Եվրոպայի գրադարաններից գողացված Պուշկինի հրատարակությունների արժեքը գերազանցել է 2 միլիոն եվրոն․ The Times
Եվրոպայի գրադարաններից գողացված Պուշկինի հրատարակությունների արժեքը
գերազանցել է 2 միլիոն եվրոն․ The Times
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի առաջատար գրադարաններից գողացված ռուս գրող Ալեքսանդր Պուշկինի և այլ ռուս դասականների ստեղծագործությունների առաջին հրատարակությունների արժեքը գերազանցել է 2 միլիոն եվրոն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times պարբերականը։
Եվրոպայում գրադարանավարները հայտնաբերել են, որ Պուշկինի և 19-րդ դարի այլ հայտնի ռուս գրողների ստեղծագործությունների հազվագյուտ և արժեքավոր առաջին հրատարակությունները փոխարինվել են կեղծ օրինակներով։
Այս պահի դրությամբ կորստի մասին վերջինը հայտնել է Բեռլինի պետական ​​գրադարանը: Գրադարանային ֆոնդից անհետացել են Պուշկինի երեք ստեղծագործություններ՝ «Ավազակ եղբայրներ» պոեմը, «Բորիս Գոդունով» պատմական դրաման և «Կովկասի գերին» պոեմը, ինչպես նաև Ալեքսանդրա Էքստերի և բանաստեղծ Ալեքսեյ Կրուչոնիխի ֆուտուրիստական ​​գրքերի առաջին հրատարակությունները, որոնք գնահատվում են մի քանի հարյուր հազար եվրո։
«Կեղծիքները պատրաստված են բարձր մակարդակով, - մեջբերում է պարբերականը Բեռլինի պետական գրադարանի խոսնակ Բարբարա Հայնդլի խոսքերը: - Անհրաժեշտ է խոշորացույց օգտագործել անճշտությունները հայտնաբերելու համար, ինչպիսիք են տպագրության փոքր կետերը, սխալ դրոշմը կամ թղթի տարբերությունը»:
2023 թ․ նոյեմբերին Ֆրանսիայում ձերբակալվել էին 3 վրացիներ, որոնց կասկածում են Պուշկինի հազվագյուտ ստեղծագործությունները գրադարաններից գողանալու մեջ։ 24, 26 և 44 տարեկան (2 կին, 1 տղամարդ) կասկածյալներն, ըստ քննիչների, Եվրոպայում գրողի ստեղծագործությունների գողացման մեջ մասնագիտացած միջազգային հանցավոր ցանցի անդամներ են։
Ցանցի անդամները, սովորաբար, հեղինակավոր գրադարաններում կամ համալսարաններում խնդրել են տեսնել արժեքավոր գիրքը՝ պատճառաբանելով, թե հետազոտական նախագիծ են իրականացնում։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ Վիլնյուսի համալսարանի հազվագյուտ գրքերի ընթերցասրահից գողացել են Գոգոլի, Լերմոնտովի, Պուշկինի ստեղծագործությունների 17 հրատարակություններ՝ 440 հազար եվրո արժողությամբ։ Էստոնիայի Տարտուի համալսարանի գրադարանը կորցրել է ութ հազվագյուտ հրատարակություն՝ մոտ 158 հազար եվրո արժողությամբ, իսկ երկու արժեքավոր հրատարակություն գողացել են Լատվիայի ազգային գրադարանից։
Վարշավայի համալսարանի գրադարանից գողացված հազվագյուտ ռուսական գրքերի արժեքը, ներառյալ՝ Պուշկինի և Գոգոլի մի քանի ստեղծագործությունների առաջին հրատարակությունները, կազմում է մոտ կես միլիոն եվրո։ Ընդհանուր առմամբ, գողացվել է 87 հազվագյուտ հրատարակություն։ Դրանց մեծ մասը տպագրվել է Ռուսական կայսրության տարածքում 19-րդ դարի առաջին կեսին։

Стоимость редких изданий Пушкина, похищенных из библиотек Европы, превысила 2 миллиона €: The Times
Стоимость первых изданий русского писателя Александра Пушкина и других русских классиков, похищенных из ведущих библиотек Европы, превысила 2 миллиона €. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает The Times.
Библиотекари Европы обнаружили, что редкие и ценные первые издания произведений Пушкина и других известных русских писателей XIX века были заменены поддельными копиями.
Последней о пропажах сообщила Берлинская государственная библиотека. Из библиотечного фонда исчезли три книги Пушкина: поэма «Братья-разбойники», историческая драма «Борис Годунов» и поэма «Кавказский пленник», а также первые издания футуристических книг Александры Экстер и поэта Алексея Крученых, которые оцениваются в несколько сотен тысяч €.
«Подделки изготовлены на высоком уровне», - цитирует газета слова пресс-секретаря Берлинской государственной библиотеки Барбары Хайндль. - «Необходимо использовать увеличительное стекло, чтобы распознать неточности, например мелкие точки в печати, неправильный штамп или другую бумагу».
В ноябре 2023 года во Франции были арестованы трое грузин, которых подозревают в краже редких книг Пушкина из библиотек. По версии следствия, подозреваемые в возрасте 24, 26 и 44 лет (2 женщины, 1 мужчина) являются членами международной преступной сети, специализирующейся на краже произведений поэта в Европе.
Члены группы, обычно в библиотеках, просили показать ценную книгу, ссылаясь на то, что они проводят исследовательский проект.
Ранее сообщалось, что из читального зала редких книг Вильнюсского университета украдены 17 прижизненнынных изданий произведений Гоголя, Лермонтова, Пушкина стоимостью 440 000 €. Библиотека Тартуского университета в Эстонии потеряла восемь раритетов на сумму около 158 000 €, два ценных издания были похищены из Национальной библиотеки Латвии.
Стоимость раритетов, украденных из библиотеки Варшавского университета, в том числе первых изданий нескольких произведений Пушкина и Гоголя, оценивается в полмиллиона евро. Всего было похишено 87 редких изданий. Большинство из них были изданы в Российской империи в первой половине XIX века.