Իրանում հայտարարել են, որ Շիրազում ահաբեկչության կազմակերպիչն Ադրբեջանի քաղաքացի է
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրազ քաղաքի Շահ Չըրաղ դամբարանում ահաբեկչական գործողությունը կազմակերպել Է Ադրբեջանի քաղաքացի: Նոյեմբերի 7-ին այս հայտարարությամբ հանդես Է եկել Իսլամական Հանրապետության հետախուզության նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկրի ներսում ահաբեկչական բջջի գլխավոր կազմակերպիչը եւ համակարգողն Ադրեջանի քաղաքացի Է, որը, ժամանելով Թեհրան, անմիջապես կապվել Է Աֆղանստանում ԻՊ («Իսլամական պետություն») խմբավորման ներկայացուցիչների հետ եւ նրանց տեղեկացրել, որ գտնվում Է Իրանում: Մզկիթում ահաբեկչական գործողությունը կազմակերպած խմբի կազմի մեջ Էին մտնում նաեւ Աֆղանստանի եւ Տաջիկստանի քաղաքացիներ»,- գերատեսչության հայտարարությունը հաղորդում Է «Թասնիմ» գործակալությունը:
Հետախուզության նախարարության տվյալներով՝ Շահ Չըրաղ դամբարանի վրա հարձակման կազմակերպման մեղսակցության կասկածանքով ձերբակալվել Է 26 մարդ: Նրանք բոլորն Ադրբեջանի, Տաջիկստանի եւ Աֆղանստանի քաղաքացիներ են:
Հոկտեմբերի 26-ին IRNA գործակալությունը տեղեկացրել Է, որ երեք անհայտ անձինք հրաձգություն են սկսել Շիրազի (Ֆարսի նահանգ) Շահ Չըրաղ դամբարանում: Ավելի ուշ տեղեկատվություն Է ստացվել հարձակվողներից մեկի վիրավորվելու եւ ձերբակալվելու մասին: Նրան տարել են հիվանդանոց, որտեղ մահացել Է: Վերջին տվյալների համաձայն՝ գրոհի զոհ Է դարձել 15 մարդ, 27-ը վիրավորվել Է:

В Иране заявили, что теракт в Ширазе организовал гражданин Азербайджана
Теракт в мавзолее Шах-Черах в городе Шираз был подготовлен гражданином Азербайджана. С таким заявлением выступило в понедельник министерство разведки исламской республики, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Главным организатором и координатором действий террористической ячейки внутри страны являлся гражданин Азербайджана, который по прибытии в Тегеран немедленно связался с представителями группировки ИГ ("Исламское государство", запрещена в РФ) в Афганистане и уведомил их о том, что находится в Иране, - передает заявление ведомства агентство Тасним. - В состав группы, организовавшей теракт в мечети, также входили граждане Афганистана и Таджикистана".
По данным министерства разведки, всего по подозрению в причастности к организации нападения на мавзолей Шах-Черах были задержаны 26 человек. Все они являются гражданами Азербайджана, Таджикистана и Афганистана.
26 октября агентство IRNA информировало о том, что трое неизвестных открыли стрельбу в мавзолее Шах-Черах в Ширазе (провинция Фарс). Позже поступила информация о ранении и задержании одного из нападавших. Он был доставлен в больницу, где умер. Согласно последним данным, жертвами атаки стали 15 человек, 27 получили ранения.