապարակել՝ վերնագրելով «Տնտեսական ուժեղ ցուցանիշներ՝ Կովկասում աշխարհաքաղաքական ցնցումների պայմաններում»: Նշվում է, որ տարածաշրջանի երկրները գրանցում են վերջին տարիների իրենց ամենաբարձր աճի տեմպերը, սակայն տնտեսական աճը հիմնականում պայմանավորված է ժամանակավոր գործոններով, որոնք կարող են հեշտությամբ փոխվել:
Ընդգծվում է, որ Հայաստանն ու Վրաստանը շահում են ռուսաստանյան բիզնեսների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագետների հոսքից, որոնք խթանում են փոքր տնտեսությունների սպասարկման ոլորտները:
«Հայաստանում տնտեսության ամուր վերականգնումը նկատվել է 2021-ին,  աճը ուժեղ թափ է առել 2022-ին: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը հունվար-հուլիս ընկած ժամանակահատվածում հասել է 13,1 տոկոսի»,-ասված է ՎԶԵԲ հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ Հայաստանում Ռուսաստանից բազմաթիվ մարդկանց և ընկերությունների ժամանումը հանգեցրել է արտասահմանյան ներհոսքի աճի և ծառայությունների պահանջարկի ավելացման:
«Սա օգնել է Հայաստանին ֆինանսավորել իր աճող առևտրային դեֆիցիտը։ Արտաքին պահուստներն աճել են 20 տոկոսով, իսկ փոխարժեքը՝ 18 տոկոսով։ Ըստ զեկույցի՝ 2022-ի համար կանխատեսվում է 8 տոկոս կայուն աճ՝ նախորդ՝4. 5 տոկոս աճի կանխատեսման դիմաց: Իսկ 2023-ին կդիտվի դանդաղում՝ մինչև 4 տոկոս նվազում: Այնուամենայնիվ, 2023 թվականի համար աճի վերջին կանխատեսումը ավելի վաղ կանխատեսած 2.5 տոկոսից բարձր է մնում, այսինքն՝ 4 տոկոս»,-ասված է ՎԶԵԲ հաղորդագրությունում:

EBRD raises growth forecast for Armenia’s economy for 2022
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has revised its growth forecast for the economy of Armenia. The Bank is now forecasting 8% economic growth for Armenia in 2022.
In its latest Regional Economic Prospects (REP), the EBRD said that the economies of Armenia, Azerbaijan and Georgia are enjoying some of their highest growth rates in years.
The EBRD said Armenia and Georgia are benefiting from an inflow of Russian businesses and information and communication technology (ICT) professionals, boosting the service sectors of these small economies.
However, the robust growth recorded for the region in 2022 will taper off in 2023, highlighting concerns about its medium-term sustainability. The report warns that current growth in the Caucasus is mainly driven by temporary factors that could easily be reversed.
“In Armenia, the solid recovery seen in 2021 carried strong growth momentum into 2022, with economic growth reaching 13.1 per cent in the period from January to July. As in Georgia, the arrival of many people and firms from Russia led to an increase of 113 per cent in foreign inflows and boosted demand for services.
This has helped Armenia to finance its widening trade deficit. Foreign reserves have also increased by 20 per cent and the exchange rate by 18 per cent. The report forecasts robust growth of 8 per cent in 2022, up from a previous estimate of 4.5 per cent. The slowdown is expected to be less gentle, with a drop to 4 per cent likely in 2023. However, the latest growth estimate for 2023 remains above the earlier projection of 2.5 per cent”, the Bank said.