Բլինքենն Իսրայելում հանդիպում է անցկացնում Նեթանյահուի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Իսրայելում հանդիպում է անցկացնում այդ երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ փորձելով հասնել Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի, որի շրջանակներում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը պետք է ազատ արձակի իսրայելցի պատանդներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է  BBC-ն։
Մարտի 22-ին ավելի ուշ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քվեարկություն տեղի կունենա ԱՄՆ-ի ներկայացրած բանաձևի նախագծի շուրջ, որով կոչ է արվում անհապաղ հրադադար հաստատել և ազատ արձակել պատանդներին։
Առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ-ն սատարում է տարածաշրջանում անհապաղ հրադադար հաստատելու կոչերին. նախկինում Վաշինգտոնն արգելափակում էր ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ներկայացված նման պահանջները։
Իսրայել այցից առաջ Բլինքենը եղել էր Սաուդյան Արաբիայում և Եգիպտոսում, որտեղ քննարկել է Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցությունները։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, մոտենում է 32 000-ի:

Blinken meets Netanyahu ahead of a UN Security Council vote on immediate ceasefire in Gaza
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. U.S. Secretary of State Antony Blinken is meeting Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu as the US grows more critical of Israel's military campaign, BBC reports.
Blinken has been in the Middle East to discuss a post-war plan to govern and secure Gaza, the report adds.
Secretary Blinken is in Israel ahead of a UN vote on a US draft resolution, which calls for an immediate ceasefire in Gaza tied to the release of hostages held by Hamas. It is the first time the US has supported calls for an immediate ceasefire in the region, having previously blocked such demands at the UN, BBC adds.
Hamas attacked Israel on 7 October, killing about 1,200 people and taking 253 others hostage. Hamas says more than 31,900 people have been killed in Gaza since Israel launched its retaliatory offensive to eliminate Hamas.