Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը սարսափած է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից հայ գերիների սպանության տեսանյութից
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը սարսափած է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից
հայ գերիների սպանության տեսանյութից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը սարսափած է այն տեսանյութից, որում երևում է, թե ինչպես են գերի ընկած հայ զինվորները գնդակահարվում ադրբեջանական ուժերի կողմից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեսպանությունը հայտնել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հայտարարությունը տեսանյութը համապարփակ հետաքննության ենթարկելու հանձնառության մասին։ Ակնկալում ենք, որ հետաքննության արդյունքները կհրապարակվեն։ Ակնկալում ենք, որ վատ վերաբերմունքի, չարաշահումների և կամայական սպանությունների վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները լիովին կհետաքննվեն համապատասխան մարմինների կողմից»,- ասվում է գրառման մեջ։
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները հայկական մարտական հենակետում դաժանաբար գնդակահարում արդեն իսկ գերի հանձնված հայ զինծառայողներին։
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել է, որ եթե տեսանյութի իսկությանը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի զինուժի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին` Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ընթացքում։

The British Embassy in Armenia is horrified by the footage of the killing of Armenian POWs by Azerbaijani armed forces
The British Embassy in Armenia is horrified by the footage of the killing of Armenian POWs by
Azerbaijani armed forces
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The British Embassy in Armenia is horrified by the footage showing captured Armenian soldiers being shot by Azerbaijani forces, ARMENPRESS was informed from the Embassy’s Facebook page.
“The British Embassy is horrified by a video which appears to show captured Armenian soldiers being shot by Azerbaijani forces.
We welcome the announcement by the Azerbaijani Prosecutor General’s Office of their commitment to comprehensively investigate the video. We expect the outcome of the investigations to be made public. We expect all allegations of mistreatment, abuse and summary killings to be fully investigated by the appropriate authorities”, reads the post.
On October 2, a footage was published on the Azerbaijani telegram channels, in which it was seen how the Azerbaijani soldiers brutally shoot the captured Armenian soldiers at the Armenian military position.
Toivo Klaar, the special representative of the European Union in the South Caucasus, stated that if the authenticity of the video is confirmed, then it is a war crime that should be investigated.
Armenian human rights defender Kristine Grigoryan stated that the killing of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani military took place on September 13, during the large-scale attack of Azerbaijan against the Republic of Armenia.