Պատրաստվում եմ բարձրաձայնել երեխաների մտահոգություններն ու խնդիրները. Մալենան՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան
Պատրաստվում եմ բարձրաձայնել երեխաների մտահոգություններն ու խնդիրները.
Մալենան՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթին ընդառաջ «Մանկական Եվրատեսիլ 2021»-ի Հայաստանի պատվիրակ, մրցույթի հաղթող Մալենան (Արփինե Մարտոյան) նշանակվեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ազգային դեսպան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պաշտոնական արարողությունը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 9-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը նշեց, որ Հայաստանում և աշխարհում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի համար կարևոր առաջնահերթություն է երիտասարդների հետ աշխատելը: «Մենք գիտակցում ենք, թե ինչ պոտենցիալ, ստեղծագործական ներուժ ունեն երիտասարդները և, թե ինչպես են կարողանում նոր տեսանկյուններ, դիտանկյուններ բացել կնճռոտ խնդիրների վերաբերյալ: Երբեմն նրանց ձայնը չեն լսում, զգում ենք, որ ներառված չեն կարևոր գործընթացներում: Մենք աշխատում ենք մի շարք նախաձեռնությունների վրա՝ երիտասարդներին հզորացնելու, նրանց 21-րդ դարի հմտություններ սովորեցնելու, համայնքային խնդիրներին մասնակցությունը խթանելու և նրանց ձայնը լսելի դարձնելու համար՝ կլիմայի փոփոխության, հոգեկան առողջության և շատ այլ կարևոր հարցերի շուրջ»,-նշեց նա:
Վայգանդի խոսքով՝ Մալենայի տաղանդը, ներկայությունն ու հրաշալի ձայնը հնարավորություն կտան ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ուղերձը հասցնել աշխարհին:
Նոյեմբերի 18-20-ը Մալենան միացել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ին և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին՝ Երեխաների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր երեխայի իրավունքների հարցերով հասարակական խորհրդի մեկնարկին:
Խորհրդի երիտասարդ անդամների հետ նա մասնակցել է մի շարք դասընթացների՝ նվիրված Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիային, երեխայի իրավունքների խնդիրների ուսումնասիրությանը, հոգեկան առողջությանը, համոզիչ հաղորդակցությանը և ծանոթացել այն խնդիրներին, որոնց Հայաստանում առնչվում են երեխաներն ու երիտասարդները:
Ավելի վաղ Մալենան Գավառում ներկա է գտնվել UPSHIFT երիտասարդական նախաձեռնության փակման արարողությանը. նախաձեռնություն, որի միջոցով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աջակցում է երիտասարդների կյանքի հմտությունների զարգացմանը և քաջալերում նրանց ակտիվ լինել իրենց համայնքներում՝ դառնալով փոփոխություններ իրականացնողներ: Սա հնարավորություն էր Մալենայի համար շփվելու Գավառում ապրող երիտասարդների հետ և ծանոթանալու նրանց նախագծած և իրականացրած ծրագրերին:
«Այս տարի ես շատ ոգեշնչված եմ. արդեն հասցրել եմ հանդիպել երիտասարդների, որոնք շատ բան գիտեն կլիմայի փոփոխության մասին, երիտասարդների, որոնք իրենց առօրյա դասերի հետ համատեղ կարողացել են թիմ կազմել, վերհանել համայնքի խնդիրներից մեկը, նախագիծ գրել՝ լուծելու այդ խնդիրը՝ բարելավելով համայնքային կյանքը»,-նշեց Մալենան:
Նա շեշտեց՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ համատեղ աշխատանքն իրեն հնարավորություն կտա հանդիպելու Հայաստանի տարբեր անկյուններում ապրող երիտասարդների ու երեխաների հետ՝ ավելին իմանալու նրանց խնդիրների ու մտահոգությունների մասին: «Որպես ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի դեսպան՝ ես պարտավորվում եմ բարձրաձայնել այդ մտահոգություններն ու խնդիրները և երեխաների ու երիտասարդների ձայնն ավելի բարձր հնչեցնել»,-հավաստիացրեց 15-ամյա երգչուհին:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը դեսպանների հետ համագործակցելու ավելի քան 60 տարվա հաջող փորձ ունի: Ներկայում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աշխատում է գրեթե 400 դեսպանների հետ աշխարհի 103 երկրներում և տարածաշրջաններում՝ հանուն երեխաների բարեկեցության: Ամբողջ աշխարհում դեսպանները կարևոր դեր են խաղում երեխաների և դեռահասների առջև ծառացած մարտահրավերների վրա լույս սփռելու հարցում:

YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Ahead of Junior Eurovision song contest 2022 to be held in Armenia on December 11, 15-year-old Malena (Arpine Martoyan), winner of the 2021 song contest, has been appointed as the newest UNICEF Armenia National Ambassador.
From November 18-20, Malena joined UNICEF and Human Rights Defender Office to launch the first HRDO Child and Youth Advisory Council on World Children’s Day. She joined the young Council members in a series of workshops on topics ranging from the Convention on the Rights of the Child to how to research child rights issues, from mental health to persuasive communication, and heard from them about issues children and young people in Armenia are facing.
Previously, Malena attended the UPSHIFT closing ceremony in Gavar, an initiative through which UNICEF supports the development of life skills and supports youth to positively engage with their local communities as change-makers. It was an opportunity for her to engage with young people from Gavar and to learn about the projects they designed and implemented.
“This year, I’ve got so much inspiration – I’ve already met young people that understand climate change from A to Z, young people that along with their daily life and studies, managed to form a team, to identify one of the community's problems, to write a project to solve that problem, and contributed to improving life in their community,” said Malena. “This role with UNICEF will provide me with more opportunities to meet children and young people across our country, to learn more about issues they are faced with and the concerns they have. As UNICEF Ambassador, it will be my first responsibility to voice these concerns and issues and I’ll do my best to make their voice sound louder and bolder.”
UNICEF has a long, successful history of working with Ambassadors which dates back over 60 years. UNICEF currently works with approximately 400 Ambassadors in 103 countries and regions around the world to improve the lives of children. They play a critical role in shining a light on the challenges children and adolescents face around the globe.
“Adolescence is a special period in a child’s life, and an important window of opportunity to help children develop many critical skills and capacities for their future. We are therefore working on many initiatives to empower young people, to equip them with 21st century skills to promote their participation and to make their voice heard – on climate change, mental health and many other important issues. I am excited to welcome Malena to the UNICEF team as our newest Ambassador - together we will make sure that young people’s voice is heard and included in decisions that affect their lives,” explained Christine Weigand, UNICEF Representative in Armenia.