Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն պլանավորում են առևտրի, ներդրումների և ծառայությունների ազատականացման համաձայնագիր ստորագրել
Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն պլանավորում են առևտրի, ներդրումների և
ծառայությունների ազատականացման համաձայնագիր ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի զարգացման կտրուկ լիցք ստացած Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական հարաբերություններն առաջիկայում կարող են նոր երանգ ստանալ։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն, արձագանքելով «Արմենպրես»-ի հարցմանը, ներկայացրել է երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցությանը թարմ շունչ հաղորդելու ունակ առավել հեռանկարային ուղղությունները։
Նշվում է, որ հրապուրիչ է հատկապես զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգիայի, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, կիբեռանվտանգության և նորարարության բնագավառներում համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը: Այդ ոլորտներում համագործակցությունը խոստանում է փոխշահավետ լինել:
2023 թվականին ԱՄԷ-ն ապրանքաշրջանառության ծավալով դարձավ մեր երկրի երկրորդ առևտրային գործընկերը՝ միաժամանակ գլխավորելով Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ կատարած երկրների ցանկը։ Անցյալ տարի Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը գումարային արտահայտմամբ կազմել է շուրջ 2.2 մլրդ դոլար՝ 2022 թվականի համեմատ աճելով 3.2 անգամ: Ներմուծման ծավալն անհամեմատ համեստ է՝ մոտ 600 մլն դոլար: 2022–ի ցուցանիշը գերազանցվել է 36.7 տոկոսով: Ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը կազմել է 2.8 մլրդ դոլար՝ մեկ տարում աճելով 1.9 անգամ։
Նախարարության տեղեկացմամբ՝ 2022 թվականի համեմատ արտահանման կառուցվածքն էականորեն չի փոխվել: Նախորդ տարի Հայաստանից ԱՄԷ արտահանման 96.3 տոկոսը բաժին է հասել չորս ապրանքատեսակների՝ անմշակ, կիսամշակ ոսկի կամ ոսկու փոշի, ոսկերչական իրեր, ադամանդե քարեր, սիգարետներ և սիգարներ: 2022-ին դրանք կազմել են արտահանման 98.7 տոկոսը:
Հիմնականում անփոփոխ է նաև ներմուծման կառուցվածքը, որում գերիշխում են մարդատար ավտոմեքենաները, ադամանդե քարերը, հեռախոսների պահեստամասերը, մոդեմները և ոսկերչական իրերը: Ընդհանուր առմամբ՝ դրանք կազմում են 2023 թվականին ԱՄԷ-ից Հայաստան ներմուծված ապրանքների 59 տոկոսը (2022-ին 60 տոկոսն էր):
2023-ին Հայաստանից ԱՄԷ վերաարտահանվել է 1.6 մլրդ դոլարի ապրանք,  հիմնականում՝ անմշակ ոսկի (1.3 մլրդ դոլարի), ադամանդե քարեր (300 մլն) և անմշակ, կիսամշակ կամ փոշու տեսքով պլատին (32 մլն):
Անցյալ տարի ԱՄԷ-ն դարձավ Հայաստանի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ամենամեծ ծավալն ապահոված երկիրը՝ պատմության մեջ առաջին անգամ շրջանցելով Ռուսաստանին: 2023-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արաբական այդ երկիրը ՀՀ-ում կատարել է 101 մլրդ 814.4 մլն դրամի ուղղակի ներդրում: Նախարարությունն ընդգծում է, որ այդ ցուցանիշը պետք չէ պայմանավորել առանձին գործոնով, այլ անհրաժեշտ է դիտարկել վերջին շրջանում հայ-էմիրաթական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի ընդհանուր տրամաբանության խորապատկերում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գնահատմամբ՝ Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական համագործակցության զարգացմանն ամենից առաջ նպաստում են մեր երկրում բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավումը, երկկողմ առևտրային հարաբերություններում առկա աճը և ԱՄԷ-ից դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի շարունակական ավելացումը: «Այդ առումով անշուշտ կարևոր էր, օրինակ, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Երևանում կայացած հայ-էմիրաթական գործարար համաժողովը: Զուգահեռաբար, Հայաստանը ակտիվ մասնակցում է ԱՄԷ-ում անցկացվող միջազգային գործարար միջոցառումներին, ինչը հնարավորություն է տալիս առաջ մղել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և էմիրաթցի գործարարներին ներկայացնել մեր տնտեսության՝ ներդրումային ներուժ ունեցող ոլորտները:
Շարունակվում են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ  Էմիրությունների կառավարության միջև՝ ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին» համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բանակցությունները, որոնք սկսվել են անցյալ տարի: Նման փաստաթուղթ կնքելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Եվրասիական տնտեսական միության և այդ կառույցին անդամակցող պետությունների ու ԱՄԷ-ի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների հարթակում։ Համաձայնագիրն, ըստ էության, ազատականացնում է ՀՀ և ԱՄԷ-ի միջև ծառայությունների, առևտրի ու ներդրումների իրականացման գործընթացները՝ նախատեսելով նշված ոլորտներում խոչընդոտների վերացում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և բարենպաստ պայմանների ստեղծում: Այն միտված է տնտեսական փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը:

Armenia, the UAE to sign an agreement on liberalization of trade, investment and services
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The Armenia-UAE economic relations, which experienced a sharp boost of development last year, may evolve in a new way.
The Armenian Ministry of Economy, said in response to Armenpress query, presenting the most promising directions capable of giving a fresh breath to the economic cooperation between the two countries.
The ministry has stated that the expansion and deepening of the cooperation in the fields of tourism, infrastructure, renewable energy, construction, agriculture, food industry, high technologies, digitalization, cybersecurity and innovation are particularly attractive. Cooperation in these areas promises to be mutually beneficial.
In 2023, the UAE became the second trade partner of Armenia by the volume of goods turnover, at the same time topping the list of countries that made foreign direct investments in Armenia. Last year, exports from Armenia to the UAE amounted to approximately $2.2 billion, indicating a 3.2 times increase compared to 2022. The volume of imports was relatively modest - about 600 million dollars. The indicator of 2022 was exceeded by 36.7 percent. The total trade turnover reached $2.8 billion, marking a 1.9-fold increase in just one year.
According to the Ministry, the export structure has not changed significantly compared to 2022. Last year, 96.3 percent of Armenia's exports to the UAE consisted of four main types of products: unwrought or semi-wrought gold, gold dust, jewelry, diamond stones, cigarettes and cigars. In 2022, they accounted for 98.7 percent of exports. The import structure also remained largely unchanged, with passenger cars, diamond stones, telephone spare parts, modems, and jewelry dominating. Overall, they accounted for 59 percent of goods imported from the UAE to Armenia in 2023 (compared to 60 percent in 2022). In 2023, $1.6 billion worth of goods were re-exported from Armenia to the UAE, mainly unwrought gold ($1.3 billion), diamond stones (300 million) and unwrought, semi-unwrought or in powder form ($32 million).
Last year, the UAE became the country that secured the largest volume of foreign direct investment in Armenia's economy, surpassing Russia for the first time in history. From January to September 2023, the UAE made direct investments totaling 101 billion 814.4 million drams in Armenia. The Ministry emphasizes that this indicator should not be conditioned by a separate factor, but should be considered in the general logic of the dynamics of the development of the Armenian-Emirati trade and economic relations in the recent period.
According to the Economy Ministry, the ongoing environmental improvements, the current increase in bilateral trade relations and the rising influx of tourists to Armenia are considered the main factors contributing to the development of economic cooperation between Armenia and the UAE.
The talks on the signing of an agreement on services, trade, and investment between the Government of the Republic of Armenia and the United Arab Emirates, which has begun the previous year, are currently underway. An agreement to sign such a document was reached during the negotiations on the free trade agreement between the Eurasian Economic Union and its member states and the UAE.
The agreement, in fact, liberalizes the processes of implementation of services, trade and investments between Armenia and the UAE, envisaging the removal of drawbacks, enhancing economic efficiency and creating favorable conditions in these areas. It is aimed at expanding mutually beneficial economic cooperation.