ՌԴ և ՀՀ պաշտոնյաները քննարկել են Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական միջկառավարական հաձնաժողովի 16-րդ նիստի նպատակով Հայաստան ժամանած ռուսաստանցի պաշտոնյաները Հայաստանի ղեկարավության հետ քննարկել են նաև ՀՀ-ում էլեկտրաէներգիայի թանկացման հարցը:
Այս մասին պարզ դարձավ ՌԴ տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովի խոսքից, ով Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության նոր գրասենյակի բացման արարողությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց այն մասին, թե քննարկում եղել է, սակայն չներկայացրեց մանրամասներ:
«Ես չէի պատրաստվել պատասխանելու այս հարցերին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սոկոլովը: Ռուս նախարարը խնդրեց հարցեր ուղղել միայն առևտրական ներկայացուցչության նոր գրասենյակի վերաբերյալ և չշեղվել թեմայից: Սակայն քննարկման մասին լրագրողների հարցապնդումներին ընդառաջելով` Մաքսիմ Սոկոլովն ասաց. «Իհարկե, քննարկվել է»: Նա նկատեց, որ նիստից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասել է, ինչ-որ պետք էր:
Հունիսի 26-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 16-րդ նիստը:  Նիստի ընթացքում քննարկվել է հայ-ռուսական ռազմավարական համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև նախանշվել դաշնակցային համագործակցությունը հարստացնելու գործնական ուղղություններ: Քննարկված հարցերը վերաբերել են էկոնոմիկայի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության, գիտության, մշակույթի և այլ ոլորտներին:

YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS: The Russian officials, who arrived in Armenia to take part in the 16th session of the Armenian-Russian intergovernmental commission, discussed also the issue of the energy tariff increase with the Armenian authorities. It became known from the words of the Minister of Transport of the Russian Federation Maxim Sokolov, who only said during the briefing with the journalists after the opening ceremony of the Russian trade representative office in Armenia that the discussion took place though he did not provide any details.
“I was not ready to answer these questions”, - said Sokolov, Armenpress reports. The Russian minister asked to ask questions related only to the new trade representative office and stay on topic. However, taking into consideration the journalists’ inquiries, Maxim Sokolov stated: “Certainly, we discussed it”. Sokolov said that he had said everything what was needed at the press conference after the session.