ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացվել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ գերիների սպանության տեսանյութը
ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացվել Ադրբեջանի ԶՈՒ
կողմից հայ գերիների սպանության տեսանյութը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան եւ Արդարադատության միջազգային դատարան ներկայացված պահանջների շրջանակներում հոկտեմբերի 3-ին նշված դատարաններին է ներկայացվել սույն թվականի հոկտեմբերի 2-ին սոցիալական ցանցերում շրջանառված հայ զինծառայողների սպանության տեսանյութը՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի հիմնարար իրավունքների խախտման փաստը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «Ֆեյսբուք»-ում Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի էջը։
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել է, որ եթե տեսանյութի իսկությանը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին` Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ընթացքում։

Footage of executing Armenian POWs by Azerbaijani armed forces submitted to ECHR and the International Court of Justice
Footage of executing Armenian POWs by Azerbaijani armed forces submitted to ECHR and the
International Court of Justice
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. In the sidelines of the claims submitted to the European Court of Human Rights and the International Court of Justice regarding the protection of the rights of Armenian prisoners of war, on October 3, the footage of the killing of Armenian servicemen that went viral on October 2 of this year has been submitted to the aforementioned courts, once again emphasizing the fact that Azerbaijan has violated the fundamental rights of ethnic Armenians, ARMENPRESS reports the Facebook page of the Office of the Representative of Armenia on International Legal Affairs informs.
On October 2, a footage was published on the Azerbaijani telegram channels, in which it was seen how the Azerbaijani soldiers brutally shoot the captured Armenian soldiers at the Armenian military position.
Toivo Klaar, the special representative of the European Union in the South Caucasus, stated that if the authenticity of the video is confirmed, then it is a war crime that should be investigated.
Armenian human rights defender Kristine Grigoryan stated that the killing of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani military took place on September 13, during the large-scale attack of Azerbaijan against the Republic of Armenia.