«ՏաԹևեր» ճոպանուղին մեկնարկում է զբոսաշրջային նոր սեզոն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի «ՏաԹևեր» ճոպանուղին պատրաստ է նոր զբոսաշրջային սեզոնին: Այցելուները կարող են վայելել պանորամիկ տեսարանով թռիչքը դեպի Տաթևի վանական համալիր, գնալ քայլարշավների, օգտվել ջիպ տուրերից, այցելել միջնադարյան Ձիթհան և «Թաքնված փաստեր Տաթևի մասին» ցուցահանդեսին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մինչ ճոպանուղով թռիչքը՝ Հալիձոր կայանի մոտ այցելուների համար բաց է «Թաքնված փաստեր Տաթևի մասին» ցուցահանդեսը։ Հյուրերը կկարողանան ծանոթանալ Տաթևի դարավոր պատմությանը, Սյունիքի զարգացման գործում ունեցած դերին, ինչպես նաև տարածաշրջանի հետաքրքիր փաստերին, թվերին և իրադարձություններին:
photo1.jpg (474 KB)
Տաթևի վանք տանող ճանապարհին՝ ճոպանուղու խցիկի պատուհանից բացվում են տեսարաններ դեպի Որոտանի գեղատեսիլ կիրճ, «Սատանի կամուրջ» և Տաթևի Մեծ անապատ:
Հասնելով տարածաշրջանի հոգևոր կենտրոն՝ Տաթևի վանք, հյուրերը կարող են այցելել նաև վանական խցեր և Ձիթհան միջնադարյան թանգարան:
Ակտիվ հանգիստը նախընտրողների համար «ՏաԹևեր»- ն առաջարկում է բազմատեսակ արշավներ և ջիպ տուրեր՝ հետաքրքրաշարժ ուղևորություններ դեպի Տաթևի լքված միջնադարյան գյուղերը։
photo3.jpg (441 KB)
«Տաթևը դարձել է Հայաստանի ամենահայտնի զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը։  Ճոպանուղի այցելում է երկրի յուրաքանչյուր հինգերորդ հյուրը։ Դրա շնորհիվ զբոսաշրջային հոսքը դեպի Սյունիքի մարզ 2010 թվականի համեմատ աճել է 17 անգամ։ Հուսով ենք, որ այս միտումը կշարունակվի, և աշխարհի տարբեր անկյուններից ավելի ու ավելի շատ մարդիկ կկարողանան բացահայտել այս եզակի ուղղությունը», - մեկնաբանել է ճոպանուղին կառավարող Impulse Business Management ընկերության տնօրեն Մարիա Բուտենկոն:
Ավելի քան 13 տարվա գործունեության ընթացքում «ՏաԹևեր» ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 1 միլիոն մարդ: Ճոպանուղին ճանապարհորդների համար բացում է Հայաստանի՝  նախկինում անհասանելի անկյունները և բարձրացնում երկրի ճանաչելիությունը: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին գրանցվել Է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի  ճոպանուղին (5752 մետր): Այնտեղ գրանցվել է նաև ճոպանուղու ևս մեկ ձեռքբերում ՝ նման մասշտաբային ինժեներական կառույցի համար ամենակարճ շինարարության ժամկետը (10 ամիս)։  Ճոպանուղին երկու անգամ լավագույնն է ճանաչվել աշխարհում՝ ըստ World Travel Awards հեղինակավոր միջազգային մրցանակաբաշխության: Առաջին մրցանակը «ՏաԹևեր»-ին բաժին է հասել 2021 թ․-ին, երկրորդը ՝ 2023 թ․-ին։
Ճոպանուղու շինարարությունն իրականացրել է ավստրո-շվեյցարական Doppelmayr/Garaventa ընկերությունը, որն այս ոլորտում առաջատարն է: «ՏաԹևեր» ճոպանուղին հաջողությամբ անցնում է անվտանգության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ամենամյա ստուգումը:
Ծրագիրն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից մեկնարկած «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակներում: Ճոպանուղին շահույթ չհետապնդող նախագիծ է, որից ստացված ողջ հասույթն ուղղվում է Տաթևի վանքի վերականգնմանը և տեղի համայնքի զարգացմանը: «ՏաԹևեր»-ը կառավարում է Impulse Business Management ընկերությունը։

YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. The world's longest reversible passenger aerial tramway “Wings of Tatev” is ready for the new tourist season. Guests of the cable car will be able to enjoy a flight with panoramic views to the ancient Tatev Monastery, walk along hiking trails, take advantage of jeep tours, visit a medieval oil mill and the exhibition “Hidden Facts about Tatev”.
Prior to the cable car flight, the exhibition “Hidden Facts about Tatev” is open to the public near the Halidzor station. Guests will be able to learn about the centuries-old history of Tatev, its role in the development of Syunik, as well as interesting facts, figures and events of the region.
On the way to Tatev Monastery, the cable car cab offers panoramic views of the picturesque Vorotan Gorge, the natural attraction “Devil's Bridge” and the Great Hermitage of Tatev. Arriving at Tatev Monastery, the spiritual center of the region, guests can also visit the monks' cells and a museum in a medieval oil mill.
For those who prefer activities, “Wings of Tatev” offers a variety of hiking routes and jeep tours - awe-inspiring adventures to the abandoned medieval villages around Tatev.
“Tatev has become one of the most popular tourist destinations in Armenia. Every fifth guest of the country includes the cable car on their route. Thanks to this, the tourist flow to the Syunik region has increased 17 times compared to 2010. We hope that this trend will continue and more people from different parts of the world will be able to discover this unique region,” commented Maria Butenko, CEO of Impulse Business Management Company, which manages the cable car.
For more than 13 years of operation, “Wings of Tatev” has welcomed more than 1 million visitors. “Wings of Tatev” not only reveals previously inaccessible parts of Armenia to travelers but also elevates the country's recognition. It was included in the Guinness Book of Records as the longest passenger cable car in the world (5752 meters). Another notable achievement is the shortest construction period for such a large-scale engineering structure (10 months). The cable car was twice recognised as the best in the world according to the World Travel Awards. The first award went to “Wings of Tatev” in 2021, the second − in 2023.
The construction of “Wings of Tatev” was carried out by the Austrian-Swiss company Doppelmayr/Garaventa, a leader in the field of ropeway construction. Every year, “Wings of Tatev” is successfully tested for compliance with international safety standards.
“Wings of Tatev” project is a part of “Tatev Revival” program, initiated by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend. The cable car is a non-profit project, and all its proceeds are directed towards the restoration of the Tatev Monastery and community development. The cable car is managed by Impulse Business Management.