Պատմական թռիչք․ հայ աշակերտների նախագծած սարքն ուղարկվեց տիեզերք
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանից Skyroot Aerospace կազմակերպության ենթածրային հրթիռով նոյեմբերի 18-ին բաց տիեզերք է ուղարկվել «Այբ» դպրոցի աշակերտների նախագծած սարքը (payload)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են դպրոցից, «Այբ»-ի նախագծային ուսումնառության ինժեներական ակումբի աշակերտների նախագծած 197 գրամանոց սարքը (payload) տեղադրվել է ենթաուղեծրային հրթիռում և բաց թողնվել տիեզերք՝ մինչև 125 կմ բարձրություն: Այսինքն, հատել է տիեզերքի պայմանական սահմանը (Karman line)։
Սարքը տիեզերքում մնալու է 2-3 րոպե և այդ ընթացքում տվյալներ է հավաքելու հրթիռի թռիչքի հետագծի, ջերմաստիճանի և ճնշման փոփոխության, արագության, արագացման, ինչպես նաև ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինտենսիվության և օզոնի կոնցենտրացիայի մասին։
Վերջին երկու չափումները կատարող տվիչները նախատեսվել և առաջարկվել են AYAS (Armenian Youth Aerospace Society) թիմի կողմից և ավելացվել են այդ թիմի հետ համագործակցության արդյունքում։ Նախատեսված չափումներն իրականացնելուց հետո սարքը հրթիռի հետ միասին հետ է ընկնելու։
Սարքը ինժեներական ակումբի 2021-2022 ուսումնական տարվա նախագծի արդյունքն է։ «Այբ» դպրոցի Ad Astra թիմի անդամներն են արդեն շրջանավարտներ Անդրե Վարդանյանը, Էլինա Մելքոնյանը, Հայկ Փիլիպոսյանը և 12-րդ դասարանցի Դավիթ Վանյանը, մենտորներն են ինժեներական ակումբի ղեկավարներ Վազգեն Գաբրիելյանը և «Այբ»-ի շրջանավարտ  Ռուբեն Քերոբյանը։
«Այբ» դպրոցի նախագծային ուսումնառության ինժեներական ակումբի Ad Astra թիմը դարձել էր 2022 թ. Քեմուրջյանի անվան համաերիտասարդական տիեզերքի մրցույթի հաղթող։

Исторический полет: аппарат, разработанный армянскими учениками, отправлен в космос
18 ноября аппарат (payload), разработанный учащимися школы «Айб», на суборбитальной ракете индийской компании «Skyroot Aerospace» был отправлен в открытый космос.
Как сообщили «Арменпресс» в школе «Айб», 197-граммовое устройство (payload), разработанное воспитанниками конструкторско-инженерного кружка школы, было помещено в суборбитальную ракету и запущено в космос на высоту до 125 км. То есть, ракета пересекла условную границу космоса (Karman line).
Аппарат за время пребывания в космосе, за 2-3 минуты, соберет данные о траектории полета ракеты, изменениях температуры и давления, скорости, ускорении, а также интенсивности ультрафиолетового излучения и концентрации озона.
Датчики, выполняющие последние два измерения, были разработаны и предложены командой AYAS (Армянское молодежное аэрокосмическое общество, Armenian Youth Aerospace Society) и добавлены в аппарат в результате сотрудничества с этой командой. После проведения плановых измерений аппарат вместе с ракетой упадет на Землю.
Аппарат стал результатом программы 2021-2022 учебного года конструкторско-инженерного клуба. Членами команды «Ad Astra» школы  «Айб» являются уже выпускники Андре Варданян, Элина Мелконян, Айк Пилипосян и 12-классник Давид Ванян, менторами - руководители инженерного клуба Вазген Габриелян и выпускник «Айба» Рубен Керобян.
Команда «Ad Astra» конструкторско-инженерного клуба школы «Айб» стала победителем  юношеского космического конкурса им. А. Л. Кемурджяна 2022 года.