«Նռան գույնը»․ հայ-ֆրանսիական պարային ներկայացում՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և Բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մարտի 15-ին և 16-ին, ժամը 19։00-ին կցուցադրվի «Նռան գույնը» խորագրով հայ-ֆրանսիական պարային ներկայացում՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պարուսույցը և գեղարվեստական ղեկավարը Մուրադ Մերզուկին է, իսկ գաղափարի հեղինակն է Սաթէ Խաչատրյանը։ Ցանկություն ունենալով երկխոսություն ստեղծել տարբեր մշակույթների և արվեստի տարբեր ճյուղերի միջև՝ այս ներկայացումը համատեղում է հիփ-հոփը հայկական ավանդական պարի, իսկ հայկական ավանդական երաժշտությունը՝ էլեկտրո երաժշտության հետ՝ փորձելով բեմից հանդիսատեսին փոխանցել Սերգեյ Փարաջանովի արվեստի ողջ պոեզիան։
«Սաթէ-Աթղը» թատերական միության գեղարվեստական ղեկավար Սաթէ Խաչատրյանի հրավերով Մուրադ Մերզուկին՝ իր օգնական Կադեր Բելմոկթարի ուղեկցությամբ, առաջին անգամ են գալիս Հայաստան։
Նախագծի իրականացմանն աջակցել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը և Հայաստանում ֆրանսիական ինստիտուտ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Ֆրանսիայի  մասնաճյուղը։
Երևանյան հյուրախաղերը կազմակերպվում են ԿԳՄՍ նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և Լիոնի մետրոպոլի աջակցությամբ:

«Цвет граната»: армяно-французская хореографическая постановка, посвященная 100-летию Сергея Параджанова
«Цвет граната»: армяно-французская хореографическая постановка, посвященная
100-летию Сергея Параджанова
15 и 16 марта в 19:00 в Национальном академическом театре оперы и балета им. Александра Спендиаряна состоится показ армяно-французского хореографического спектакля, посвященного 100-летию Сергея Параджанова.
Как передает «Арменпресс», хореограф и художественный руководитель постановки - Мурад Мерзуки, автор идеи - Сате Хачатрян. Желая создать диалог между разными культурами и разными жанрами, этот спектакль сочетает в себе хип-хоп с традиционным армянским танцем, а традиционную армянскую музыку с электромузыкой, стремясь передать со сцены зрителю всю поэзию творчества Сергея Параджанова.
Мурад Мерзуки и его помощник Кадер Бельмоктара  приедут в Армению впервые по приглашению художественного руководителя театрального объединения «Сате-Атх» Сате Хачатрян.
Реализацию проекта поддержали Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, посольство Франции в Армении, французское отделение Всеармянского благотворительного союза и Французский университет в Армении.