«Հայաստանը և ԵՄ-ն՝ ԼՂ հայաթափումից հետո» խորագրով համաժողով Բրյուսելի Ազատ Համալսարանում
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելի Ազատ Համալսարանում (ULB) տեղի ունեցավ «Հայաստանը եւ ԵՄ-ն՝ ԼՂ հայաթափումից հետո» խորագրով համաժողով, որը կազմակերպվել է «Նաիրյան» միության եւ Բրյուսելի Ազատ համալսարանում ՄԱԿ-ի համայնքի ջանքերով։ Համաժողովի բանախոսն էր Բելգիայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԵՄ-ում մշտական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ դեսպանն ուսանողներին ներկայացրեց 1988-2023 թվականների ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները, ԼՂ պատմությունն՝ իր բոլոր շերտերով՝ շարժում, պատերազմներ եւ բանակցություններ։
Դեսպանն անդրադարձավ նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության գործընթացում ՀՀ տեսակետներին, ԵՄ հետ երկկողմ հարաբերություններին, համագործակցության խորացմանն ու ապագա համատեղ ծրագրերին։
400.JPG (111 KB)
«ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը ոչ շրջադարձ է դեպի Արեւմուտք, ոչ էլ շրջադարձ է դեպի Արեւելք: ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը շրջադարձ է դեպի հայոց պետական շահը», - նշեց դեսպան Բալայանը։
Ներկա ուսանողներից շատերին հետաքրքիր էր իմանալ Հայաստանի ԵՄ անդամակցության հնարավոր թեկնածությունը։ Տիգրան Բալայանն իր պատասխաններում շեշտեց՝ Հայաստանը պատրաստ է ԵՄ-ին մոտենալ այնքան, որքան ԵՄ-ն է պատրաստ դա անել։

Conference on 'Armenia and the EU After the Depopulation of Nagorno-Karabakh' held at Free University of Brussels
Conference on 'Armenia and the EU After the Depopulation of Nagorno-Karabakh' held at
Free University of Brussels
YEREVAN,  MARCH 16, ARMENPRESS.  A conference titled "Armenia and the EU after the depopulation of Nagorno-Karabakh" was held at the Free University of Brussels (ULB), organized by the 'Nairyan' Union in collaboration with the UN community at the Free University of Brussels.
The speaker at the conference was Tigran Balayan, Armenia's Ambassador to Belgium and Head of the Armenian Mission to the EU.
400.JPG (111 KB)
According to Armenpress Brussels correspondent, the Ambassador presented to the students the events that occurred between 1988 and 2023, covering the history of Nagorno-Karabakh in all its facets: the movement, wars and negotiations.
He also touched upon Armenia's views on the peace process between Armenia and Azerbaijan, bilateral relations with the EU, deepening cooperation and future joint plans.
''The Armenian foreign policy is neither a turn towards the West nor a turn towards the East. Armenia foreign policy is a turn towards the state interest of Armenians," said Ambassador Balayan.
Many of the students were interested to learn about Armenia's possible candidacy for EU membership. Tigran Balayan noted that Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems it possible.