Բլինքենն Իսրայելում հանդիպում է անցկացնում Նեթանյահուի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Իսրայելում հանդիպում է անցկացնում այդ երկրի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ՝ փորձելով հասնել Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի, որի շրջանակներում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը պետք է ազատ արձակի իսրայելցի պատանդներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է  BBC-ն։
Մարտի 22-ին ավելի ուշ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քվեարկություն տեղի կունենա ԱՄՆ-ի ներկայացրած բանաձևի նախագծի շուրջ, որով կոչ է արվում անհապաղ հրադադար հաստատել և ազատ արձակել պատանդներին։
Առաջին անգամ է, որ ԱՄՆ-ն սատարում է տարածաշրջանում անհապաղ հրադադար հաստատելու կոչերին. նախկինում Վաշինգտոնն արգելափակում էր ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ներկայացված նման պահանջները։
Իսրայել այցից առաջ Բլինքենը եղել էր Սաուդյան Արաբիայում և Եգիպտոսում, որտեղ քննարկել է Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցությունները։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, մոտենում է 32 000-ի:

Блинкен в Тель-Авиве проводит встречу с Нетаньяху
Госсекретарь США Энтони Блинкен в эти минуты проводит в Тель-Авиве встречу с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в попытке достичь соглашения о прекращении огня в секторе Газа, в рамках которого ХАМАС освободит израильских заложников. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на BBC.
22 марта в Совете Безопасности ООН состоится голосование по представленному США проекту резолюции, призывающему к немедленному прекращению огня и освобождению заложников.
США впервые поддерживают призывы к немедленному прекращению огня в анклаве. Ранее Вашингтон блокировал подобные требования, представляемые в Совете Безопасности ООН.
До визита в Израиль Блинкен побывал в Саудовской Аравии и Египте, где обсуждал переговоры о прекращении огня в Газе.
Война в секторе Газа началась после того как боевики палестинского радикального движения ХАМАС 7 октября 2023 года вторглись на территорию Израиля, убив 1200 человек и взяв в плен 253. После этого нападения Израиль начал военные действия в анклаве, в результате которых число жертв, по данным местных властей, приближается к 32 000.