Պուտինը վերընտրվելուց հետո իր առաջին այցը կկատարի Չինաստան. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսին կմեկնի Չինաստան՝ այդ երկրի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ բանակցությունների․ սա կարող է լինել Կրեմլի ղեկավարի առաջին արտասահմանյան այցը նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ հինգ աղբյուրների:
Բոլոր աղբյուրներն, ըստ Reuters-ի, հաստատել են Պուտինի այցի մասին տեղեկությունը, սակայն չեն ցանկացել հրապարակել իրենց անունը։ Այցն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մայիսի երկրորդ կեսին։ Կրեմլը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ, իսկ Չինաստանի արտգործնախարարությունն առայժմ չի արձագանքել Reuters-ի հարցմանը։
Պատժամիջոցների տակ գտնվող Չինաստանը և Ռուսաստանը վերջին տարիներին խորացրել են առևտրային և ռազմական համագործակցությունը, իսկ 2022 թ․ փետրվարին կողմերը հայտարարել են «առանց սահմանների» գործընկերության մասին, երբ Պուտինն այցելել էր Չինաստան նախքան Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկը։
Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա մայիսի 7-ին։
2023 թվականի մարտին Սի Ծինփինը կորոնավիրուսի համավարակից հետո առաջին այցը կատարել էր Ռուսաստան՝ երրորդ անգամ Չինաստանի նախագահ ընտրվելուց կարճ ժամանակ հետո։

Putin to visit China in May: Reuters
YEREVAN, MARCH 19, ARMENPRESS.  Russian President Vladimir Putin will travel to China in May for talks with Xi Jinping, in what could be the Kremlin chief's first overseas trip of his new presidential term, Reuters reports citing five sources familiar with the matter.
"Putin will visit China," one of the sources, who spoke on condition of anonymity, told Reuters. The details were independently confirmed by four other sources, who also spoke on condition of anonymity.
Another of the sources said Putin's trip to China would probably take place in the second half of May.
The Kremlin declined to comment. China's foreign ministry did not immediately respond to a request for comment.
China has strengthened its trade and military ties with Russia in recent years as the United States and its allies imposed sanctions against both countries. The two countries declared a "no limits" partnership in February 2022 when Putin visited Beijing just days before the conflict in Ukraine.