Հնդկաստանը կատարյալ թեկնածու է Հայաստանի Սու-30 կործանիչների կատարելագործման համար. Forbes
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լուրեր են շրջանառվում, որ Հայաստանը «շահագրգռված է», որ Հնդկաստանը զենք մատակարարի և կործանիչների օդաչուներ պատրաստի ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ «Ֆլանկեր» կործանիչների համար: Թեև նման պայմանավորվածությունն առայժմ չի հաստատվել, Նյու Դելին, անշուշտ, կարող է զգալիորեն բարելավել հայկական այս ինքնաթիռները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Forbes ամսագիրը:
Հոդվածի հեղինակ Փոլ Իդոնը, ով զբաղվում է Մերձավոր Արևելքի ռազմական և քաղաքական հարցերի լուսաբանմամբ, գրում է, որ Հնդկաստանն ունի 272 Սու-30ՄԿԻ «Ֆլանկեր» կործանիչների հսկայական պարկ, որոնց մեծ մասը լիցենզիայով արտադրվել է Նյու Դելիի կողմից: 20 տարի շարունակ այսքան մեծ քանակությամբ կործանիչները շահագործելուց բացի, Հնդկաստանը նաև դրանց համար ձեռք է բերել և մշակել ահռելի քանակությամբ ոչ ռուսական սպառազինություն։
«Հնդկական Su-30ՄԿԻ-ին ամբողջ աշխարհում գործարկվող «Ֆլանկեր»-ներից առանձնացնում է այն, որ այն հիանալի կերպով ինտեգրում է տարբեր զենքեր, սենսորներ և ավիոնիկա ամբողջ աշխարհից», - հունվարին տեղական լրատվամիջոցներին ասել է այդ կործանիչները գործարկող փորձառու հնդիկ օդաչուն:
Այս հրթիռները, մասնավորապես, ներառում են տեղական BrahMos գերձայնային թևավոր հրթիռի օդային տարբերակը, որը Սու-30ՄԿԻ-ին տալիս է զգալի հակազդեցության հնարավորություն, և «օդ-օդ» դասի Astra տեսանելիությունից դուրս հրթիռը (BRAAM):
«Վերջին ամիսներին Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև պաշտպանական կապերը նկատելիորեն աճել են։ Երևանը դարձել է հնդկական արտադրության Pinaka համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի (ՀԿՌՀ) առաջին արտասահմանյան պատվիրատուն՝ 2022 թ.-ին պատվիրելով շուրջ 250 միլիոն դոլարի չորս մարտկոց: Բացի այդ, երկու երկրները մտահոգված են Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև եռակողմ ռազմական կապերի աճով: Հետևաբար, Հայաստանի Սու-30-ների պարկի կատարելագործման ուղղությամբ նրանց համագործակցությունը խելամիտ կլինի», - նշվում է հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը միևնույն ժամանակ ենթադրում է, որ Երևանը կարող է վերապահումներ ունենալ այս ինքնաթիռներում ավելի շատ ներդրումներ անելու առնչությամբ:
Հայաստանը 2019 թ.-ին ձեռք է բերել չորս Սու-30ՍՄ: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը բարձր է գնահատել ժամանակակից կործանիչների գնումը՝ հայտարարելով, որ երկիրը վերջապես առաջ է անցնում խորհրդային ժամանակաշրջանի էժան, ցածր տեխնոլոգիական, օգտագործված համակարգերի գնումներից:
«Հայկական «Ֆլանկեր»-ները գործի չեն դրվել Ադրբեջանի դեմ 2020 թ.-ի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ողջ ընթացքում, քանի որ դրանք չունեին կարևորագույն սպառազինություն, մասնավորապես՝ ուղղորդվող «օդ-երկիր» դասի զինամթերք: Այդ կործանիչները չկառավարվող հրթիռներով մարտի ուղարկելն, անկասկած, կհանգեցներ կորուստների և գրեթե ոչ մի նկատելի օգուտ չէր բերի մարտի դաշտում», - նշում է պարբերականը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն այդ պատերազմի ընթացքում ոչնչացրել է հայկական հակաօդային պաշտպանության մի քանի համակարգեր՝ օգտագործելով իսրայելական արտադրության «Harop» ԱԹՍ-ներ։
Հոդվածում նշվում է, որ  Հայաստանն ի սկզբանե հույս ուներ ձեռք բերել առնվազն 12 Սու-30ՍՄ: Առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք Հայաստանը ձեռք կբերի այս կործանիչներից ևս 8 հատ՝ հաշվի առնելով նախկին փորձը: Մյուս կողմից, ունեցած չորս ինքնաթիռները Ռուսաստանին հետ վաճառելը, ամենայն հավանականությամբ, նպատակահարմար չի լինի Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների լույսի ներքո: Անցյալ տարվա մարտին Երևանն արդեն հերքել էր լուրերն այն մասին, որ իր «Ֆլանկեր»-ը հետ է տեղափոխել Մոսկվա՝ այդ պատերազմում օգտագործելու համար:
Հոդվածի հեղինակի համոզմամբ՝ Հայաստանի կողմից Սու-30-ների ձեռքբերումն Ադրբեջանի համար պատրվակ կծառայի՝ ձեռք բերելու Չինաստանի և Պակիստանի համատեղ մշակած JF-17 Thunder կործանիչը, ինչը ցանկացել է անել տարիներ շարունակ:
«Չինական PL-15 BVRAAM-ով զինված մեկ տասնյակ JF-17 Block 3 կործանիչները զգալիորեն կուժեղացնեն Ադրբեջանի օդուժը և, հավանաբար, կզրկեն Հայաստանին այն առավելությունից, որ կարող են տալ «Ֆլանկեր»-ները: Հետևաբար, Երևանը կարող է համաձայնել միջին ինչ-որ բանի», - նշում է Փոլ Իդոնը՝ հավելելով, որ դա կարող է լինել հնդիկ մասնագետների կողմից արդեն իսկ առկա չորս «Ֆլանկեր»-ների կատարելագործումը, որպեսզի դրանք որոշ չափով օգտակար դառնան Ադրբեջանի հետ հերթական հնարավոր պատերազմի դեպքում:
Հնդիկ ինժեներները կարող են մոդիֆիկացնել օդանավը, որպեսզի այն կարողանա կրել Astra և նույնիսկ BrahMos, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի խորքերում գտնվող թիրախներին։ Բաքուն արդեն արդիականացրել է իր խորհրդային Սու-25 «Ֆրոգֆութ» գրոհային ինքնաթիռները, որոնք, ի թիվս այլ բաների,կարող են կրել թուրքական արտադրության սպառազինություն, այդ թվում՝ SOM հեռահար թևավոր հրթիռ։
«Նման պայմանավորվածությունը կարող էր օգնել Հայաստանին պահպանել դեմքը՝ ապացուցելով, որ «Ֆլանկեր»-ի սկզբնական ձեռքբերումը լիակատար վատնում չէր՝ շնորհիվ այն եզակի հնարավորությունների, որոնք կարող է տրամադրել Հնդկաստանը», - եզրափակում է հոդվածի հեղինակը։

Индия - идеальный кандидат для усовершенствования истребителей Армении Су-30: Forbes
Распространяются некоторые сведения, что Армения «заинтересована» в поставках Индией вооружения и обучении летчиков-истребителей для российских истребителей Су-30СМ «Фланкер». Хотя такая договоренность еще не подтверждена, Нью-Дели, безусловно, может значительно модернизировать эти истребители Армении. Как сообщает «Арменпресс», об этом пишет журнал Forbes.
Автор статьи Пол Идон, освещающий военные и политические вопросы на Ближнем Востоке, пишет, что Индия имеет огромный парк из 272 истребителей Су-30МКИ «Фланкер», большая часть которых производится по лицензии Нью-Дели. Помимо эксплуатации такого большого количества истребителей, Индия за 20 лет приобрела и разработала для них огромное количество и нероссийского вооружения.
«Индийские Су-30МКИ от «Фланкеров», эксплуатируемых по всему миру, отличает то, что они идеально сочетают в себе различное вооружение, датчики и авионику со всего мира», - заявил местным СМИ опытный индийский пилот, который управляет истребителями.
Они, в частности, включают бортовую версию отечественной сверхзвуковой крылатой ракеты BrahMos, которая дает Су-30МКИ значительные возможности противодействия, и ракету класса «воздух-воздух» Astra (BRAAM).
«В последние месяцы оборонные связи между Индией и Арменией заметно возросли. Ереван стал первым зарубежным заказчиком реактивной системы залпового огня индийского производства «Пинака», заказав в 2022 году четыре батареи на сумму около 250 миллионов долларов. Кроме того, обе страны обеспокоены растущими трехсторонними военными связями между Турцией, Азербайджаном и Пакистаном. Поэтому их сотрудничество в совершенствовании парка Су-30 Армении будет вполне логичным», - говорится в статье.
Между тем автор статьи предполагает, что у Еревана могут быть сомнения относительно дополнительных инвестиций в эти самолеты.
В 2019 году Армения приобрела четыре Су-30СМ. Правительство Никола Пашиняна высоко оценило покупку современных истребителей, заявив, что страна, наконец, отказывается от покупки дешевых, низкотехнологичных истребителей, бывших в употреблении систем советской эпохи.
Армянские «Фланкеры» не использовались против Азербайджана на протяжении всего нагорно-карабахского конфликта 2020 года, потому что они не имели важного оружия, управляемых боеприпасов класса «воздух-поверхность». Отправка этих истребителей в бой с неуправляемыми ракетами, несомненно, нанесла бы потери и почти не принесла бы заметной пользы на поле боя», - отмечает издание, добавляя, что в ходе войны Азербайджан уничтожил несколько армянских ПВО, используя БПЛА «Хароп» израильского производства.
В статье говорится, что изначально Армения рассчитывала приобрести не менее 12 Су-30СМ. Пока неясно, приобретет ли Армения еще 8 таких истребителей с учетом предыдущего опыта. С другой стороны, возврат четырех самолетов России вряд ли уместен в свете военных операций России на Украине. В марте прошлого года Ереван уже опроверг слухи, что он возвратил свои «Фланкеры» Москве для использования в этой войне.
По мнению автора статьи, приобретение Арменией Су-30 послужит Азербайджана поводом для приобретения совместно разработанного Китаем и Пакистаном истребителя JF-17 Thunder, что он и желает сделать уже в течение многих лет.
«Дюжина истребителей JF-17 Block 3, вооруженных китайскими PL-15 BVRAAM, значительно усилит ВВС Азербайджана и, вероятно, лишит Армению того преимущества, которое могут дать «Фланкеры». Поэтому Ереван может согласиться на что-то среднее», - отмечает Пол Идон, добавляя, что это могут быть индийские специалисты, модернизирующие уже имеющиеся четыре «Фланкера», чтобы сделать их несколько полезными в другом возможном противостоянии с Азербайджаном в случае войны.
Индийские инженеры могут модифицировать самолет так, чтобы он смог нести Astra и даже BrahMos, что позволит Армении наносить удары по целям в глубине Азербайджана. Баку уже модернизировал свои советские штурмовики Су-25, которые могут нести, среди прочего, и вооружение турецкого производства, в том числе и крылатую ракету большой дальности SOM.
«Такая договоренность, благодаря уникальным возможностям, которые может предоставить Индия, могла бы помочь Армении сохранить лицо, доказав, что первоначальное приобретение «Фланкеров» не было пустой затратой», - заключает автор статьи.