Պուտինը վերընտրվելուց հետո իր առաջին այցը կկատարի Չինաստան. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսին կմեկնի Չինաստան՝ այդ երկրի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ բանակցությունների․ սա կարող է լինել Կրեմլի ղեկավարի առաջին արտասահմանյան այցը նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ հինգ աղբյուրների:
Բոլոր աղբյուրներն, ըստ Reuters-ի, հաստատել են Պուտինի այցի մասին տեղեկությունը, սակայն չեն ցանկացել հրապարակել իրենց անունը։ Այցն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մայիսի երկրորդ կեսին։ Կրեմլը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ, իսկ Չինաստանի արտգործնախարարությունն առայժմ չի արձագանքել Reuters-ի հարցմանը։
Պատժամիջոցների տակ գտնվող Չինաստանը և Ռուսաստանը վերջին տարիներին խորացրել են առևտրային և ռազմական համագործակցությունը, իսկ 2022 թ․ փետրվարին կողմերը հայտարարել են «առանց սահմանների» գործընկերության մասին, երբ Պուտինն այցելել էր Չինաստան նախքան Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկը։
Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մայիսի 7-ին։
2023 թվականի մարտին Սի Ծինփինը կորոնավիրուսի համավարակից հետո առաջին այցը կատարել էր Ռուսաստան՝ երրորդ անգամ Չինաստանի նախագահ ընտրվելուց կարճ ժամանակ հետո։

Первый визит Путина после переизбрания будет в Китай: Reuters
Президент России Владимир Путин в мае совершит визит в Китай для переговоров с лидером страны Си Цзиньпином. Это может стать первым зарубежным визитом главы Кремля после переизбрания на пост президента. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Reuters, со ссылкой на пять источников.
По данным Reuters, все источники подтвердили информацию о визите Путина, но не пожелали раскрывать свои имена. Скорее всего, визит состоится во второй половине мая. Кремль отказался от комментариев, а МИД Китая пока не ответил на запрос Reuters.
Китай и Россия, находящиеся под санкциями, в последние годы углубили торговое и военное сотрудничество, а в феврале 2022 года стороны объявили о партнерстве «без границ». Путин посетил Китай до начала военных действий на Украине.
Церемония инаугурации Владимира Путина, по всей вероятности, состоится 7 мая.
В марте 2023 года Си Цзиньпин совершил свой первый визит в Россию после пандемии коронавируса, вскоре после того, как он был избран президентом Китая в третий раз.