Հայ-ֆիննական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշակոթող. օծվեց և բացվեց Ֆինլանդիայում առաջին հայկական խաչքարը
Հայ-ֆիննական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշակոթող. օծվեց և բացվեց
Ֆինլանդիայում առաջին հայկական խաչքարը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ֆիննական բարեկամությունը խորհրդանշող հուշակոթող. օգոստոսի 19-ին Ֆինլանդիայի՝ բնակչության թվով երկրորդ քաղաքը համարվող Էսպուի Սուրբ Հերման եկեղեցու բակում օծվեց և բացվեց Ֆինլանդիայում առաջին հայկական խաչքարը:
b2.jpg (267 KB)
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայ-ֆիննական համայնքի փոխնախագահ Գրիգորի Եղիազարյանը նշեց, որ Հայաստան-Ֆինլանդիա միության նախաձեռնությամբ հիմնված խաչքարը հեղինակել է հայաստանաբնակ քանդակագործ Հովհաննես Ստեփանյանը։
«Ֆինլանդիայում Հայ համայնքն արդեն գործում է շուրջ 11 տարի: Բոլոր սկանդինավյան երկրներում կան խաչքարեր, իսկ Ֆինլանդիայիում ընդհանրապես չկար հայկական որևէ մասունք կամ  խաչքար, այդ իսկ պատճառով երկար ժամանակ փորձում էինք  իրագործել այս նախագիծը: Հայտարարություն տեղադրեցինք նախագծի իրագործման համար՝ գումար հավաքելու նպատակով: Մեծ թվով հայեր արձագանքեցին և ստացվեց այնպես, որ բավականին արագ՝ արդեն  գարնանը, այն բերեցինք Ֆինլանդիա, տեղադրեցինք, իսկ այժմ այն արդեն օծվեց և պաշտոնապես բացվեց»,- ասաց նա:
Համայնքի փոխնախագահն ընդգծեց, որ խաչքարը Հին Ջուղայում Ադրբեջանի կողմից ոչնչացված խաչքարերից մեկի կրկնօրինակն է:
b7.jpg (769 KB)
«Իսկ թե ինչո՞ւ ենք հենց այդ տեղը ընտրել խաչքարի տեղադրման համար,  որովհետև այդ տեղում գտնվում է Ֆիննական ուղղափառ Սուրբ Հերման եկեղեցին: Մենք նախագիծը մեկնարկելիս զրուցեցինք Սուրբ Հերման եկեղեցու հոգևոր հայր Պետրի Կորհոնենի հետ, ով շատ լավ տեղյակ է Հայոց պատմությանը, նա ողջունեց մեր նախաձեռնություն և մեզ մի շարք հարցերում աջակցեց, ինչպես նաև օգնեց քաղաքապետարանում թույլտվություն ստանալու հարցում»,- ասաց նա:
Եղիազարյանը նշեց, որ խաչքարի տեղադրումն և՛ իր, և՛ Ֆինլանդիայում բնակվող բոլոր հայերի համար մեծ նշանակություն ունի, քանի որ մոտակայքում չունեին ոչ մի հայկական սրբավայր, հայկական շունչ ունեցող վայր,  որտեղ  կարող էին համախմբվել և տարբեր առիթներին այցելել:
«Այսուհետ Խաչքարը կլինի համախմբող կոթող, որը մեզ կկապի նաև Հայաստանի հետ»,- ընդգծեց նա:
Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչ Հայարփի Դրմեյանը, կարևորելով հայ-ֆիննական բարեկամությանը նվիրված խաչքարի բացումը, նշեց, որ կոթողը հետայսու հանդիսանալու է Ֆինլանդիայում հայ համայնքի ներկայության բացառիկ խորհրդանիշը։ Հիշատակելով, որ խաչքարը Հին Ջուղայում Ադրբեջանի կողմից ոչնչացված խաչքարերից մեկի կրկնօրինակն է՝ հայ դիվանագետն անդրադարձավ ավելի քան 8 ամիս շարունակվող Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը՝ ընդգծելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է մարդասիրական աղետի շեմին և միջազգային հանրության համապատասխան քայլերի չձեռնարկման դեպքում ինչպես բնիկ հայությունը, այնպես էլ հայկական ժառանգությունը կարող են արժանանալ Հին Ջուղայի հայության և հայկական մշակութային արժեքների ճակատագրին։
Միջոցառման ներկա էին նաև Հայաստան-Ֆինլանդիա միության նախագահ Դանիել Դավթյանը, Հայաստանում Ֆինլանդիայի դեսպան Կիրստի Նարինենը, համայն Ֆինլանդիայի Ուղղափառ եկեղեցու արքեպիսկոպոս Լեո Մակկոնենը, Սուրբ Հերման եկեղեցու հոգևոր հայր Պետրի Կորհոնենը։
Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Կենտրոնական Եվրոպայի և Շվեդիայի հայրապետական պատվիրակ Տիրան Եպիսկոպոս Պետրոսյանի ձեռամբ տեղի ունեցավ խաչքարի օծման կարգ։ Հայկական երաժշտական կատարումներով հանդես եկավ հայ-ֆիննական «Լույս» (Valo) երգչախումբը։

Мемориал, символизирующий армяно-финскую дружбу: в Финляндии освящен и открыт первый армянский хачкар
Мемориал, символизирующий армяно-финскую дружбу: в Финляндии освящен и
открыт первый армянский хачкар
19 августа был освящен и открыт первый в Финляндии армянский хачкар во дворе церкви Св. Германа в Эспоо, втором по численности населения городе Финляндии.
b2.jpg (267 KB)
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» вице-президент армяно-финской общины Григорий Егиазарян отметил, что хачкар, созданный по инициативе союза Армения-Финляндия, был создан армянским скульптором Ованесом Степаняном.
«Армянская община Финляндии действует около 11 лет. Хачкары есть во всех скандинавских странах, но в Хельсинки не было ни армянских реликвий, ни хачкаров, поэтому мы давно пытаемся реализовать этот проект. Мы разместили объявление о реализации проекта с целью сбора денег. Откликнулось большое количество армян и оказалось, что довольно быстро, уже весной, мы привезли его в Финляндию, установили, и вот он уже освящен и официально открыт", - сказал он.
Вице-президент общины подчеркнул, что хачкар является копией одного из хачкаров, уничтоженных Азербайджаном в Старой Джуге.
b7.jpg (769 KB)
«А почему мы выбрали именно это место для установки хачкара, ведь в этом месте находится финская православная церковь Святого Германа? Когда мы запускали проект, мы поговорили с Петри Корхоненом, духовником церкви Св. Германа, который очень хорошо знает историю Армении, он приветствовал нашу инициативу и поддержал нас в ряде вопросов, а также помог нам в получении разрешение в муниципалитете", - сказал он.
Егиазарян отметил, что установка хачкара имеет большое значение для него и для всех армян, живущих в Финляндии, потому что у них поблизости нет армянской святыни, места с армянским духом, где они могли бы собираться и навещать по разным поводам.
«Отныне Хачкар будет объединяющим памятником, который свяжет нас и с Арменией», - подчеркнул он.
Представитель посольства Республики Армения Аярпи Дрмеян, отметив открытие хачкара, посвященного армяно-финляндской дружбе, отметила, что отныне памятник будет эксклюзивным символом присутствия армянской общины Финляндии. Отметив, что хачкар является копией одного из хачкаров, уничтоженных Азербайджаном в Старой Джуге, армянский дипломат сослалась на продолжающуюся более 8 месяцев блокаду Лачинского коридора, подчеркнув, что армяне Нагорного Карабаха находятся на на грани гуманитарной катастрофы, и если международное сообщество не предпримет соответствующих шагов, то и коренные армяне, и армянское наследие могут заслужить судьбу армян Старой Джуги и армянских культурных ценностей.
В мероприятии также приняли участие президент Союза Армения-Финляндия Даниил Давтян, посол Финляндии в Армении Кирсти Наринен, архиепископ Всефинляндской православной церкви Лео Макконен, духовник церкви Св. Германа Петри Корхонен.
Церемонию освящения хачкара провел епископ Тиранский Петросян, патриарший делегат Центральной Европы и Швеции Армянской Апостольской Церкви. Армяно-финский хор "Луйс" (Valo) исполнил армянские музыкальные номера.