«Հայկական պաշտպանության ակտ» օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը ԱՄՆ ներկայացուցչական պալատ է ներկայացրել «Հայաստանի պաշտպանության ակտ» օրինագիծը, որով առաջարկվում է կասեցնել Ազատությանն աջակցության ակտի 907 բանաձևի չեղարկման լիազորությունը:
«Ալիևը խախտեց միջազգային իրավունքը՝ նախորդ տարի Արցախի վրա մահաբեր հարձակման հրաման տալով։ Նա մինչ օրս որևէ լուրջ հետևանքների չի բախվել իր ցեղասպան արշավի համար, որը հանգեցրել է 120 հազար հայերի տեղահանմանն իրենց պատմական հայրենիքից, թեև պարզ էր, որ հարձակումն անխուսափելի է: Վաղուց ժամանակն է, որ Միացյալ Նահանգները միջոցներ ձեռնարկի Ալիևին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ֆրենկ Փալոնը։
Նա նշել է, որ Ներկայացուցչական պալատ է ներկայացրել Հայկական պաշտպանության ակտը, որը կդադարեցնի անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի հետագա ողջ օգնությունն Ադրբեջանին և ապացույցներ կպահանջի, որ նրանք կարող են հուսալի կողմ լինել խաղաղ բանակցություններում:

Законопроект «Акт о защите Армении» внесен в Палату представителей США
Сопредседатель комитета Конгресса по армянским делам Фрэнк Паллоне представил в Палату представителей США законопроект «Акт о защите Армении», который предлагает приостановить полномочия по отмене резолюции 907 Закона о поддержке свободы.
«Алиев нарушил международное право, отдав приказ о смертельном нападении на Арцах в прошлом году. Он до сих пор не столкнулся с серьезными последствиями своей кампании геноцида, которая привела к перемещению 120 000 армян с их исторической родины, хотя было ясно, что нападение было неизбежным. Соединенным Штатам давно пора принять меры по привлечению Алиева к ответственности", - как сообщает Арменпресс, написал Фрэнк Паллоне в своем микроблоге X.
Он отметил, что представил в Палату представителей проект «Акт о защите Армении», который прекращает всю будущую помощь США Азербайджану в сфере безопасности и требует доказательств того, что они могут быть надежной стороной мирных переговоров.