Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ անհամեմատելի է Դոնեցկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ․ Հայաստանից արձագանքում են Լավրովին
Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ
անհամեմատելի է Դոնեցկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ․ Հայաստանից
արձագանքում են Լավրովին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն արձագանքել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությանը, որը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման հեռանկարների մասին խոսելիս, զուգահեռներ էր անցկացրել Դոնեցկի և Կոսովոյի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարին արձագանքել է Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։
Մարուքյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղն իր ամբողջ իրավաքաղաքական պատմությամբ անհամեմատելի է Դոնեցկի, Լուգանսկի կամ Կոսովոյի սերբերի հետ, քանի որ իր ամբողջ պատմության ընթացքում միշտ ինքնավար կարգավիճակ է ունեցել, իսկ վերջին 30 տարիներին ինքնահռչակ անկախ պետություն։
«Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն իր պատմությամբ ավելի հին է, քանի ԽՍՀՄ փլուզումը, մինչդեռ թվարկված միավորների հակամարտությունները ծագել են ԽՍՀՄ փլուզումից հետո։ Հետևաբար, միջազգային հանրությունը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համար լուծումներ փնտրելիս, պետք է հաշվի առնի ամբողջ պատմական - իրավաքաղաքական հենքը, այլապես ցանկացած լուծում, որը հիմնված կլինի անհամեմատելի օրինակների վրա, կբերի խնդրի ավելի խորացման և չլուծման»,- «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Մարուքյանը:
Մարտի 20-ին Մոսկվայում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը պատասխանել էր հարցին, թե որոնք են Ռուսաստանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը երաշխավորելու համար։ ՌԴ ԱԳ նախարարը նախ նշել էր, որ իրենք պաշտպանում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումը,  ըստ որի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության երաշխավորման, նրանց իրավունքների ապահովման հարցերը պետք է լուծեն Ղարաբաղի և Բաքվի ներկայացուցիչները: Այնուհետև Սերգեյ Լավրովն այդ համատեքստում բերել էր Դոնեցկի և Կոսովոյի օրինակները։
«Նորագույն պատմության նման շատ օրինակներ կան։ Նույնը եղել է նաև Մինսկի համաձայնագրերում. ի՞նչ իրավունքներ պետք է ունենան Ուկրաինայի արևելյան մասի բնակիչները՝ համաձայն այդ նույն Մինսկի համաձայնագրերի: Դա իրենց մայրենի լեզվի իրավունքն է, երեխաներին սովորեցնել այս լեզվով, օգտագործել այն՝ պահպանելու իրենց մշակույթը, կրոնը, կարողանալ ունենալ տեղական ինքնակառավարում, հատուկ տնտեսական և առևտրային կապեր իրենց հայրենակիցների հետ (Դոնբասի դեպքում դա Ռուսաստանն էր)։
Մոտավորապես նույն իրավունքները նախատեսված էին տասը տարի առաջ Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև Կոսովոյի սերբական համայնքի ստեղծման մասին համաձայնագրում՝ լեզու, տեղական ինքնակառավարում, կրթություն, մշակույթ, կրոն, հատուկ տնտեսական կապեր Սերբիայի հետ»,- մանրամասնել էր Լավրովը՝ հավելելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անհրաժեշտ է իրավունքների նման փաթեթ։

Вопрос Нагорного Карабаха со своей политической и правовой историей несравним с вопросом Донецка, Луганска или Косово
Вопрос Нагорного Карабаха со своей политической и правовой историей несравним с
вопросом Донецка, Луганска или Косово
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, говоря о перспективах разрешения нагорно-карабахской проблемы, провел параллели с Донецком и сербов с Косово. Как сообщает «Арменпресс», министру иностранных дел России ответил посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян.
Марукян отметил, что вопрос Нагорного Карабаха со всей своей политической и правовой историей несравним с вопросом Донецка, Луганска или сербов Косово, поскольку Нагорный Карабах всегда имел автономный статус, а в последние 30 лет был самопровозглашенным независимым государством.
«Более того история нагорно-карабахского конфликта старше распада СССР, а конфликты перечисленных единиц возникли после распада СССР. Поэтому международное сообщество при поиске решений нагорно-карабахской проблемы должно учитывать всю историко-правовую и политическую основу, иначе любое решение, основанное на  неравных примерах, приведет к углублению проблемы и к ее неразрешению», - написал Эдмон Марукян в своем микроблоге в Twitter.
20 марта на пресс-конференции, состоявшейся в Москве после встречи министров иностранных дел Армении и России, Сергей Лавров, отвечая на вопрос о действиях России по обеспечению безопасности жителей Нагорного Карабаха, заявил, что они поддерживают позицию премьер-министра Армении Никола Пашиняна, согласно которой вопросы обеспечения безопасности жителей Нагорного Карабаха и защиты их прав должны решать представители Нагорного Карабаха и Баку. Затем Сергей Лавров привел в качестве примера Донецк и Косово.
«Таких примеров в новейшей истории немало. То же самое было и в Минских соглашениях. Какие права должны быть у жителей востока Украины по тем же Минским соглашениям? Это право на родной язык, на обучение своих детей на этом языке, на использование его для сохранения своей культуры, религии, на возможность иметь местное самоуправление, особые экономические и торговые связи со своими соотечественниками (в случае Донбасса, это была Россия).
Примерно такие же права были оговорены десять лет назад в соглашении между Белградом и Приштиной о создании сербской общины в Косово: язык, местное самоуправление, образование, культура, религия, особые экономические связи с Сербией», - Лавров уточнил, что народу Нагорного Карабаха нужен такой пакет прав.