Ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հերթական սադրիչ քայլին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարուքյանը թեմային անդրադարձել է «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառմամբ:
«Ադրբեջանցի «բնապահպան ակտիվիստները» փակել են Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը: Սա պարզ սադրանք է և 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում: Հուսով եմ, որ սա հումանիտար ճգնաժամի չի հանգեցնի և ողջախոհությունը կհաղթի: Լաչինի միջանցքը պետք է գործի, ինչպես միշտ»,- գրել է Մարուքյանը:
Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, այսօր առավոտյան ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Արցախի ոստիկանությունը հայտնել է, որ ժամը 14։00-ի դրությամբ Լիսագոր-Շուշի և Ստեփանակերտ-Շուշի ավտոճանապարհին հարյուրավոր քաղաքացիներ մնացել են ճանապարհին:

Перекрытие азербайджанцами Лачинского коридора является грубым нарушением трехстороннего заявления: Марукян
Перекрытие азербайджанцами Лачинского коридора является грубым нарушением
трехстороннего заявления: Марукян
Посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян коснулся очередного провокационного шага азербайджанцев по перекрытию Лачинского коридора.
Как передает «Арменпресс», Марукян обратился к этой теме в своем микроблоге в Twitter.
«Азербайджанские «активисты-экологи» перекрыли единственную дорогу, связывающую Арцах с Арменией. Это обычная провокация и грубое нарушение трехстороннего заявления 2020 года. Надеюсь, что это не приведет к гуманитарному кризису и здравый смысл восторжествует. Лачинский коридор должен действовать, как и действовал всегда», - написал Марукян.
Группа азербайджанцев в штатском в 10:30 12 декабря перекрыла автодорогу Степанакерт-Горис, опять же, якобы, по экологическим причинам. Полиция Арцаха сообщила, что по состоянию на 14:00 на дороге Лисагор-Шуши и Степанакерт-Шуши остались сотни граждан.