Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ անհամեմատելի է Դոնեցկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ․ Հայաստանից արձագանքում են Լավրովին
Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ
անհամեմատելի է Դոնեցկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ․ Հայաստանից
արձագանքում են Լավրովին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն արձագանքել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, որը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման հեռանկարների մասին խոսելիս, զուգահեռներ էր անցկացրել Դոնեցկի և Կոսովոյի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարին արձագանքել է Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Մարուքյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ անհամեմատելի է Դոնեցկի, Լուգանսկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ, քանի որ իր ամբողջ պատմության ընթացքում միշտ ինքնավար կարգավիճակ է ունեցել, իսկ վերջին 30 տարիներին ինքնահռչակ անկախ պետություն։
«Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր պատմությամբ ավելի հին է, քանի ԽՍՀՄ փլուզումը, մինչդեռ թվարկված միավորների հակամարտությունները ծագել են ԽՍՀՄ փլուզումից հետո։ Հետևաբար, միջազգային հանրությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համար լուծումներ փնտրելիս, պետք է հաշվի առնի ամբողջ պատմական - իրավաքաղաքական հենքը, այլապես ցանկացած լուծում, որը հիմնված կլինի անհամեմատելի օրինակների վրա, կբերի խնդրի ավելի խորացման և չլուծման»,- «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Մարուքյանը:
Մարտի 20-ին Մոսկվայում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պատասխանել էր հարցին, թե որոնք են Ռուսաստանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը երաշխավորելու համար։ ՌԴ ԱԳ նախարարը նախ նշել էր, որ իրենք պաշտպանում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումը,  ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության երաշխավորման, նրանց իրավունքների ապահովման հարցերը պետք է լուծեն Ղարաբաղի և Բաքվի ներկայացուցիչները: Այնուհետև Սերգեյ Լավրովն այդ համատեքստում բերել էր Դոնեցկի և Կոսովոյի օրինակները։
«Նորագույն պատմության նման շատ օրինակներ կան։ Նույնը եղել է նաև Մինսկի համաձայնագրերում. ի՞նչ իրավունքներ պետք է ունենան Ուկրաինայի արևելյան մասի բնակիչները՝ համաձայն այդ նույն Մինսկի համաձայնագրերի: Դա իրենց մայրենի լեզվի իրավունքն է, երեխաներին սովորեցնել այս լեզվով, օգտագործել այն՝ պահպանելու իրենց մշակույթը, կրոնը, կարողանալ ունենալ տեղական ինքնակառավարում, հատուկ տնտեսական և առևտրային կապեր իրենց հայրենակիցների հետ (Դոնբասի դեպքում դա Ռուսաստանն էր)։
Մոտավորապես նույն իրավունքները նախատեսված էին տասը տարի առաջ Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև Կոսովոյի սերբական համայնքի ստեղծման մասին համաձայնագրում՝ լեզու, տեղական ինքնակառավարում, կրթություն, մշակույթ, կրոն, հատուկ տնտեսական կապեր Սերբիայի հետ»,- մանրամասնել էր Լավրովը՝ հավելելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անհրաժեշտ է իրավունքների նման փաթեթ։

Kosovo Serbian models for NK
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. A senior Armenian government official has rebuked Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s apparent proposals of Donbas and Kosovo models as a solution to the Nagorno Karabakh conflict.
Amabssador-at-Large Edmon Marukyan said that Nagorno Karabakh, with its entire legal and political history, is incomparable with Donetsk, Lugansk or the Kosovo Serbian model.
“With its entire legal & political history Nagorno Karabagh is incomparable with the Donetsk, Lugansk or Serbs of Kosovo, because it’s always been an autonomy, & a self-proclaimed state in the last 30 years. Moreover, NK conflict predates the collapse of USSR, unlike those listed” Marukyan tweeted. “Hence, while looking for a solution to the NK problem, the International Community should take into account the entire historical legal-political background, otherwise any solution built upon irrelevant examples will lead to the deepening of the problem and its non-resolution.”
During a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on March 20, Lavrov expressed support for Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s position on the need for a dialogue between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan for a peaceful settlement of the conflict. Lavrov cited the example of the Minsk agreements in Ukraine, under which the Russian-speaking residents of the eastern part of Ukraine were to have the right to their native language, to educate their children in their native language, to live and work in their native language environment, to preserve their culture, their religion, and other relations with their compatriots.
“Approximately, the same rights were provided in the agreement signed between Belgrade and Pristina 10 years ago, in the agreement on the establishment of the Serbian community of Kosovo, language, local self-government, education, culture, religion, special economic ties with Serbia. I think that the people of Karabakh need such a set of rights,” Lavrov added.