ՀՀ նախագահը և Հունգարիայի ԱԺ նախագահը կարևորել են քրիստոնեական և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը
ՀՀ նախագահը և Հունգարիայի ԱԺ նախագահը կարևորել են քրիստոնեական և
մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Հունգարիա պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հունգարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Լասլո Կյովերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ԱԺ խոսնակը, ողջունելով նախագահին, նշել է, որ նման այցելությունը կարևոր քայլ է երկկողմ համագործակցության խթանման համար:
Ըստ աղբոյւրի՝ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար և հույս հայտնել, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները երկու երկրների միջև շարունակական բնույթ կկրեն:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Հունգարիայի միջև ոլորտային համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Զրույցի ընթացքում կողմերը կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերություններում, և այս համատեքստում գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների խորհրդարաններում պատգամավորական բարեկամական խմբերի նշանակությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և գլոբալ հիմնահարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է քրիստոնեական և մշակութային ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ հանդիպմանն ընդգծվել է երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակների փոխայցելությունների կարևորությունը, այդ թվում՝ տնտեսական, գործարար, մշակութային և այլ ոլորտներում:

Президент Армении и спикер НС Венгрии подчеркнули важность защиты христианского и культурного наследия
Президент Армении и спикер НС Венгрии подчеркнули важность защиты
христианского и культурного наследия
Президент Республики Армении Ваагн Хачатурян в рамках официального визита в Венгрию провел встречу с председателем Национального собрания Венгрии Ласло Кёвером.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя президента, спикер Национального собрания отметил, что подобный визит является важным шагом для развития двустороннего сотрудничества.
Президент Ваагн Хачатурян поблагодарил за теплый прием и гостеприимство и выразил надежду, что взаимные визиты на высоком уровне между двумя странами будут носить продолжительный характер.
Были обсуждены возможности развития отраслевого сотрудничества между Арменией и Венгрией.
Стороны подчеркнули важную роль парламентской дипломатии в двусторонних отношениях, и в этом контексте с удовлетворением отметили значение парламентских групп дружбы в парламентах обеих стран.
Собеседники обменялись мнениями по региональным и глобальным вызовам. Стороны подчеркнули необходимость защиты христианского и культурного наследия.
На встрече была подчеркнута важность взаимных визитов между двумя странами на различных уровнях, в том числе в экономической, деловой, культурной и других сферах.