ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին օգնության միջոցառումներ է առաջարկել, այդ թվում՝ առաքելության ուղարկում Ադրբեջանի հետ սահման. Զաս
ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին օգնության միջոցառումներ է առաջարկել, այդ թվում՝
առաքելության ուղարկում Ադրբեջանի հետ սահման. Զաս
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ն առաջարկել է Հայաստանին օգնության միջոցառումների մի ամբողջ համալիր, այդ թվում՝ առաքելության ուղարկում Ադրբեջանի հետ սահման՝ իրավիճակը գնահատելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Իրավիճակը հեշտ չէ, առաջին հերթին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին: Այնտեղ գրեթե ամեն օր փոխհրաձգություններ են լինում: Ընդհանուր առմամբ, միջոցառումների այն համալիրը, որը ՀԱՊԿ-ն առաջարկում է որպես օգնություն Հայաստանին, իսկ միջոցառումները տարբեր են՝ և՛ քաղաքական-դիվանագիտական, և՛ ռազմական, այդ թվում՝ առաքելության ուղարկում սահման, որտեղ այն իրատեսորեն կգնահատի իրավիճակը, ընդհանուր առմամբ աջակցություն է ստացել բոլոր պետություններից», - ասել է Զասը բելառուսական ОНТ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ «միակ բանը, որին չի հաջողվել հասնել (ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարներին՝ խմբ.), այնտեղ ստեղծված իրավիճակի համախմբված գնահատումն է»։
Զասը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի երևանյան գագաթնաժողովում հատուկ ուշադրություն է դարձվել իրավիճակին, որը ձևավորվում է ինչպես գլոբալ հարթությունում, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում հավաքական անվտանգության բոլոր երեք տարածաշրջաններում՝ Արևելյան Եվրոպայում, Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում։
«Եթե խոշոր հաշվով գնահատենք իրավիճակը կովկասյան տարածաշրջանում, ապա այն միտումները, որոնք այժմ ձևավորվում են այնտեղ, զգուշավոր լավատեսություն են ներշնչում: Բոլոր մասնակիցների մոտ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու նպատակաուղղվածություն կա՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, գոյություն ունեցող սահմանների օրինական գրանցում, տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում... Տարածաշրջանի երկրները գնում են այդ ճանապարհով, ինչը շատ լավ է», - հայտարարել է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Հիշեցնենք՝ անցյալ շաբաթ Երևանում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել էր ստորագրել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին փաստաթղթերը։
Զասը հայտարարել էր, որ Հայաստանին օգնություն տրամադրելու մասին որոշման նախագիծը «բարձր պատրաստվածություն» ունի։ Նրա խոսքով, ընդհանուր առմամբ, համաձայնեցվել է Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու միջոցառումների համալիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին լարվածության հետ կապված իրավիճակում, փաստաթուղթն ընդհանուր առմամբ համարվում է պատրաստ, սակայն մի շարք կետերի հետ կապված լրամշակումների կարիք կա:

CSTO offered support actions to Armenia, including deployment of mission to border with Azerbaijan – Secretary General
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. The Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas says the CSTO has offered “an entire complex” of support actions to member-state Armenia, including the deployment of a mission to the border with Azerbaijan to assess the situation.
“The situation is not easy, first of all on the border of Armenia and Azerbaijan,” Zas told OHT TV of Belarus. “Shootouts happen there almost every day. Generally, the complex of actions which the CSTO is offering Armenia – while the actions vary, both political-diplomatic and military, including deployment of a mission to the border where it would realistically assess the situation, has overall received support from all states.”
The Secretary General said that the only thing that couldn’t be reached during the organization’s summit was “a united assessment of the current situation.”
Zas added that during the summit in Yerevan the focus was on the situation developing in both the global arena and in the CSTO area of responsibility’s three security regions – Eastern Europe, Caucasus and Central Asia.
“If we were to generally assess the situation in the Caucasian region, then the trends which are currently developing there inspire cautious optimism. All participants are seeking to achieve peace in the region, the signing of a peace treaty, legal registration of existing borders, unblocking of transport connections…Regional countries are headed this way, which is very good,” he said.
During the CSTO summit in Yerevan last week, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan refused to sign the CSTO Collective Security Council declaration and the agreement envisaging the organization’s assistance for Armenia. Pashinyan said the draft documents are insufficient given the existing risk of renewed Azeri aggressions. The documents were sent for revision.
The Secretary General of the CSTO said that the “highly prepared” document for providing CSTO response to Armenia in relation to the tension with its border with Azerbaijan is generally agreed upon, however some points require amendments.