ՎԶԵԲ-ը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հարավային Կովկասի երկրների տարանցիկ ուղիների բարելավմանն ուղղված հուշագիր են ստորագրել
ՎԶԵԲ-ը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հարավային Կովկասի երկրների տարանցիկ ուղիների
բարելավմանն ուղղված հուշագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ՄԶԳ) ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու զարգացման վերաբերյալ, որը նաև հայտնի է որպես «Միջին միջանցք»՝ Հարավային Կովկասի միջոցով Ասիայի և Եվրոպայի միջև կապի հետագա բարելավման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի լրատվական ծառայությունը:
Նշվում է, որ գործընկերությունը կկենտրոնանա առևտրի ընդլայնման, կանաչ էներգետիկայի, արդյունաբերության նոր ճյուղերում ներդրումների, ինչպես նաև տրանսպորտային և թվային ենթակառուցվածքների վրա Հայաստանում, Ադրբեջանում և Վրաստանում:
««Միջին միջանցք»-ի ամրապնդումը կստեղծի նոր, տնտեսությունը վերափոխող հնարավորություններ ամբողջ տարածաշրջանում և այլընտրանքային տրանսպորտային ուղի կապահովի առկա առևտրային միջանցքներին:
Փոխըմբռնման հուշագիրն ուղղված է տարածաշրջանում էներգետիկ, տրանսպորտային, թվային և գյուղատնտեսական ենթակառուցվածքների կարևորագույն օբյեկտների պլանավորման, նախագծման և կառուցման կատարելագործմանը: Այն նաև ուղղված է մաքսային, սակագնային եւ սահմանային գործողությունների արդյունավետության բարձրացմանը, Միջին միջանցքի զարգացման համար Հարավային Կովկասի երկրների տնտեսություններում մասնավոր ներդրումների ներգրավմանը, Եվրոպայի եւ Հարավային Կովկասի երկրների միջև տնտեսական փոխգործակցության խթանման համար միջազգային ամենաբարձր չափանիշների ներդրմանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Համագործակցության մյուս առաջնահերթությունները կենտրոնացած են ածխածնի ազատ էներգիայի օգտագործման հնարավորությունների մեջ ներդրումների ընդլայնման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի և քաղաքացիական հասարակության հետ փոխգործակցության ընդլայնման քաղաքականության և կառավարման բարեփոխումների խթանման վրա:
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի բանկային հարցերով փոխնախագահ Մատեո Պատրոնեի և ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպական և Եվրասիական բյուրոյի ադմինիստրատորի օգնական Էրին Էլիզաբեթ Մակքիի կողմից՝ Հայաստանում անցկացվող ՎԶԵԲ-ի ամենամյա հանդիպման և գործարար համաժողովի շրջանակներում:

ЕБРР и USAID подписали меморандум, направленный на улучшение транзитных маршрутов стран Южного Кавказа
ЕБРР и USAID подписали меморандум, направленный на улучшение транзитных
маршрутов стран Южного Кавказа
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и агентство США по международному развитию (USAID) подписали Меморандум о взаимопонимании по развитию Транскаспийского международного транспортного маршрута, также известного как “Средний коридор”, для дальнейшего улучшения сообщения между Азией и Европой через Южный Кавказ. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Европейского банка реконструкции и развития.
Отмечается, что партнерство будет сосредоточено на расширении торговли, на зеленой энергетике, инвестициях в новые отрасли промышленности, а также транспортной и цифровой инфраструктуре в Армении, Азербайджане и Грузии.
“Укрепление Среднего коридора создаст новые, преобразующие экономику возможности во всем регионе и обеспечит альтернативный транспортный маршрут существующим торговым коридорам.
Меморандум направлен на улучшение планирования, проектирования и строительства важнейших объектов энергетической, транспортной, цифровой и сельскохозяйственной инфраструктуры регион. Он также направлен на повышение эффективности таможенных, тарифных и пограничных операций, привлечение частных инвестиций в экономику стран Южного Кавказа для развития Среднего коридора, на внедрение самых высоких международных стандартов для содействия экономическому взаимодействию между Европой и странами Южного Кавказа”, - говорится в сообщении.
Другие приоритеты сотрудничества сосредоточены на расширении инвестиций в возможности использования безуглеродной энергетики и продвижении политики и реформ управления для борьбы с коррупцией и расширения взаимодействия с гражданским обществом.
Меморандум о взаимопонимании был подписан вице-президентом ЕБРР по банковским вопросам Маттео Патроне и помощником администратора Европейского и Евразийского Бюро USAID Эрин Элизабет Макки в рамках ежегодной встречи и бизнес-форума ЕБРР в Армении.