Եթե տղա ծնվի` կրելու է իր հերոս հայրիկի անունը. ապրիլի 3-ին զոհված Գեղամ Մկրտչյանը չի իմացել կնոջ հղի լինելու մասին
Եթե տղա ծնվի` կրելու է իր հերոս հայրիկի անունը. ապրիլի 3-ին զոհված Գեղամ Մկրտչյանը չի
իմացել կնոջ հղի լինելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում 1986 թվականին ծնված, պայմանագրային զինծառայող Գեղամ Մկրտչյանը, ով ապրիլի 3-ին զոհվել է Թալիշում` հակառակորդի սանձազերծած մարտական գործողությունների հետևանքով, այդպես էլ չի իմացել, որ հայր է դառնալու: Այդ մասին նախագահական նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գեղամի կինը` Անուշը, ով ևս ծառայում է Արցախի Պաշտպանության բանակում:
Անուշն ու Գեղամը ծանոթացել են ծառայության ընթացքում, ամուսնացել, սակայն միասին հասցրել են ապրել ընդամենը 6 ամիս:
«Ամուսինս զոհվել է ապրիլի 3-ին: Ինձ սկզբում չէին ասել: Ասել էին միայն, թե ծանր վիրավորվել է ու տեղափոխել են հիվանդանոց: Ապրիլի 4-ին իմացա այդ մասին: Վատացա, ինձ տեղափոխեցին հիվանդանոց, ու այդ ժամանակ իմացա, որ երեխայի եմ սպասում: Սեռը դեռ չգիտեմ: Եթե որդի ունենամ՝ հոր անունն է կրելու»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Անուշ Հյուսնունցը:
Գեղամի կինը պատմեց, որ ամուսինը հայրենասեր էր, ընկերասեր, բարի և հենց հայրենասիրության արդյունքում էր, որ անցել էր պայմանագրային ծառայության:

Gegham Mkrtchyan killed in April war was unaware of his wife’s pregnancy
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRES. Contractula soldier Gegham Mkrtchyan from the region of Martakert, who was killed on April 3 in Talish as a result of Azerbaijan’s aggression, did not know that his wife is waiting for a baby. In an interview with reporters after the awarding ceremony at the Presidential Palace Gegham’s wife, Anush told the reporters about this. Anush also serves in Artsakh’s Defense Army.
Anush and Gegham met each other during the service, fell in love and got married, but managed to live together only 6 months.
“My husband was killed on April 3. I was not told the truth at first. I was told that he was severely wounded and taken to hospital. I learned about that on April 4. I felt very bad and was taken to hospital, where I learned that I am waiting for a baby. I do not know whether the baby will be a boy or girl. If I have a son, I will call him after his father”, “Armenpress” reports Anush saying.
Anush told that his husband was a patriot, who was fond of his friends. This love led him to contractual service.