Ադրբեջանը շուտով կվերսկսի Թեհրանում իր դեսպանատան գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը շուտով կվերսկսի Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում իր դեսպանատան գործունեությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ISNA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության իրազեկ աղբյուրը:
«Դրական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։ Թեհրանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատունն առաջիկայում կվերսկսի իր գործունեությունը: Օրակարգում է նաև երկու երկրների ներկայացուցիչների միջև դիվանագիտական և պաշտոնական հանդիպումների անցկացումը»,- նշում է զրուցակիցը։
Թեհրանում Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը դադարեցրել է իր գործունեությունը անցած տարվա հունվարին դեսպանատան վրա զինված հարձակումից հետո, որի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել, ևս երկուսը վիրավորվել են։

Азербайджан скоро возобновит деятельность своего посольства в Иране
В ближайшее время Азербайджан возобновит деятельность своего посольства в Иране. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью агентству ISNA сообщил информированный источник МИД Ирана.
“Достигнуты позитивные договоренности в направлении расширения сотрудничества. Посольство Азербайджана в Тегеране в ближайшее время возобновит свою деятельность. На повестке дня также дипломатические и официальные встречи между представителями двух стран”, - отмечает источник.
Дипломатическая миссия Азербайджана в Тегеране приостановила свою деятельность после вооруженного нападения на посольство в январе прошлого года, в результате которого один человек погиб, двое получили ранения.