Հարութ Սասունյանի հոդվածը Մոսկվայի տաճարի և Երևանի համաժողովի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը հոդված է հրապարակել` անդրադառնալով հայկական իրականությունում վերջերս տեղի ունեցած երկու կարևոր իրադարձությունների` ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և սփյուռքի հայ համայնքների ներկայացուցիչների միջև կայացած եռօրյա համաժողովին և Մոսկվայում հայկական Մայր Տաճարի օծման արարողությանը: «Արմենպրեսը» ներկայացնում է ամրիկահայ խմբագրի հոդվածն ամբողջությամբ.
«Նոր եմ վերադարձել Երևանում կայացած եռօրյա համաժողովից, որտեղ 40 հայ ակտիվիստներ, լրագրողներ, քաղաքական, կրոնական ու մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ աշխարհի 18 երկրներից (Հայաստան, Արցախ, ԱՄՆ, Արգենտինա, Բելգիա, Բրազիլիա, Դանիա, Եգիպտոս, Եթովպիա, Իսրայել, Իրան, Լիբանան, Կանադա, Հոլանդիա, Ռուսաստան, Սիրիա, Ուրուգվայ և Ֆրանսիա) մասնակցում էին դռնփակ ճեպազրույցների կառավարության բարձրաստիճան իշխանավորների հետ: Մասնակիցները հանդիպումներ ունեցան ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահի և խորհրդարանական բոլոր հանձնաժողովների նախագահների, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի, ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի և Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Քանի որ ճեպազրույցներում քննարկվում էին քաղաքական և ազգային անվտանգությանը վերաբերող զգայուն և գաղտնի հարցեր, կարող եմ բացահայտել միայն ընդհանուր թեմաները` առանց նշելու կոնկրետ բանախոսին կամ մասնակցին.
- Հայաստանի որոշումը միանալու ԱՊՀ Մաքսային միությանը` Եվրոպական ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման փոխարեն.
- Հայաստանի ազգային անվտանգությանը սպառնացող վտանգները և դրանց չեզոքացմանն ուղղված ջանքերը.
- Նախապատրաստական աշխատանքներ Թուրքիայի դեմ հնարավոր միջազգային դատական հայցի` Հայոց ցեղասպանության համար հատուցում ապահովելու նպատակով.
- Ծրագրեր Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը նշելու համար.
- Ստորագրված, բայց չվավերացված Հայ-թուրքական արձանագրությունների կարգավիճակը.
- Հաղթանակած հայ զինվորի բարոյական գերազանցությունը` առավելություն Ադրբեջանի հետ պատերազմի վերսկսման դեպքում.
- Սփյուռքի մասնակցությունը Հայաստանի և Արցախի տնտեսական զարգացման գործում:
Սփյուռքի նախարարության կազմակերպած համաժողովը բացառիկ հնարավորություն էր ընձեռել մասնակիցներին` ներկայացնել իրենց քննադատական գնահատականները հայրենիքում տիրող իրավիճակի մասին և անկեղծ հարցեր տալ Հայաստանի ու Արցախի բարձրաստիճան իշխանավորներին: Քաղաքական առաջնորդները և սփյուռքի նրանց հյուրերը մեծապես կարևորեցին  անհապաղ մի կառույց կամ ծրագիր ստեղծելու անհրաժեշտությունը, որը կհամակարգի Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի ջանքերը: Համաժողովում և մամուլին տված հարցազրույցների ժամանակ ես առաջարկեցի ստեղծել համահայկական հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված կլինեն ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից, և որը միմիայն կզբաղվի Արցախի կարևորագույն խնդիրներով` նման Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հանձնաժողովին` այն տարբերությամբ, որ Արցախի հանձնաժողովը կկրի մշտական բնույթ:
Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ համաժողովի մասնակիցները հրավիրվեցին հատուկ նախագահական ընդունելության: Երեկոն ավարտվեց Հանրապետության հրապարակում կազմակերպված տպավորիչ համերգով և հրավառությամբ:
Նախքան Երևան ժամանելը ես մասնակցեցի Մոսկվայում հայկական Մայր Տաճարի օծման արարողությանը, որի կառուցման վրա, ինչպես հաղորդվում է, ծախսվել են տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ` նվիրաբերված Ռուսաստանի առատաձեռն հայ գործարարների կողմից: Ակնկալվում է, որ այդ հոյակերտ եկեղեցական կառույցը և կից համայնքային կենտրոնը էական դեր կխաղան Ռուսաստանում բնակվող շուրջ երկու միլիոն հայերի հայոց լեզվի և քրիստոնեական հավատքի պահպանման գործում: Սեպտեմբերի 17-ի օծման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի և Արցախի նախագահները, Գարեգին Բ կաթողիկոսը, բարձրաստիճան հայ հոգևորականներ տարբեր երկրներից և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլ Առաջինը: Նախագահ Պուտինը չմասնակցեց արարողությանը` Մոսկվայից բացակայելու պատճառով: Ռուսաստանի հայոց թեմն այս առիթով Մոսկվայում մի շարք համերգներ, ընդունելություններ և հանդիսավոր ընթրիքներ էր կազմակերպել ամբողջ աշխարհից ժամանած մեծաթիվ հյուրերի համար: Գարեգին Բ կաթողիկոսը, որպես երախտիքի նշան, Հայոց եկեղեցու բարձրագույն պատվավոր շքանշաններ շնորհեց տաճարի կառուցմանը մասնակցած երկու տասնյակ բարերարների: Մոսկվայում գտնվելու ընթացքում ներկա եղա ոսկերչությանը նվիրված մի քանի միջոցառումների, որոնք կազմակերպել էին Ռուսաստանի հայ ականավոր ոսկերիչները: Հարյուր տարվա ընթացքում առաջին անգամ Ռուսաստանի ոսկերիչների հեղինակավոր գիլդիայի նախագահ է ընտրվել հայ ոսկերիչ, «Էստետ» ոսկերչական տան նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Պարոն Գևորգյանը Մոսկվայում գտնվող իր ընկերության կենտրոնական գրասենյակում հովանավորել էր Ոսկերչական բարեգործական տարեկան շքեղ պարահանդեսը, որին մասնակցում էին հազարից ավելի ոսկերիչներ և նրանց ընտանիքները, այդ թվում հայտնի հայ ոսկերիչներ Ֆրանսիայից, Կանադայից և Միացյալ Նահանգներից: Հպարտության մեծ զգացումով էի նայում Ռուսաստանի և Հյուսիսային Ամերիկայի հայ ոսկերիչների միությունների անդամներին, որոնք ուղերձներով դիմեցին Միջազգային ոսկերչական տնտեսական ֆորումի բարձրաստիճան հյուրերին և ցուցադրեցին իրենց բարձրարժեք աշխատանքները JUNWEX-ում` Ոսկերչության և ժամացույցների միջազգային XII ցուցահանդեսում:
Նախքան Մոսկվայից մեկնելը, մի քանի հեռուստահարցազրույցներ տվեցի և մասնակցեցի Հայկ Դեմոյանի «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը և ղարաբաղյան հակամարտությունը» նոր գրքի քննարկմանը: Չնայած լարված գրաֆիկին` իմ ճամփորդությունը Մոսկվա և Երևան կարևոր կապերի հնարավորություն ստեղծեց Հայաստանի` Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների` սփյուռքի երկու ամենախոշոր համայնքների միջև էլ ավելի սերտ համագործակցության համար»:

Cathedral in Moscow and Conference in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. The publisher of The California Courier, the oldest independent English-language Armenian newspaper in the United States, Harut Sassounian wrote an article referring to the Cathedral in Moscow and three-day conference held in Yerevan. Aremenpress  introduces the article in its entirety.
"I just returned from a three-day conference in Yerevan where 40 Armenian activists, journalists, and representatives of political, religious and cultural organizations from 18 countries (Argentina, Armenia, Artsakh, Belgium, Brazil, Canada, Denmark, Egypt, Ethiopia, France, Iran, Israel, Lebanon, Netherlands, Russia, Syria, United States, and Uruguay) attended closed-door briefings from senior government officials. The attendees met with the Vice Speaker and chairs of all parliamentary committees, President’s Chief of Staff Vigen Sargsyan, Foreign Minister Eduard Nalbandian, Defense Minister Seyran Ohanyan, Diaspora Minister Hranush Hakobyan, National Security Council Secretary Artur Baghdasaryan, Constitutional Court Chairman Gagik Harutunyan, and President of Artsakh Bako Sahakyan Since the briefings dealt with sensitive political and national security issues and were off-the-record, I can only disclose the general topics without attribution to a specific speaker or participant:
-- Armenia’s decision to join the CIS Customs Union instead of signing the European Association Agreement;
-- Threats to Armenia’s national security and efforts to neutralize them;
-- Preparations for possible international legal action against Turkey to secure restitution for the Armenian Genocide;
-- Plans for the Centennial of the Armenian Genocide;
-- Status of signed but not ratified Armenia-Turkey Protocols;
-- Superior morale of victorious Armenian soldiers -- an advantage over Azeris in a renewed war with Azerbaijan;
-- Diaspora’s participation in the economic development of Armenia and Artsakh. The conference, organized by the Diaspora Ministry, provided the participants the rare opportunity to offer their critical assessment of the situation in the homeland and to openly question Armenia’s and Artsakh’s highest officials. The political leaders and their diasporan guests emphasized the urgent need for a framework or structure that would coordinate the efforts of Armenians in Armenia, Artsakh and Diaspora. During the conference and media interviews, I proposed the creation of a pan-Armenian committee which would include representatives from Armenia, Artsakh, and Diaspora, to deal expressly with the critical needs of Artsakh, similar to the Centennial Committee for the Armenian Genocide, except that the Artsakh committee would be of a permanent nature. On September 21, the conference participants were invited to attend the special presidential reception in celebration of Armenia’s Independence Day. The evening ended with an impressive concert and fireworks show in Republic Square. Prior to arriving in Yerevan, I attended the spiritually uplifting consecration of Moscow’s Armenian Cathedral, which reportedly cost tens of millions of dollars contributed by generous Russian-Armenian businessmen. The magnificent church structure and the nearby community center are expected to play a critical role in preserving the Armenian language and Christian faith for the two-million Armenians living in Russia. The September 17 consecration ceremony was attended by the Presidents of Armenia and Artsakh,Catholicos Karekin II, high-ranking Armenian clergymen from around the world, and Russian Orthodox Patriarch Kirill. Pres. Putin did not attend due to his absence from Moscow. On this august occasion, a series of concerts, receptions and banquets were held in Moscow hosted by the Armenian Diocese of Russia for the large number of guests from throughout the world. In appreciation, Catholicos Karekin II recognized the two dozen benefactors of the Cathedral by bestowing upon them the highest honorific medals of the Armenian Church. While in Moscow, I attended several jewelry-related events, organized by prominent Armenian jewelers in Russia. For the first time in a hundred years, an Armenian, Gagik Gevorkyan, President of Estet Jewelry House, was elected head of the prestigious Russian Jewelers Guild. Mr. Gevorkyan sponsored the lavish annual Jewelry Charity Ball at his company’s headquarters in Moscow, attended by over a thousand jewelers and their families, including well-known Armenian jewelers from France, Canada, and the United States. With a sense of great pride, I watched members of the Armenian Jewelers Association from Russia and North America address the distinguished guests at the International Jewelry Economic Forum and display their precious handiwork at JUNWEX, the XII International Jewelry and Watch Exhibition. Before departing Moscow, I gave several TV interviews and participated in a panel discussion on Hayk Demoyan’s new book, “Turkey’s Foreign Policy and the Karabagh Conflict.” Despite the hectic schedule, my journey to Moscow and Yerevan opened up important networking opportunities for closer collaboration between Armenia and the two largest diaspora communities of Russia and the United States".