Սպասվող լրահոս.21.04.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Կառավարությունը մշակել է Տավուշում աղքատության կրճատման ծրագիր: Այսօր Կառավարության նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ընդգրկված է Տավուշի մարզի 2016-2019թթ. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագիրը հաստատելու հարցը: Սույն ծրագրով նախատեսվում է մարզերում կրճատել աղքատությունը, զարգացնել ենթակառուցվածքները, բարենպաստ պայմաններ ստեղծել ՓՄՁ-ների զարգացման համար: Նիստի օրակարգային մեկ այլ հարցով էլ նախատեսվում է դպրոցներում վերականգնել ռազմագիտության կաբինետները:
Ապրիլի 22-ին Երևանում անցկացվելու է «INVEST ARMENIA 2016» միջազգային համաժողովը: Նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության ներդրումային հնարավորությունները, հեռանկարները և  փորձել արտերկից գործարարաներ բերել Հայաստան: Համաժողովին ընդառաջ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը և «INVEST ARMENIA 2016» ծրագրի համակարգող Վրույր Փենեսյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը կներկայացնեն համաժողովի մանրամասները, կանդրադառնան Հայաստան-Իրան-Եվրասիական միություն հնարավոր համագործակցությանն ու հեռանկարներին:
Երևանի Օղակաձև զբոսայգում տեղի կունենա 2014թ. օգոստոսին Իրաքի Շանգալ նահանգի` ցեղասպանության ենթարկված եզդի ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող աշխարհում առաջին հուշարձան-կոթողի բացումը:
Շվեյցարացիներն աջակցում են Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերին: «Օգնություն Հայաստանին» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները կամփոփեն մինչ այժմ հիմնադրամի կատարած աշխատանքը և կներակայացնեն առաջիկա ծրագրերը:
Արցախում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները. տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների ծավալման հնարավորությունները և հետևանքները. Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը։ Թեմաների վերաբերյալ իրենց դիտարկումները կներկայացնեն Լիբանանի «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
Հայոց մեծ եղեռնի տարելիցին, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի, առկա ձեռքբերումների ու առաջիկա անելիքների վերաբերյալ կխոսի նաև պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը:
Մամուլի ազատության վարկանիշային աղյուսակում Հայաստանը 180 երկրների ցանկում  զբաղեցրել է 74-րդ տեղը։ Այս մասին նշված է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպության զեկույցում:  Մեր երկիրը նախորդ զեկույցի համեմատ առաջընթաց է գրանցել 4 հորիզոնականով: Հայաստանը շրջանցել է Իսրայելին, Իտալիային, Հունաստանին, Կիպրոսին: Թե ինչ քայլեր են իրականացվել նման արդյունքի հասնելու համար, կներկայացնի Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյան:

Upcoming news for 21.04.2016
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. “Armenpress” presents on the air of “Lratvakan” radio all that you will read, hear and see in today’s news.
The Government has developed a poverty reduction program in Tavush. The Government will hold a daily session on April 21 where they will discuss the adoption of 2016-2019 socio-economic development program for Tavush district. The program aims to contribute to the reduction of poverty, development of infrastructure and creation of  favorable conditions for the development of SMEs. Another issue will also be discussed relating to the restoration of school military cabinets.
On April 22 “INVEST ARMENIA 2016” conference will be held in Yerevan the aim of which is to present the investment opportunities and prospects of Armenia’s economy and try to attract foreign entrepreneurs. Before the conference the President of the Union of Industrialists and Enterpreneurs Arsen Ghazaryan and “INVEST ARMENIA 2016” Project Coordinator Vruyr Penesyan will speak about the details of the conference and the possible cooperation and prospects of Armenia-Iran-Eurasian Union in an interview with journalists.
The world’s first memorial will be opened in Ring Park, Yerevan devoted to the memory of innocent victims of Yazidi people Genocide in Sinjar province, Iraq.
Swiss people support the border villages of Armenia. The members of “Aid Armenia” charitable foundation Board of Trustees will summarize the work done so fair and will present their future plans.
The recent events in Artsakh, the possibilities and consequences of military operations in the region: the 101th anniversary of the Armenian Genocide: Editor-in-chief of “Azdak” newspaper in Lebanon Shahan Gantaharyan, the director of the Institute of Oriental Studies of NAS, an expert in Turkish studies Ruben Safrastyan, the Director of the Institute of History of NAS Ashot Melkonyan will speak about these topics.
Doctor in Historical Sciences, Professor Edik Minasyan will speak about the process of international recognition of the Armenian Genocide, the current achievements and future steps.
Armenia is on 74th place among 18O countries in the Media Freedom rankings, “Journalists without borders” international organization reports this. Our country improved its ranking by 4 point compared to the previous report. Armenia is ahead of Israel, Italy, Greece and Cyprus. The President of Yerevan Press Club Boris Navasardyan will present the steps conducted for achieving that result.
You can read about these and other topics on armenpress.am and listen to the news on the air of “LRATVAKAN”. Follow us on TWITTER and FACEBOOK.