«ՏաԹևեր» ճոպանուղին մեկնարկում է զբոսաշրջային նոր սեզոն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի «ՏաԹևեր» ճոպանուղին պատրաստ է նոր զբոսաշրջային սեզոնին: Այցելուները կարող են վայելել պանորամիկ տեսարանով թռիչքը դեպի Տաթևի վանական համալիր, գնալ քայլարշավների, օգտվել ջիպ տուրերից, այցելել միջնադարյան Ձիթհան և «Թաքնված փաստեր Տաթևի մասին» ցուցահանդեսին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մինչ ճոպանուղով թռիչքը՝ Հալիձոր կայանի մոտ այցելուների համար բաց է «Թաքնված փաստեր Տաթևի մասին» ցուցահանդեսը։ Հյուրերը կկարողանան ծանոթանալ Տաթևի դարավոր պատմությանը, Սյունիքի զարգացման գործում ունեցած դերին, ինչպես նաև տարածաշրջանի հետաքրքիր փաստերին, թվերին և իրադարձություններին:
photo1.jpg (474 KB)
Տաթևի վանք տանող ճանապարհին՝ ճոպանուղու խցիկի պատուհանից բացվում են տեսարաններ դեպի Որոտանի գեղատեսիլ կիրճ, «Սատանի կամուրջ» և Տաթևի Մեծ անապատ:
Հասնելով տարածաշրջանի հոգևոր կենտրոն՝ Տաթևի վանք, հյուրերը կարող են այցելել նաև վանական խցեր և Ձիթհան միջնադարյան թանգարան:
Ակտիվ հանգիստը նախընտրողների համար «ՏաԹևեր»- ն առաջարկում է բազմատեսակ արշավներ և ջիպ տուրեր՝ հետաքրքրաշարժ ուղևորություններ դեպի Տաթևի լքված միջնադարյան գյուղերը։
photo3.jpg (441 KB)
«Տաթևը դարձել է Հայաստանի ամենահայտնի զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը։  Ճոպանուղի այցելում է երկրի յուրաքանչյուր հինգերորդ հյուրը։ Դրա շնորհիվ զբոսաշրջային հոսքը դեպի Սյունիքի մարզ 2010 թվականի համեմատ աճել է 17 անգամ։ Հուսով ենք, որ այս միտումը կշարունակվի, և աշխարհի տարբեր անկյուններից ավելի ու ավելի շատ մարդիկ կկարողանան բացահայտել այս եզակի ուղղությունը», - մեկնաբանել է ճոպանուղին կառավարող Impulse Business Management ընկերության տնօրեն Մարիա Բուտենկոն:
Ավելի քան 13 տարվա գործունեության ընթացքում «ՏաԹևեր» ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 1 միլիոն մարդ: Ճոպանուղին ճանապարհորդների համար բացում է Հայաստանի՝  նախկինում անհասանելի անկյունները և բարձրացնում երկրի ճանաչելիությունը: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին գրանցվել Է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի  ճոպանուղին (5752 մետր): Այնտեղ գրանցվել է նաև ճոպանուղու ևս մեկ ձեռքբերում ՝ նման մասշտաբային ինժեներական կառույցի համար ամենակարճ շինարարության ժամկետը (10 ամիս)։  Ճոպանուղին երկու անգամ լավագույնն է ճանաչվել աշխարհում՝ ըստ World Travel Awards հեղինակավոր միջազգային մրցանակաբաշխության: Առաջին մրցանակը «ՏաԹևեր»-ին բաժին է հասել 2021 թ․-ին, երկրորդը ՝ 2023 թ․-ին։
Ճոպանուղու շինարարությունն իրականացրել է ավստրո-շվեյցարական Doppelmayr/Garaventa ընկերությունը, որն այս ոլորտում առաջատարն է: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին հաջողությամբ անցնում է անվտանգության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ամենամյա ստուգումը:
Ծրագիրն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից մեկնարկած «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում: Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող նախագիծ է, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և տեղի համայնքի զարգացմանը: «ՏաԹևեր»-ը կառավարում է Impulse Business Management ընկերությունը։

“Крылья Татева” открывают новый туристический сезон
Самая длинная в мире реверсивная пассажирская канатная дорога “Крылья Татева” готова к новому туристическому сезону. Гости канатной дороги смогут насладиться полетом с панорамным видом до древнего Татевского монастыря, пройтись по пешим маршрутам, воспользоваться джип турами, посетить средневековую маслодавильню и выставку “Скрытые факты о Татеве”.
До полета на канатной дороге около станции “Алидзор” для посещения открыта выставка "Скрытые факты о Татеве". Гости смогут узнать о многовековой истории Татева, его роли в развитии Сюника, а также об интересных фактах, деятелях и событиях региона.
По пути до Татевского монастыря из окон кабины канатной дороги открываются панорамные виды на живописное Воротанское ущелье, природную достопримечательность “Чертов мост” и Большую Татевскую пустынь. Прибыв к духовному центру региона - Татевскому монастырю, гости смогут также посетить монашеские кельи и музей в средневековой маслодавильни.
Для тех, кто предпочитает активный отдых, “Крылья Татева” предлагают разнообразные пешие маршруты и джип туры “Внедорожный Татев” — поездки по окрестностям и заброшенным средневековым деревням.
«Татев стал одним из самых популярных туристических направлений в Армении. Канатную дорогу включает в свой маршрут каждый пятый гость страны. Благодаря этому туристический поток в Сюникскую область вырос в 17 раз по сравнению с 2010 годом. Надеемся, что эта тенденция и дальше сохранится, и все больше людей из разных уголков мира смогут открыть для себя этот уникальный край», - прокомментировала Мария Бутенко, директор компании Impulse Business Management, которая управляет канатной дорогой.
За более 13 лет работы «Крыльями Татева» воспользовалось более 1 миллиона человек. Канатная дорога открывает путешественникам ранее недоступные уголки Армении и повышает узнаваемость страны. “Крылья Татева” вошли в Книгу рекордов Гиннесса как самая длинная реверсивная пассажирская канатная дорога в мире (5752 метра). Там же зарегистрировано ещё одно достижение армянской воздушной магистрали — самый короткий для такого масштабного инженерного сооружения срок строительства (10 месяцев). Канатная дорога два раза была признана лучшей в мире по версии авторитетной международной премии World Travel Awards. Первая награда досталась “Крыльям Татева” в 2021 году, вторая - в 2023.
Строительство канатной дороги вела австрийско-швейцарская компания Doppelmayr/Garaventa, лидер в этой области. «Крылья Татева» успешно проходят ежегодную проверку на соответствие международным стандартам безопасности.
Проект реализуется в рамках программы «Возрождение Татева», запущенной Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд. Канатная дорога - некоммерческий проект, вся прибыль от которого направляется на восстановление Татевского монастыря и развитие местной общины. Управляет «Крыльями Татева» компания Impulse Business Management.