Հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, կայուն և կանխատեսելի. Արամ Սաֆարյան
Հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են,
կայուն և կանխատեսելի. Արամ Սաֆարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրասիական փորձագիտական ակումբ»-ի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը կարծում է՝ անցած 30 տարվա ընթացքում Հայաստանը մշտապես փնտրել է Ռուսաստանի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունները զարգացնելու, խորացնելու հնարավորություններ և որոշ հարցերում առաջադիմել է:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սաֆարյանը, անդրադառնալով հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին, հիշեցրեց, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ բիշքեկյան գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, օրեր առաջ էլ հանդիպել է Երևանում և վերահաստատել, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ունեն ռազմավարական ու դաշնակցային բնույթ:
«2022 թվականի հետազոտությունների տվյալների համաձայն՝ մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ նախորդ տարվա համեմատ աճել են ավելի քան 60 տոկոսով: Հայաստանի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն այն է, որ ԵԱՏՄ շուկայի շնորհիվ ավելացրել ենք արտահանումը, մասնավորապես՝  պատրաստի արտադրանքի արտահանումը: Դա է մեզ հնարավորություն տալիս լրջորեն մտածելու մեր տնտեսության վերակազմավորման ուղղությամբ»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով ռազմաքաղաքական համագործակցությանը՝ Սաֆարյանն ասաց՝ մենք իսկապես ռազմավարական դաշնակիցներ ենք, ինչը վերահաստատվել է այն հետազոտությամբ, որն ամիս առաջ հրապարակել է Մոսկվայի հաղորդակցության միջոցների զարգացման ազգային ինստիտուտը: «Հետազոտությունն անդրադառնում է  ՌԴ-ի և երկրի 14 հարևան երկրների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների ռեյտինգին, որում մենք պատվավոր տեղ ենք զբաղեցում. Ղազախստանից ու Բելառուսից հետո  ենք: Մեր հարաբերությունները ոչ միայն  բարձր մակարդակի վրա են, այլև կայուն են և կանխատեսելի»,-շեշտեց Արամ Սաֆարյանը:
Քաղաքական վերլուծաբանը չմոռացավ խոսել նաև խնդիրների մասին ու շեշտեց, որ Հայաստանն ունի բարդ աշխարհաքաղաքական խնդիրներ, որոնք երբեմն կարողանում է լուծել, երբեմն՝ ոչ: «Հայաստանի հասարակության մեջ շատ մեծացավ հոռետեսությունը Ռուսաստանի աջակցության նկատմամբ: Հասարակության  տրամադրությունների, կարծիքների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ բարեկամական վերաբերմունք ունի բնակչության 57 տոկոսը, սա այն դեպքում, երբ ինը տարի առաջ  80 տոկոսն էր, իսկ 2014-ին՝ 70 տոկոսը: Կա հիասթափություն»,-ասաց Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի՝ հիասթափությունը պայմանավորված է նրանով, որ հայ հասարակության ճնշող մեծամասնությունը ՌԴ-ից ակնկալում է բազմակողմանի աջակցություն Հայաստանին արդյունաբերության, ագրարային սեկտորի, տնտեսության, համատեղ ձեռնարկությունների կառուցման ու զարգացման ուղղությամբ, և երբ այդ գործընթացները դանդաղում են, հասարակությունը սկսում է մտածել՝ գուցե դաշինքն այն չէ:
«Վստահաբար ասում եմ, որ գլոբալ առճակատումն Արևմուտքի ու ՌԴ-ի միջև, աշխարհում տեղի ունեցող հիբրիդային պատերազմները նորովի են բացում եվրասիական ինտեգրացիոն տարածքում համագործակցության խնդիրները: Մենք  հասկանում ենք, որ Ռուսաստանն ու նրա գլխավոր դաշնակիցները փնտրում են նոր բարեկամներ, գործընկերներ ու հնարավորություններ տնտեսությունն այնպես զարգացնելու համար, որ դա չեզոքացնի այն բացասական էֆեկտները, որոնք կան ժամանակակից հիբրիդային պատերազմների հետևանքով, ու կրկին հայացքը հառնվում է դաշնակիցներին, այն երկրներին, որոնք  լավ հարաբերություններ ունեն այդ երկրի հետ: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը ճիշտ է արել, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կրկին բարձրացրել է արդյունաբերության մոռեդնիզացիայի և կոոպերացիայի հարցը, ինչը դրական է ընկալելու ՌԴ-ն: Համոզված եմ, որ տեսանելի հեռանկարում այդ համագործակցությունը նոր թափ է հավաքելու»,-ընդգծեց քաղաքական վերլուծաբանը:
Ըստ նրա՝ ռազմական համագործակցության պարագայում, որքան էլ հիասթափություն կամ հոռետեսություն լինի, այլընտրանք չկա: Սաֆարյանի համոզմամբ՝ աշխարհում չկա մեկ այլ երկիր, որի հետ մենք կարողանանք ունենալ նման հարաբերություններ մեր ռազմական պոտենցիալը զարգացնելու, մեր պաշտպանությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, որքան  ունենք ՌԴ-ի հետ:
Սաֆարյանի խոսքով՝ տասնամյակներ են պետք մինչև Հայաստանը գտնի այլ գործընկերներ ու փորձի բալանսավորել այդ ասպարեզը:
Նա հարց հնչեցրեց, թե մտածե՞լ ենք արդյոք՝ ինչո՞ւ էյֆորիա չկա, երբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն ասում է, որ  տնտեսական զարգացումը 7 տոկոս է լինելու: «Ամբողջ երկրագնդի վրա գուցե երկրորդ երկիր չգտնեք, որը նման համախառն ներքին արդյունք ցույց տա, ապա ինչո՞ւ չկա էյֆորիա: Պատճառն այն է, որ իրականանում է նաև Համաշխարհային բանկի կանխատեսումն այն մասին, որ  տարվա վերջում Հայաստանում  աղքատության ցուցանիշը կկազմի 42 տոկոս: Ստացվում է՝ մեր բնակչության կեսը բարգավաճում է, կեսը աղքատ է, ու աղքատները ծնում են աղքատություն:  Մենք հասկանում ենք, որ չկա այդ աղքատությունը վերացնելու այլ միջոց, որքան տնտեսությունը զարգացնելը, դրա արդյունքները հասարակությանը ավելի արդար ու ճշմարիտ բաշխելը: Դրա համար նորից մեր հայացքներն ուղղվում են այն ոլորտները, որտեղ այդ զարգացումը պետք է ապահովվի առավելագույնս, ինչն առաջին հերթին Եվրասիական տնտեսական միությունն է»,-եզրափակեց Արամ Սաֆարյանը:

Армяно-российские дипломатические отношения на высоком уровне, стабильны и предсказуемы. Арам Сафарян
Армяно-российские дипломатические отношения  на высоком уровне, стабильны и
предсказуемы. Арам Сафарян
Политолог Арам Сафарян, координатор «Евразийского экспертного клуба», считает, что в течение последних 30 лет Армения постоянно искала возможности для развития и углубления многоплановых отношений с Россией и в некоторых вопросах добилась прогресса.
В беседе с корреспондентом Арменпресс, касаясь 30-летия установления армяно-российских дипломатических отношений, Сафарян напомнил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с президентом России Владимиром Путиным в рамках Бишкекского саммита ЕАЭС, а несколько дней назад встретился в Ереване и подтвердил, что армяно-российские отношения носят стратегический и союзнический характер.
«По данным исследования 2022 года, наши торгово-экономические отношения с Российской Федерацией по сравнению с предыдущим годом выросли более чем на 60 процентов. Одним из важных достижений Армении является то, что благодаря рынку ЕАЭС мы увеличили экспорт — особенно готовой продукции. Это дает нам возможность серьезно подумать о реструктуризации нашей экономики», - сказал он.
Касаясь военно-политического сотрудничества, Сафарян сказал, что мы действительно являемся стратегическими союзниками, что подтверждается опубликованным месяц назад исследованием Московского национального института развития средств коммуникаций (НИИРК). «В исследовании говорится о рейтинге добрососедских отношений между Российской Федерацией и 14 соседними странами, в котором мы занимаем почетное место — после Казахстана и Беларуси. Наши отношения не только на высоком уровне, но и стабильны и предсказуемы», - подчеркнул Арам Сафарян.
Политолог не забыл затронуть и проблемы, подчеркнув, что у Армении есть сложные геополитические проблемы, которые она иногда может решить, а иногда и нет. «В армянском обществе сильно возрос пессимизм в отношении поддержки России. Изучение общественных настроений и мнений показывает, что 57 процентов населения относятся к России и ЕАЭС дружелюбно, по сравнению с 80 процентами девять лет назад и 70 процентами в 2014 году. Налицо разочарование», - сказал Сафарян.
По словам Сафаряна, это разочарование вызвано тем, что подавляющее большинство армянского общества ожидает от РФ многоплановой поддержки в направлении промышленности, аграрного сектора, экономики, строительства и развития совместных предприятий, а когда эти процессы замедляются , общество начинает думать - может быть, альянс не тот.
«Могу уверенно сказать, что глобальное противостояние Запада и Российской Федерации, происходящие в мире гибридные войны открывают новые вопросы сотрудничества на евразийском интеграционном пространстве. Мы понимаем, что Россия и ее главные союзники ищут новых друзей, партнеров и возможности для развития экономики таким образом, чтобы она нейтрализовала негативные последствия современных гибридных войн, и снова взоры обращаются к союзникам, к тем странам, у которых хорошие отношения с этой страной. Считаю, что правительство Армении поступило правильно, вновь подняв вопрос модернизации и сотрудничества в отрасли промышленности в рамках ЕАЭС, что будет положительно воспринято Российской Федерацией. Уверен, что в обозримом будущем это сотрудничество наберет новые обороты», - подчеркнул политолог.
По его словам, в вопросе военного сотрудничества альтернативы нет — каким бы ни было разочарование или пессимизм. По словам Сафаряна, нет другой страны в мире, с которой у нас могут быть такие отношения в направлении развития нашего военного потенциала, укрепления нашей обороны, какие есть у нас с Россией.
По словам Сафаряна, потребуются десятилетия, прежде чем Армения найдет других партнеров и попытается сбалансировать эту сферу.
Он спросил: а подумали ли мы, почему нет ликования, нет эйфории, когда Минэкономики РА говорит, что экономический рост составит 7 процентов. «Вы не сможете найти вторую страну на всем земном шаре, которая показывает такой валовой внутренний продукт, так почему же нет эйфории? Причина в том, что сбывается прогноз Всемирного банка о том, что уровень бедности в Армении к концу года составит 42 процента. Получается, что половина нашего населения зажиточная, половина бедствует, а бедные порождают бедность. Мы понимаем, что нет другого пути искоренить эту бедность, кроме как развивать экономику, более справедливо и разумно распределять ее результаты в обществе. Поэтому наши взоры вновь обращены на сферы, где это развитие должно быть максимально обеспечено, а это, прежде всего, Евразийский экономический союз», - заключил Арам Сафарян.