Հայաստանն իր անվտանգությունը պետք է ապահովի լեգիտիմության հիմքի վրա․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն իր անվտանգությունը պետք է ապահովի լեգիտիմության հիմքի վրա, լեգիտիմ ակնկալիքների և լեգիտիմ պահանջների հիմքի վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկեությանը տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով՝ մեկ անգամ չէ, որ ասել է՝ մեր անվտանգային և մնացած բոլոր հարցերում պետք է հույսներս դնենք մեզ վրա։
«Սա աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ է և կոնտեքստ է, որովհետև բոլորիս աչքի առաջ, ընդ որում, օրը ցերեկով և մի քանի անգամ մեր նկատմամբ անվտանգային պարտավորություններ ունեցող կառույցները և երկրներն իրենց անվտանգային պարտավորությունները չկատարեցին: Ես հիմա չեմ ուզում քննարկենք պատճառները և արդարացումները, կարող են լինել ամենատարբեր արդարացումներ, ես նույնիսկ հիմա չեմ էլ ուզում դա որպես մեղադրանք ասել, ես դա արձանագրում եմ որպես փաստ և մենք առնչվում ենք այս փաստի հետ:
Եվ այս փաստն ինձ, Ձեզ, բոլորիս, Հայաստանի Հանրապետությանը պետք է ի՞նչ հետևության բերի: Պետք է բերի մեկ հետևության, որ մենք մեր անվտանգության ապահովման հարցում հույսներս պետք է դնենք մեզ վրա: Անվտանգության ապահովման բանաձևի մասին էլ է պետք մտածել, ի՞նչ բանաձևով պետք է մենք ապահովենք մեր անվտանգությունը»,- շեշտեց ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանը նկատեց՝ ՀՀ կառավարությանը երբեմն քննադաում են, թե տեսակետներ ու մոտեցումներ է փոխում:
«Այո, մենք փոխում ենք տեսակետներ և մոտեցումներ, որովհետև նախ փոխվում է աշխարհը և երկրորդը՝ մեր պատկերացումները փոխվում են իրականության բերած փաստերի հիման վրա:
Մենք չենք կարող աշխարհն ընկալել այն բանից հետո, երբ Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորը կամ շատերը, կամ առնվազն դե յուրե արձանագրված էր, թե ՀԱՊԿ-ը որ դեպքում ինչպես պետք է գործի, և երբ դա տեղի չի ունենում, չփոխվելը, դա նշանակում է՝ երկիրը տանել հավաստի կործանման: Այո, մենք փոխվում ենք, որովհետև շատ դեպքերում նաև մեր գնահատականներն են փոխվում, օբյեկտիվ իրականությունն է փոխվում»,- նկատեց Փաշինյանն ու  ընդգծեց, որ Հայաստանի անվտանգության ապահովման և շահերից է բխում, որ մենք ի վերջո որդեգրենք մեր տարածաշրջանում  առանց արտաքին օգնության և առանց արտաքին հովանավորության ապրելու բանաձև:

Армения должна обеспечить свою безопасность на основе легитимности: Никол Пашинян
Армения должна обеспечить свою безопасность на основе легитимности, на основе законных ожиданий и законных требований.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению, подчеркнув, что он не раз говорил, что в нашей безопасности и во всех других вопросах мы должны полагаться на себя.
«Это геополитический контекст, потому что перед всеми нами, средь бела дня и несколько раз, структуры и страны, имеющие перед нами обязательства по безопасности, не выполнили свои обязательства по безопасности. Я не хочу сейчас обсуждать причины и оправдания, они могут быть всякие, я даже не хочу обвинять в этом, я фиксирую это как факт и мы с этим фактом разбираемся.
И к какому выводу должен привести нас этот факт, меня, вас, всех нас, Республику Армения? Это должно привести к одному выводу: мы должны полагаться на самих себя, чтобы обеспечить свою безопасность. Нам также следует подумать о формуле обеспечения безопасности, какую формулу мы должны использовать для обеспечения нашей безопасности», - подчеркнул премьер-министр Армении.
Пашинян отметил, что правительство РА иногда критикуют за изменение своих взглядов и подходов.
«Да, мы меняем взгляды и подходы, потому что, во-первых, меняется мир, а во-вторых, наши идеи меняются на основе фактов, воплощенных в реальность.
Мы не можем воспринимать мир также, после того, что, хотя бы де-юре было записано, как ОДКБ должна действовать и в каком случае. И когда этого не происходит, не меняться, означает вести страну к реальной гибели. Да, мы меняемся, потому что во многих случаях меняются и наши оценки, меняется объективная реальность», - отметил Пашинян и подчеркнул, что, в конечном итоге, принятие формулы жизни в нашем регионе без иностранной помощи и без внешнего покровительства исходит из интересов и безопасности Армении.