Բաքուն չի էլ թաքցնում, որ խախտում է նոյեմբերի 9-ի համաձայնությունը․ փորձագետները՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի մասին
Բաքուն չի էլ թաքցնում, որ խախտում է նոյեմբերի 9-ի համաձայնությունը․
փորձագետները՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարծում է, որ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետը, փաստացի դեռ դեկտեմբերին էր տեղադրվել, հիմա պարզապես ֆորմալացվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքագետը նման տեսակետ հայտնեց ապրիլի 25-ին կայացած քննարկմանը։
«Ադրբեջանցիները Լաչինի միջանցքում անցակետ էին տեղադրել, սակայն այն անցակետ չէր անվանվում: Ադրբեջանի կառավարությունը ինչ-որ մարդկանց էր ուղարկել, որոնք այնտեղ կանգնած՝ ում ուզում թողնում, ում ուզում՝ չէին թողնում տեղաշարժվել: Հիմա այդ իրավիճակի ձևակերպումն է, այդ մարդիկ կոչվելու են Ադրբեջանի սահմանապահներ»,- ասաց Իսկանդարյանը:
Նրա համոզմամբ՝ սա Ադրբեջանի հետևողական ռազմավարությունն է՝ ճնշում Հայաստանի Հանրապետության վրա իր համար ցանկալի արդյունքներին հասնելու համար։
«Ադրբեջանն իրեն հասանելի բոլոր միջոցներով ճնշում է գործադրում հայկական կողմի վրա․ նախ հայտարարում էր՝ Ղարաբաղ գոյություն չունի, հիմնախնդիրը գոյություն չունի, հիմա էլ «Լեռնային» բառը չի օգտագործում։ Սահմանային միջադեպերը նույնպես ճնշում են հայկական կողմի վրա»,- նշեց նա։
Քաղաքագետ Տիգրան Գրիգորյանն էլ հիշեցրեց՝ Ալիևը անցակետ տեղադրելու մասին ազդարարել էր երկու ամիս առաջ, մյունխենյան հանդիպումից հետո: Նա հայտարարել էր, որ Լաչինի միջանցքում Հայաստանի հետ սահմանին պետք է անցակետ տեղադրվի, և Արցախի շրջափակումը, ըստ նրա,  հենց այս նպատակով էր։
Նա ընդգծեց՝ Ադրբեջանը չի էլ թաքցնում, որ խախտում է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետերը, և հիմա նույնիսկ նոր նարատիվ է առաջ քաշում՝ Ադրբեջանի Սահմանադրությունը գերակա է բոլոր հայտարարություններից և պայմանավորվածություններից:
«Ադրբեջանը չի իրականացնում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առանցքային կետը, դա կասկածի տակ է դնում մեր տարածաշրջանի այժմյան և հետագա բոլոր գործընթացները, որովհետև անիմաստ է խոսել ինչ-որ գործընթացների մասին, որոնց հիմքը նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն է, եթե առանցքային կետը Բաքուն չի կատարում»,- ասաց նա։
Գրիգորյանի կարծիքով՝ նաև խաղաղության պայմանագրի և այլ գործընթացների մասին բոլոր խոսակցությունները դառնում են անհասկանալի, քանի որ եթե Ադրբեջանը խախտում է նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի պահանջը, որն ընդամենը երեք տարի առաջ է ստորագրվել, ապա ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ որևէ նոր փաստաթուղթ կամ նոր գործընթաց կարող է որակապես փոխել իրավիճակը տարածաշրջանում և նպաստել տարածաշրջանում կայունությանը։
Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։ Հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները, ապրիլի 23-ից փակել է Լաչինի միջանցքում գտնվող Հակարիի կամուրջը, ապօրինի կերպով տեղադրել է անցակետ:

Азербайджан и не скрывает, что нарушает пункты заявления от 9 ноября 2020 г.: политолог
Политолог Александр Искандарян считает, что азербайджанский КПП в Лачинском коридоре фактически был “установлен” в декабре, а сейчас он всего лишь стал формальным. Как сообщает Арменпресс, такую ​​точку зрения политолог высказал в ходе состоявшегося 25 апреля обсуждения.
«Азербайджанцы установили КПП в Лачинском коридоре, просто он не назывался контрольно-пропускным пунктом. Правительство Азербайджана прислало каких-то людей, которые стояли и пускали, кого хотели, и не пускали, кого хотели. Сейчас идет формализация этой ситуации, эти люди будут называться пограничниками Азербайджана», - сказал Искандарян.
По его словам, это последовательная стратегия Азербайджана по оказанию давления на Республику Армения для достижения желаемых результатов.
«Азербайджан оказывает давление на армянскую сторону всеми доступными средствами: сначала он заявил, что Карабаха не существует, проблемы не существует, а теперь не употребляет слово «Нагорный». Инциденты на границе также являются формой давления на армянскую сторону», - сказал он.
Политолог Тигран Григорян напомнил, что Алиев анонсировал установку КПП еще два месяца назад, после Мюнхенской встречи. Он заявил, что на границе с Арменией в Лачинском коридоре должен быть установлен КПП, и блокада Арцаха, по его словам, была именно с этой целью.
Он подчеркнул, что Азербайджан и не скрывает, что нарушает пункты заявления от 9 ноября, а теперь даже выдвигает новый нарратив: конституция Азербайджана выше всех заявлений и соглашений.
«Азербайджан не выполняет ключевой пункт заявления от 9 ноября, это ставит под вопрос все текущие и будущие процессы в нашем регионе, потому что бессмысленно говорить о каких-либо процессах на основе заявления от 9 ноября, если Баку не выполняет ключевой пункт», - сказал он.
По словам Григоряна, все разговоры о мирном договоре и других процессах также становятся непонятными, потому что если Азербайджан нарушает требование документа от 9 ноября, который был подписан всего три года назад, то какие гарантии могут быть, что любой новый документ или новый процесс может качественно изменить ситуацию в регионе и способствовать стабильности в регионе.
23 апреля Азербайджан установил КПП в Лачинском коридоре, на мосту Хакар. Министерства иностранных дел Армении и Арцаха выступили с заявлениями, осуждающими этот шаг Азербайджана, подчеркнув, что он противоречит трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года. США, Франция, Россия и ЕС также выразили обеспокоенность тем, что Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре.