Շվեյցարիայի Սենատի հանձնաժողովը կդիմի Կառավարությանը՝ Երևանի և Ստեփանակերտի միջև օդային կապ կազմակերպելու հարցով
Շվեյցարիայի Սենատի հանձնաժողովը կդիմի Կառավարությանը՝ Երևանի և
Ստեփանակերտի միջև օդային կապ կազմակերպելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Համադաշնության Դաշնային ժողովի Կանտոնների խորհրդի (Վերին պալատ, Սենատ) Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, մտահոգված լինելով հումանիտար իրավիճակով և միջազգային իրավունքի խախտումներով, որոշել է նամակ հղել Դաշնային խորհրդին (Շվեյցարիայի կառավարությանը)՝ տեղեկացնելով, որ դատապարտում է միջազգային իրավունքի խախտումները, որոնց հանգեցրել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանձնաժողովը խնդրում է Կառավարությանը Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդում գործողություններ ձեռնարկել՝ մի կողմից հասնելու համար շրջափակման վերացմանն ու ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, իսկ մյուս կողմից՝ Երևանի և Ստեփանակերտի միջև օդային մարդասիրական կամուրջի կազմակերպմանը:

Swiss lawmakers ask federal government to take UNSC action to organize humanitarian air bridge for Nagorno Karabakh
Swiss lawmakers ask federal government to take UNSC action to organize humanitarian
air bridge for Nagorno Karabakh
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. The Foreign Policy Committee of the Council of States (upper house of parliament) of Switzerland, expressing its concern by the humanitarian situation and the violations of international law, decided "to send a letter to the Federal Council informing it that it condemns the violations of international law resulting from the blockade of the Lachin corridor since December 12, 2022.
The Federal Council is the executive body of the federal government of Switzerland.
The committee asks it in particular to intervene with the Security Council of the United Nations (UN) in order to obtain the lifting of the blockade and the cessation of hostilities on the one hand, and to organize a humanitarian air bridge between Yerevan and Stepanakert on the other".