Հետաքրքրված ենք Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատմամբ. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Վրաստանում է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ առանձնազրույցից հետո տեղի ունեցած ընդլայնված կազմով հանդիպման ընթացքում գործընկերները մտքեր են փոխանակել օրակարգային առաջնահերթությունների շուրջ:
«Մենք առանձնապես կարեւորում ենք Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները, եւ պատահական չէ, որ Հայաստանի կառավարության՝ 2021-2026 թթ. գործողությունների ծրագրում Վրաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների զարգացումն առաջնահերթություն է: Հետաքրքրված ենք Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատմամբ»,- շնորհակալություն հայտնելով գործընկերոջը հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Շալվա Պապուաշվիլին վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ շարունակական երկխոսության եւ համագործակցության ամրապնդումը լրացուցիչ խթան է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերություններից՝ կողմերն անդրադարձել են այցի շրջանակում խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների եւ մշակութային հարցերով մշտական հանձնաժողովների միջեւ ստորագրվելիք համագործակցության հուշագրերի կարեւորությանը:
Ընդգծվել է նաեւ երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը՝ շեշտելով դրանց՝ խորհրդարանների փոխնախագահների կողմից ղեկավարվելու փաստը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ կրթամշակութային համագործակցության հարթակը լավ խթան է Վրաստանի բուհերում հայագիտական կենտրոնի կամ ամբիոնի եւ Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում վրացերենի ամբիոնի զարգացման հնարավորությունների համար:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ: Նա հավելել է, որ Հայաստանի եւ Վրաստանի հարաբերությունների բարձր մակարդակը Հարավային Կովկասում անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոններից է եւ բարձր է գնահատել վրացական կողմի՝ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Հանդիպմանը ծավալուն անդրադարձ է եղել ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելուն եւ դրա հետեւանքներին:

Мы заинтересованы в установлении стратегического партнерства с Грузией: председатель Национального собрания Армении
Мы заинтересованы в установлении стратегического партнерства с Грузией: председатель
Национального собрания Армении
В Тбилиси, по приглашению спикера Парламента Грузии Шалвы Папуашвили, с официальным двухдневным визитом находится делегация во главе со спикером Национального собрания Армении Аленом Симоняном.
После приватной беседы со спикером Парламента Грузии Шалвой Папуашвили в ходе расширенной встречи коллеги обменялись мнениями о приоритетах повестки.
«Мы придаем большое значение нашим отношениям с Грузией, и неслучайно в программе правительства Армении на 2021-2026 гг. развитие добрососедских отношений с Грузией является приоритетом действий. Мы заинтересованы в установлении стратегического партнерства с Грузией», - заявил Ален Симонян, поблагодарив своего коллегу за приглашение и теплый прием.
Шалва Папуашвили выразил уверенность, что укрепление постоянного диалога и сотрудничества между двумя странами является дополнительным стимулом региональной безопасности и стабильности.
Говоря о межпарламентских связях, стороны отметили важность меморандумов о сотрудничестве, которые будут подписаны между постоянными комиссиями по внешним связям и делам культуры парламентов в рамках визита.
Также была подчеркнута роль групп дружбы, действующих в обоих Парламентах, и тот факт, что их возглавляют вице-председатели Парламентов. Председатель НС отметил, что платформа образовательного и культурного сотрудничества является хорошим стимулом для развития центров или кафедр арменоведения в вузах Грузии и кафедры грузинского языка в вузах Армении.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности. Ален Симонян отметил, что Армения заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности. Он добавил, что высокий уровень отношений между Арменией и Грузией является одним из важных факторов обеспечения безопасности на Южном Кавказе, и высоко оценил заинтересованность грузинской стороны в поддержании мира и стабильности в регионе.
Стороны коснулись и вторжения азербайджанских военных на суверенную территорию Армении и его последствиях.