Չեմ զարմանում, որ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հաճախ օգտագործում են նույն հռետորաբանությունը. ԱԺ նախագահ
Չեմ զարմանում, որ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հաճախ օգտագործում
են նույն հռետորաբանությունը. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը ցույց տվեց, որ ավտոկրատական ռեժիմները, որոնք հիմնված են այն գաղափարի վրա, որ «ուժեղն իրավացի է», հաճախ հակամարտությունները լուծում են ռազմական ուժի միջոցով` շրջանցելով միջազգային միջնորդությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Դուբլինում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի նիստին այս մասին հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ այսօր Հայաստանի ժողովրդավարությունը շարունակում է բախվել բազմաթիվ փորձությունների:
«Նրան սպառնում են արտաքին գործոններ, նաև` մեր անվտանգության և տարածքային ամբողջականության ռազմական սպառնալիքները: Հասկանալի է, որ բռնության մշտական սպառնալիքը վնասակար ազդեցություն է ունենում մեր հասարակության բարեկեցության վրա: Ադրբեջանն ատելության և այլատյացության իր ամպագոռգոռ հռետորաբանությամբ, որն ուղեկցվում է վերջնագրերով և ռազմական ագրեսիայով, ստեղծել է թունավոր մթնոլորտ և թունավորել խաղաղ գործընթացը»,-ասել է Սիմոնյանը։
ԱԺ նախագահն ընդգծել է՝ միջազգային հանրության գործողություններն Ադրբեջանում անպատժելիության զգացում են առաջացրել` սրելով իրավիճակը տարածաշրջանում:
«Ադրբեջանի գործողությունները չեն սահմանափակվում Լեռնային Ղարաբաղով, այլ տարածվում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների վրա, որոնց մի մասը մնում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ադրբեջանի մոտեցումն այն է, որ ուժի միջոցով պարտադրի Հայաստանին իր նախընտրած որոշումները: Արդեն ավելի քան երեք տարի է, ինչ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ ռազմագերիներին և այլ քաղաքացիական անձանց` ի հեճուկս Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշման: Ավելին, դատարանի որոշումից հետո Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքից առևանգել է 2 հայ զինծառայողի, ինչի հետևանքով հաստատված ռազմագերիների ընդհանուր թիվը հասել է 35-ի:
Հարգելի' գործընկերներ, ես չզարմացա, որ մեր թուրք գործընկերը հավանություն տվեց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ ռազմական ուժի կիրառմանը: Ես չեմ զարմանում, որ Թուրքիան, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը հաճախ օգտագործում են նույն հռետորաբանությունը: Ինձ զարմացնում է այն, որ նրանք դա անում են այստեղ` Մարդու իրավունքների պաշտպանության համար հիմնադրված կազմակերպությունում»,-եզրափակել է Սիմոնյանը։

I am not surprised that Turkiye, Azerbaijan and Russia are often using the same rhetoric– Armenian Speaker of Parliament
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The war in Nagorno-Karabakh revealed that autocratic regimes, based on the notion that “might is right,” often resolve conflicts through military force, bypassing international mediation, Speaker of Parliament Alen Simonyan said in his speech at the European Conference of Presidents of Parliament in Dublin.
“Today, our democracy continues to face numerous tests. It is endangered by external factors - none greater than military threats to our security and territorial integrity. Understandably, the constant threat of violence has a dire effect on the welfare of our society. Through its drumbeat of hateful, xenophobic rhetoric - accompanied by ultimatums and military aggression - Azerbaijan has created a toxic atmosphere and poisoned the peace process. Feckless responses from the international community have created in Azerbaijan a sense of impunity, worsening the situation in the region. Azerbaijani actions are not confined to Nagorno-Karabakh but extend to the sovereign territories of Armenia, some of which remain under Azerbaijan’s control. Azerbaijan’s approach is to impose its preferred solutions on Armenia through force. For over three years Azerbaijan has refused to return Armenian prisoners of war and other civilians, in defiance of a ruling by the European Court of Human Rights. Moreover, since the Court’s decision, Azerbaijan has kidnapped 2 Armenian soldiers from Armenian territory, bringing the total number of confirmed POWs to 35. I was not surprised that our Turkish colleague approved the use of military force against the Armenians of Nagorno-Karabakh. I am not surprised that Turkiye, Azerbaijan and Russia are often using the same rhetoric. What I am surprised for is that they are doing so here, at the organization that is founded for protection of human rights,” Simonyan added.