Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը. Վահան Հունանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը։ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Իրապես, թուրքական կողմն այսօր մեզ տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է: Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը 2022թ. հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր: Ակնկալում ենք, որ մյուս պայմանավորվածությունը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորության ապահովումը, նույնպես շուտափույթ կյանքի կկոչվի»,- ընդգծեց մամուլի խոսնակը։
Հունվարի 6-ին թուրքական մի շարք լրատվամիջոցներում հրապարակումներ էին տարածվել, որոնցում նշվում էր, որ Թուրքիան վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը:

Турция сняла запрет на прямые авиагрузоперевозки с Арменией. Ваан Унанян
«Действительно, сегодня турецкая сторона проинформировала нас о снятии запрета на прямые авиаперевозки грузов. Напоминаем, что в 2022 году будут проводиться  прямые авиагрузоперевозки  Армения-Турция — одна из договоренностей, достигнутых на встрече спецпредставителей 1 июля. Ожидаем, что в кратчайшие сроки также будет реализовано и другое соглашение, обеспечивающее возможность пересечения сухопутной границы для граждан третьих стран, ", - подчеркнул пресс-спикер.
6 января в ряде турецких СМИ были опубликованы публикации, в которых упоминалось, что Турция сняла запрет на прямые авиагрузоперевозки с Арменией.