Իսրայելը համաձայնել է բանտարկյալներին պատանդների հետ փոխանակելու գործարքին և սպասում է ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանին. CNN
Իսրայելը համաձայնել է բանտարկյալներին պատանդների հետ փոխանակելու
գործարքին և սպասում է ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանին. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կատարում ընթացող բանակցությունների վերջին փուլի արդյունքներով Իսրայելը համաձայնել է ԱՄՆ-ի առաջարկին, որի շրջանակներում Իսրայելում բանտարկված շուրջ 700 պաղեստինցիներ կփոխանակվեն պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման մոտ պահվող 40 իսրայելցի պատանդների հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ի վերլուծաբանը՝ նշելով, որ ՀԱՄԱՍ-ի պատասխանը կարող է տևել մեկից երեք օր։
Ըստ հրապարակման՝ 700 բանտարկյալներից 100-ը, որոնց Իսրայելը համաձայնել է ազատ արձակել, դատապարտված են ցմահ ազատազրկման Իսրայելի քաղաքացիների սպանելու համար։
Ըստ CNN-ի վերլուծաբան Բարաք Ռավիդի՝ առաջարկը ներկայացրել է ԱՄՆ կենտրոնական հետախուզական վարչության ղեկավար Բիլ Բըրնսը, որը Դոհայում էր, որտեղ միջնորդների միջոցով բանակցություններ են ընթանում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև։
Այս ամիս ավելի վաղ ՀԱՄԱՍ-ը պահանջել էր 700-1000 պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակումը։ Իսրայելն այն ժամանակ այդ պահանջները բնութագրել էր որպես «զավեշտալի» և «անհեթեթ»։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին՝ այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 մարդու, գերեվարելով 253-ին։ Իսրայելն այդ հարձակումից հետո ռազմական գործողություններ է սկսել անկլավում, որի հետևանքով զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, գերազանցել է 32 200-ը, ավելի քան 74 500 մարդ վիրավորվել է։

Israel agrees to US proposal on prisoner-hostage exchange and is awaiting Hamas’ response: CNN
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. Israel has agreed to a US proposal on a prisoner-hostage exchange that would release around 700 Palestinian prisoners in exchange for the release of 40 Israeli hostages held by Hamas in Gaza, according to CNN analyst Barak Ravid’s reporting on the recent round of talks in Doha, Qatar.
According to the report, 100 of the 700 Palestinian prisoners are serving life sentences for killing Israeli nationals.
Hamas’ response could take one to three days, according to Ravid, who said he has spoken to Israeli officials.
Israel agreed to the proposal put forth by CIA Director Bill Burns, according to Ravid. Burns was in Doha, where Hamas and Israel are engaged in talks through mediators.
Hamas’ latest proposal this month demanded that some 700 to 1,000 Palestinian prisoners be released. According to CNN, Israel at the time described the demands as “ridiculous” and “absurd.”
Hamas attacked Israel on 7 October, killing about 1,200 people and taking 253 others hostage. Health authorities in Gaza say more than 32,200 people have been killed in Gaza since Israel launched its retaliatory offensive to eliminate Hamas.