Պուտինը մայիսի 16-17-ը պետական ​​այցով կմեկնի Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով մայիսի 16-17-ը պետական ​​այցով կմեկնի Չինաստան։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
«Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2024 թվականի մայիսի 16-17-ը պետական ​​այցով կմեկնի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն՝ որպես իր առաջին արտասահմանյան այց պաշտոնն ստանձնելուց հետո», - հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Այցը Չինաստան կլինի Պուտինի առաջին արտասահմանյան այցը Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո և, ինչպես ավելի վաղ ասել է պետության ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը, կդառնա «նախագահ Սի Ծինփինի առաջին պաշտոնական այցի պատասխան քայլը, որն իրականացվել է անցյալ տարի՝ նույնպես համապատասխան ընտրություններից հետո»։
Պուտինն ու Սի Ծինփինը բանակցություններ կվարեն, որի արդյունքում նախատեսվում է փաստաթղթերի ստորագրում։ Նրանք կմասնակցեն նաև դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 75-ամյակի և երկու երկրների Մշակույթի տարիների բացման արարողությանը։
Պուտինի՝ Չինաստան այցի շրջանակներում նախատեսված է նրա հանդիպումը երկրի Պետխորհրդի վարչապետի հետ։ Այցի ընթացքում Պուտինը կլինի երկու քաղաքներում՝ Պեկինում և Հարբինում:

Владимир Путин посетит Китай с государственным визитом 16-17 мая
Президент России Владимир Путин 16-17 мая посетит Китай с государственным визитом по приглашению председателя КНР Си Цзиньпина. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
“По приглашению Председателя КНР Си Цзиньпина президент Российской Федерации Владимир Путин 16-17 мая 2024 года посетит с государственным визитом Китайскую Народную Республику в качестве своей первой зарубежной поездки после вступления в должность”, - сообщает пресс-служба Кремля.
Визит в Китай станет первым зарубежным визитом Путина после его переизбрания на пост президента России и, как ранее заявил помощник главы государства Юрий Ушаков, станет “ответным шагом на первый официальный визит председателя [КНР] Си Цзиньпина, который был осуществлен в прошлом году тоже после соответствующих выборов”.
Владимир Путин и Си Цзиньпин проведут переговоры, по итогам которых планируется подписание ряда документов. Они также примут участие в торжественном вечере по случаю  75-летия установления дипломатических отношений и проведения Годов культуры России и Китая.
В рамках визита Путина в Китай запланирована и его встреча с премьером Госсовета страны. В ходе визита Путин посетит два города - Пекин и Харбин.