Լիտվան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել խաղաղության գործընթացին. Լիտվայի ԱԳ նախարարը՝ Ալեն Սիմոնյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Վիլնյուս կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ապրիլի 17-ին հանդիպել է Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, հանդիպումը մեկնարկել է տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրների քննարկմամբ: Անդրադարձ է կատարվել անվտանգային իրավիճակին Արևելյան Եվրոպայում և Հարավային Կովկասում:
Ըստ աղբյուրի՝ Ալեն Սիմոնյանը լիտվացի դիվանագետին ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից առաջարկվող «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` ընդգծելով ծրագրի կարևորությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և տարածաշրջանի երկրների համար առևտրատնտեսական հնարավորություններ ստեղծելու համատեքստում:
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մեր ճանապարհային քարտեզն է դեպի խաղաղություն: Նախագծի նպատակն է ինքնիշխանության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների վրա տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացումը, ինչն էապես կբարելավի թե՛ տնտեսական, թե՛ անվտանգային իրավիճակը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրի վերաբերյալ:
«Լիտվան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել խաղաղության գործընթացին»,- նշել է Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը:
Նշվում է, որ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների սերտացմանը, մասնավորապես՝ պաշտպանական և առևտրատնտեսական ոլորտներում:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գրառում է կատարել Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Պատվավոր հյուրերի գրանցամատյանում:

Литва готова всячески поддерживать мирный процесс: глава МИД Литвы спикеру парламента Армении
В рамках официального визита в Вильнюс делегация во главе с председателем Национального Собрания Республики Армения Аленом Симоняном 17 апреля встретилась с министром иностранных дел Литовской Республики Габриэлюсом Ландсбергисом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, встреча началась с обсуждения проблем безопасности в регионе. Была затронута ситуация с безопасностью в Восточной Европе и на Южном Кавказе.
Ален Симонян представил литовскому дипломату разработанный правительством Республики Армения проект «Перекресток мира», подчеркнув важность проекта в контексте установления мира на Южном Кавказе и создания торгово-экономических возможностей для стран региона.
«Проект «Перекресток мира» — это наша дорожная карта к миру. Целью проекта является развитие региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, взаимности и равенства, что позволит существенно улучшить как экономическую ситуацию, так и ситуацию с безопасностью», - сказал Ален Симонян.
Собеседники обменялись идеями по урегулированию армяно-турецких, армяно-азербайджанских отношений, проблеме удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных.
«Литва готова всячески поддерживать мирный процесс», - отметил Габриэлюс Ландсбергис.
Было затронуто сближение отношений Армения-ЕС, в частности, в оборонной и торгово-экономической сферах.
В завершение встречи Ален Симонян сделал запись в Книге почетных гостей министерства иностранных дел Литовской Республики.