Հայաստանի և Վրաստանի կառավարության աշխատակազմերի ղեկավարները քննարկել են երկու երկրներում ԲԿԳ օրակարգերը
Հայաստանի և Վրաստանի կառավարության աշխատակազմերի ղեկավարները քննարկել
են երկու երկրներում ԲԿԳ օրակարգերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար և «Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան» (ԲԿԳ) ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 11-ին Հռոմում մասնակցել է ԲԿԳ «Եվրոպա տարածաշրջանի» բարձր մակարդակի միջոցառմանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, միջոցառմանը մասնակցել են Արևելյան գործընկերության և Մերձբալթյան երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Սանջեյ Պրադանի հետ հանդիպմանը Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին, ադրբեջանական վերջին ագրեսիային և դրանց ազդեցությանը Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների վրա։
Քննարկվել են համագործակցային նոր հնարավորություններ`ԲԿԳ-Հայաստան 2022-2024 թթ. ծրագիրը լավագույնս իրականացնելու և կառավարման համակարգն ավելի մասնակցային դարձնելու ուղղությամբ։
ԲԿԳ գործադիր տնօրեն Ս. Պրադանը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը ժողովրդավարության ամրապնդման և առաջխաղացման ուղղություններով։
Արայիկ Հարությունյանը  կարևորել է ԲԿԳ դերը Հայաստանում թափանցիկության և հաշվետվողականության մակարդակի բարձրացման հարցում:
Միջոցառման շրջանակներում հանդիպել են նաև Արայիկ Հարությունյանը և Վրաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Ռեվազ Ջավելիձեն։
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրներում ԲԿԳ օրակարգերը, դրանց ընթացիկ իրականացումը և թե ինչպե՞ս կարող են երկու կառավարություններն աջակցել միմյանց ԲԿԳ օրակարգային բարեփոխումներն իրականացնելու հարցում։
Քննարկվել են հանրային կառավարման բարեփոխումների, ռազմավարական ծրագրերի և ոլորտային այլ խնդիրներին ուղղված հարցեր։
Երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել սերտորեն համագործակցել փորձի փոխանակման և բարեփոխումների օրակարգի շուրջ` փոխադարձ այցերի և նոր համագործակցային մեխանիզմների միջոցով։

YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Chief of Staff of the Prime Minister’s Office and Open Government Partnership-Armenia Coordinator Arayik Harutyunyan participated in the OGP Europe high-level meeting in Rome on October 11.
High-level representatives from Eastern Partnership and Baltic countries participated in the event.
During a meeting with Open Government Partnership (OGP) CEO Sanjay Pradhan, Harutyunyan talked about the security challenges in the region, the latest Azerbaijani aggression and its impact on the ongoing reforms in Armenia.
New opportunities of cooperation were discussed in the direction of maximal successful implementation of the OGP-Armenia 2022-2024 program and making the governance system more participatory.
Pradhan praised Armenia’s efforts in strengthening and advancing democracy.
Harutyunyan attached importance to the OGP’s role in raising the level of transparency and accountability in Armenia.
Arayik Harutyunyan also met with the Head of the Government Administration of Georgia Revaz Javelidze. The OGP agendas of the two countries were discussed. Harutyunyan and Javelidze also discussed how the two governments can support each other in implementing the OGP agenda reforms. Issues of public administration reforms, strategic programs and other sectoral issues were discussed. An agreement was reached to closely cooperate in exchange of experience and the reforms agenda through mutual visits and new cooperation mechanisms.