Բորելը հայտարարել է մայիսի 21-ին Պաղեստինը ճանաչելու Իսպանիայի և Իռլանդիայի պլանների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի և Իռլանդիայի իշխանությունները մտադիր են մայիսի 21-ին ճանաչել Պաղեստին պետությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելին։
Բորելը նման հայտարարություն է արել մայիսի 9-ի երեկոյան՝ ՄԱԿ-ում Պաղեստինի անդամակցության շուրջ կայանալիք քվեարկության նախօրեին։
Իսպանական RNE ռադիոկայանի եթերում Բորելը նաև նշել է, որ նման քայլի կարող են գնալ նաև ԵՄ մյուս երկրները, մասնավորապես՝ Բելգիան ու Սլովենիան։
«Սա քաղաքական բնույթի խորհրդանշական գործողություն է։ Դա ավելին է, քան պետության ճանաչումը․ դրանով կճանաչվի գոյություն ունենալու՝ տվյալ պետության կամքը», - ասել է Բորելը:
ԵՄ երկրների շրջանում Պաղեստինի անկախության ճանաչման հարցի շուրջ քննարկումն ակտիվորեն սկսվել է Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև մի քանի ամիս շարունակվող պատերազմի ֆոնին։
Մայիսի 10-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան, ամենայն հավանականությամբ, կհաստատի ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ դառնալու՝ Պաղեստինի հայտը և այն կուղարկի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ քննարկման։
Իռլանդիայի պետական հեռարձակող ընկերությունը մայիսի 9-ին հայտնել է, որ Իսպանիան, Իռլանդիան, Սլովենիան և Մալթան սպասում են ՄԱԿ-ի քվեարկությանը և նախատեսում են մայիսի 21-ին համատեղ հայտարարություն տարածել, որով կճանաչեն Պաղեստին պետությունը։ Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը դեռ մարտին էր հայտարարել, որ վերոնշյալ երկրների հետ համաձայնել են առաջին քայլերը ձեռնարկել Պաղեստին պետության ճանաչման ուղղությամբ։

Spain, Ireland to recognize Palestinian state on May 21 - Borrell
YEREVAN, May 10, ARMENPRESS. Spain, Ireland and other European Union member countries plan to recognize a Palestinian state on May 21, the EU's foreign policy chief, Josep Borrell, said late on Thursday ahead of an expected U.N. on Friday on a Palestinian bid to become a full member, Reuters reports.
Asked on local Spanish radio station RNE if May 21 was when Spain, Ireland and other EU countries would recognize a Palestinian state, Borrell said yes, mentioning Slovenia as well.
"This is a symbolic act of a political nature. More than a state, it recognizes the will for that state to exist," he said, adding that Belgium and other countries would probably follow.
According to Reuters, on Friday the United Nations General Assembly is set to back a Palestinian bid to become a full U.N. member by recognizing it as qualified to join and sending the application back to the U.N. Security Council to "reconsider the matter favourably."
Ireland's national broadcaster RTE said on Thursday that Spain, Ireland, Slovenia and Malta had been waiting for the U.N. vote and were considering a joint recognition on May 21. Spanish Prime Minister Pedro Sanchez said in March that Spain and Ireland, along with Slovenia and Malta, had agreed to take the first steps towards recognition of a Palestinian state alongside Israel, seeing a two-state solution as essential for lasting peace, the report adds.