Տոկիոն պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը. Ճապոնիայի Խորհրդականների պալատի նախագահը՝ Արշակյանին
Տոկիոն պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը.
Ճապոնիայի Խորհրդականների պալատի նախագահը՝ Արշակյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 28-ին Տոկիոյում հանդիպել է Ճապոնիայի խորհրդարանի Խորհրդականների պալատի նախագահ Հիդեհիսա Օցուջիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, ԱԺ փոխնախագահը մանրամասն տեղեկատվություն է փոխանցել սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունների՝ ներառյալ ՀՀ քաղաքացիական եւ զինվորական զոհերի, Հայաստանի բնակավայրերին եւ ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների վերաբերյալ: Այս համատեքստում ԱԺ փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հասցեական դատապարտումը:
«Հիդեհիսա Օցուջին ափսոսանք է հայտնել վերջերս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տեղի ունեցած ռազմական բախման համար եւ ցավակցել Հայաստանում մարդկային կորուստների կապակցությամբ: Հիդեհիսա Օցուջին տեղեկացրել է, որ Ճապոնիան ամենուր խաղաղության կողմնակից է, եւ իրենք պատրաստ են աջակցելու տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման մասնակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, պատրաստակամություն հայտնել հավելյալ ջանքեր գործադրելու Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ քաղաքական ու մշակութային կապերը խորացնելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ:
«ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահի պաշտոնակատար Տակեակի Մացումոտոյին:
Այցի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է նաեւ Ճապոնիայի կրթության, մշակույթի, սպորտի, գիտության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Կեիկո Նագաոկային: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացման, ուսանողական կրթաթոշակների ու փոխանակումների ավելացման հնարավորությունների վերաբերյալ հարցերը, գիտակրթական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունները եւ գործնական քայլերը:
Այնուհետեւ ԱԺ փոխխոսնակը հանդիպել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) ավագ փոխնախագահ Կեիչիրո Նակազավայի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ հումանիտար, գիտական, մշակութային, տնտեսական, բարձր տեխնոլոգիական, ճգնաժամերի կանխարգելման ոլորտներում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր»,- հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից:
Նշվում է, որ կողմերը կարեւորել են երկու երկրների համալսարանների միջեւ համագործակցությունը, հայ եւ ճապոնացի գիտնականների ու հետազոտողների փոխայցերը՝ երկու երկրներում համատեղ գործունեություն ծավալելու նպատակով:

Япония готова поддержать установление мира в регионе: спикер Палаты советников парламента Японии
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 28 сентября провел встречу со спикером Палаты советников парламента Японии Хидехисой Отсудзи.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, вице-спикер НС представил подробную информацию о посягательствах азербайджанской стороны на суверенную территорию Республики Армения 13-14 сентября, в том числе о жертвах среди гражданского населения и военнослужащих Республики Армения, ущербе населенным пунктам и инфраструктурам Республика Армения. В этом контексте вице-спикер НС подчеркнул прямое осуждение со стороны международного сообщества агрессивных действий Азербайджана.
Хидехиса Отсудзи выразил сожаление в связи с недавним военным конфликтом между Арменией и Азербайджаном и выразил соболезнования в связи с гибелью людей в Армении. Он сообщил, что Япония выступает за мир, и они готовы поддержать установление мира в регионе.
Собеседники обсудили ряд вопросов двусторонних отношений, выразили готовность приложить дополнительные усилия для углубления и расширения политических и культурных связей между Арменией и Японией.
Вице-спикер НС также встретился с исполняющим обязанности председателя парламентской группы дружбы Япония-Армения Такеаки Мацумото.
В ходе визита Акоп Аршакян также встретился с министром образования, культуры, спорта, науки и технологий Японии Кейко Нагаока. Собеседники обсудили вопросы, связанные с развитием сотрудничества между Арменией и Японией в сфере образования, возможности увеличения студенческих стипендий и обменов, возможности и практические шаги по углублению сотрудничества в сферах науки, образования и информационных технологий.
Затем вице-спикер НС встретился со старшим вице-президентом JICA Кейчиро Наказава. Был обсужден ряд вопросов, касающихся развития сотрудничества между Арменией и Японией в гуманитарной, научной, культурной, экономической, ИТ сферах и в отрасли предотвращения кризисов.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества между университетами двух стран, взаимных визитов армянских и японских ученых и исследователей с целью осуществления совместной деятельности в двух странах.